4.11.20

Yves Rousseau Septet: Fragments


Reminiscence; Personal Computer; Abyssal Ecosystem; Darkness Desire; Crying Shame; Oat Beggars; Winding Pathway; Efficient Nostalgia.


 
 
 
 
 
Francuska wytwórnia płytowa Yolk Records założona została w 1999 roku przez kontrabasistę, kompozytora i producenta nagraniowego, Sébastiena Boisseau. Swój program wydawniczy Yolk koncentruje się wartościowych zjawiskach francuskiej muzyki jazzowej oraz międzynarodowych kolaboracjach artystów. W ciągu 20 lat działalności Yolk poszczycić się może, obejmującym dziś ok 80 tytułów katalogiem.
Jedną z wydanych w 2020 roku przez wytwórnię płyt, jest album nagrany przez septet kontrabasisty i kompozytora Yvesa Rousseau.
Urodzony w 1961 roku artysta o wielu lat tworzy i wykonuje muzykę z pogranicza jazzu i world music w rozmaitych konstelacjach personalnych.
Od 2000 roku z powodzeniem prowadzi własny kwartet z saksofonistą Jean-Marcem Marché, skrzypkiem Régisem Rubym i perkusistą Christophe Marguetem. Poza licznymi koncertami, zespół poszczycić się może serią znakomitych albumów. W 2015 roku Yves Rousseau wraz z perkusistą Christophem Marguetem tworzy kwintet Spirit Dance, w skład którego wchodzą także Bruno Ruder (fortepian), Fabrice Martinez (trąbka) oraz David Chevallier (gitara). Muzyk chętnie eksperymentuje z formami kameralnymi tworząc duety łączące partie kontrabasu z perkusja lub recytacjami poezji francuskiej. Yvesa Rousseau fascynuje literatura oraz rozmaita muzyka od Bacha i Schuberta poprzez Armstronga i Reinhardta, a na rocku zakończywszy.
Ostatnie z wymienionych fascynacji dostrzeżemy w najnowszym projekcie, jakim jest skład Yves Rousseau Septet.
Na płycie zatytułowanej "Fragments" znajdziemy utwory nawiązujące do młodzieńczych zauroczeń Rousseau muzyką rockową lat 70-tych, spod znaku King Crimson, Pink Floyd, Soft Machine czy Genesis. Cały materiał skomponowany został przez lidera, a w dwóch przypadkach 7-osobowy skład Yvesa Rousseau cytuje fragmenty utworów "Orleans" Davida Crosby ("Personal Computer") i "In the Court of the Crimson King" grupy King Crimson ("Winding Pathway - Part III").
W składzie septetu znajdziemy m.in. znanego z formacji Qüntet i tria Clover puzonistę Jean-Louisa Pommiera oraz węgierskiego gitarzystę Csabę Palotai, którego albumu "The Deserter" słuchaliśmy w 2016 roku. Pozostali muzycy to: Géraldine Laurent (saksofon), Thomas Savy (klarnet), Etienne Manchon (instr.klawiszowe) i Vincent Tortiller (perkusja).
To płyta stylistycznie plasująca się na pograniczu jazzu i rocka progresywnego, a oba te elementy dominują w niej przemiennie, bądź scalają się tworząc jedyną w swoim rodzaju niepowtarzalną fuzję.
Całości słucha się znakomicie i mimo iż w instrumentarium zespołu ważną rolę odgrywają instrumenty dęte, zdają się one nie dominować jak ma to miejsce w przypadku większości jazzowych dokonań zrealizowanych w takim składzie. To muzyka, która przypaść może do gustu zarówno miłośnikom starego dobrego rocka jak współczesnego jazzu.
Album ukazał się 18 września 2020.
Robert Ratajczak
_____________________________________________

 
 
Yves Rousseau Septet: Fragments
CD, Yolk J2081

program:
1. Reminiscence
  -Part I
  -Part II   
2. Personal Computer
  -Ending with "Orleans" by David Crosby
3. Abyssal Ecosystem
4. Darkness Desire    
  -Part I
  -Part II
5. Crying Shame
6. Oat Beggars
7. Winding Pathway
  -Part I
  -Part II
  -Part III "In the Court of the Crimson King" (Robert Fripp)
  -Part IV   
8. Efficient Nostalgia
  -Part I
  -Part II

personel:
Géraldine Laurent - saksofon
Thomas Savy - klarnet
Jean-Louis Pommier - puzon
Csaba Palotai - gitara
Etienne Manchon - instr. klawiszowe
Yves Rousseau - kontrabas
Vincent Tortiller - perkusja
 _____________________________________________