8.3.21

Gabrysia Balcerek: Violin /2018/

Pablo de Sarasate: Romans Andaluzyjski op.22; Jules Massenet: Medytacja z opery Thais; William Kroll: Banjo and Fiddle; Fritz Kreisler: Liebesleid; Pablo de Sarasate: Introdukcja i Tarantella op.43; Henryk Wieniawski: Legenda op.17, Kaprys op.18 no.3; Alfons Szczerbiński: Andante Cantabile; Fritz Kreisler: Kleiner Wiener Marsch; Henryk Wieniawski: Scherzo Tarantelle op.16; Fritz Kreisler: Schön Rosmarin; Jenö Hubay: Hullamzo Balaton; Henryk Wieniawski: Souvenir de Posen op.3; Fritz Kreisler: Preludium i Allegro.

Okrzyknięta mianem Cudownego Dziecka Skrzypiec, urodzona w 2003 roku w Poznaniu Gabrysia Balcerek, jest największym odkryciem ostatnich lat polskiej wiolinistyki. Gabrysia naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w Szkole Muzycznej im. Krzysztofa Komedy – Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, a kontynuowała ją w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza. Od najmłodszych lat bierze udział w rozlicznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych, dziś będąc laureatką już ponad czterdziestu z nich (m.in. Grand Prix XII Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. G.Bacewicz we Wrocławiu, I nagroda zdobyta podczas Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych I i II st. w Katowicach, I nagroda International Music Competition w Belgradzie, czy również I nagroda IX Spotkań Młodych Skrzypków im. M.Ławrynowicza w Płocku).
W roku 2018 ukazała się płyta skrzypaczki zatytułowana po prostu "Violin". Album jest zbiorem 14 miniatur skrzypcowych, pośród których aż cztery są dziełami Henryka Wieniawskiego. Gabrysi Balcerek towarzyszy orkiestra smyczkowa Sinfonia Viva pod batutą autora opracowań wszystkich zgromadzonych w programie utworów, Tomasza Radziwonowicza. Decyzja o nagraniu wspólnej płyty Sinfonia Viva i Gabrysi Balcerek zapadła po koncercie w ramach XI Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana, kiedy młoda skrzypaczka wraz z orkiestrą zagrała transkrypcję, pierwotnie rozpisanego nie na skrzypce lecz fortepian "Andante Cantabile" Alfonsa Szczerbińskiego. Gra 13-letniej wówczas Gabrysi zachwyciła zgromadzoną w Bazylice Ojców Filipinów na Świętej Górze w Gostyniu publiczność, a prowadzący orkiestrę Sinfonia Viva Tomasz Radziwinowicz postanowił zarejestrować ten utwór na płycie. Tak się też stało, bowiem "Andante Cantabile" znajdziemy na niniejszej płycie.
Debiutancka płyta Gabrysi Balcerek zachwyca nie tylko wyczuwalną w grze skrzypaczki młodzieńczą pasją i zaangażowaniem oraz niebywałą śpiewnością każdego dźwięku dobywanego spod smyczka, ale też znakomitymi opracowaniami na skrzypce z orkiestrą utworów, pierwotnie rozpisanych na skrzypce z fortepianem bądź fortepian solo.
Urozmaicony program raz wzrusza i powoduje zadumę, innym razem bawi i wręcz porywa ekspresją i zaklętymi w muzyce uniesieniami. Sinfonia Viva w 20-rocznicę istnienia sprawiła melomanom nie lada niespodziankę, prezentując nie tylko perfekcyjnie opracowany i znakomicie ułożony program, ale też przedstawiając odbiorcy swe odkrycie: młodą, nieprzeciętnie uzdolnioną skrzypaczkę, o której zapewne w przyszłości wielokrotnie rozpisywać się będą największe muzyczne autorytety.
Album ukazał się 20 października 2018.
Robert Ratajczak

____________________________________________

 
 
Gabrysia Balcerek: Violin
CD 2018, DUX 1536

program:
  1. Pablo de Sarasate: Romans Andaluzyjski op.22
  2. Jules Massenet: Medytacja z opery Thais
  3. William Kroll: Banjo and Fiddle
  4. Fritz Kreisler: Liebesleid
  5. Pablo de Sarasate: Introdukcja i Tarantella op.43
  6. Henryk Wieniawski: Legenda op.17
  7. Henryk Wieniawski: Kaprys op.18 no.3
  8. Alfons Szczerbiński: Andante Cantabile
  9. Fritz Kreisler: Kleiner Wiener Marsch
10. Henryk Wieniawski: Scherzo Tarantelle op.16
11. Fritz Kreisler: Schön Rosmarin
12. Jenö Hubay: Hullamzo Balaton
13. Henryk Wieniawski: Souvenir de Posen op.3
14. Fritz Kreisler: Preludium i Allegro

wykonawcy:
Gabrysia Balcerek - skrzypce
Sinfonia Viva
dyrygent: Tomasz Radziwonowicz
____________________________________________