26.1.21

Stanisław Moniuszko - Z Domowego Śpiewnika

Dumka; Pieszczotka; Nawrócona; Piosnka obłąkanej Ofelii; Do Niemna; Złota rybka; Groźna dziewczyna; Dobra noc.

 
 
 
 
 
 
Rok 2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Moniuszki. Stało się tak dla uczczenia jego 200. rocznicy urodzin. W ciągu całego roku odbyły się rozmaite koncerty i widowiska upamiętniające dorobek Moniuszki. Pojawiły się również bardzo ciekawe wydawnictwa fonograficzne. Obchody 200.urodzin wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, a przede wszystkim wielkiego twórcy polskiej opery, przyczyniły się do zwrócenia uwagi na jego bogaty dorobek muzyczny.
Do twórczości Stanisława Moniuszki odnoszą się też muzycy jazzowi, prezentując własne spojrzenie na dorobek kompozytorski Polskiego Mistrza Opery. W ostatnim czasie ukazały się dwie bardzo ciekawe płyty wypełnione jazzującymi aranżacjami utworów pochodzących z popularnych "Śpiewników domowych". W sierpniu 2019 roku ukazał się album "Moniuszko - pragnienia i rozterki" nagrany przez skład Michalska-Jarzmik Quintet, a kilka miesięcy później dotarła do nas płyta "Z Domowego Śpiewnika" zrealizowana przez czworo artystów wywodzących się z różnych muzycznych środowisk.
Dysponującej nieskazitelnym mezzosopranem śpiewaczce Aleksandrze Opale towarzyszą muzycy odpowiedzialni również za opracowania i aranżacje moniuszkowskich perełek: znany ze składu Bartosz Dworak Quartet, a przede wszystkim z wydanej pod patronatem LongPlay płyty własnego tria "Independence" (2020) jazzowy pianista Piotr Matusik, klarnecista, saksofonista i flecista Marcin Żupański (muzyk znany m.in. ze składu Poziom Prywatny Tomasza Spalińskiego) oraz wywodzący się ze słynnego klanu muzyków, akordeonista Wojciech Golec.
Pisane przez całe życie przez Moniuszkę liryczne pieśni do słów m.in. A.Mickiewicza, J.W.Goethego i W.Shakespeare'a, mające na celu dostarczanie społeczeństwu pieśni dla każdego i służących w różnych okolicznościach życia codziennego, zyskały zupełnie nowe oblicze i formę przekazu. Zapewne sprawi to iż płyta trafi w gusta także tych odbiorców, którzy na co dzień nie mają styczności z moniuszkowską twórczością.
Klasycznemu mezzosopranowi towarzyszy rozbudowana oprawa instrumentalna, pełniąca w przeciwieństwie do pierwowzorów Moniuszki bardzo ważną rolę. Rozbudowane partie klarnetu basowego, saksofonu sopranowego lub fletu, oraz solówki fortepianu i akordeonu, nasycone są fantazyjnymi improwizacjami utrzymanymi w duchu współczesnego jazzu. Dostrzeżemy to choćby podczas otwierającej program "Dumki" (świetne solówki kolejno: klarnetu basowego, fortepianu i akordeonu), intrygującej wersji "Złotej rybki", czy ozdobionej genialną oprawą fortepianu i partią saksofonu sopranowego "Groźnej dziewczyny".
Fuzja nasączonego skandynawskim posmakiem jazzu i muzyki klasycznej, to zupełnie nowe spojrzenie na pieśni twórcy opery narodowej i wielkiego polskiego kompozytora epoki romantyzmu. Takiego Moniuszki nigdy wcześniej nie słyszeliśmy!
Album ukazał się 2 grudnia 2020.
Robert Ratajczak

____________________________________________

 
 
Stanisław Moniuszko - Z Domowego Śpiewnika
CD, Requiem Records - Lydian Series 13-2020

program:
1. Dumka
2. Pieszczotka
3. Nawrócona
4. Piosnka obłąkanej Ofelii
5. Do Niemna
6. Złota rybka
7. Groźna dziewczyna
8. Dobra noc

personel:
Aleksandra Opała - mezzosopran
Piotr Matusik - fortepian
Marcin Żupański - klarnet, saksofon, flet
Wojciech Golec - akordeon
____________________________________________