30.4.21

Claudio Scolari Project: Cosmology /2021/

Dark Matter; Magnitude; Hyper Galaxy; Aurora; Zenith; Spectrum; Cosmology; Blue Shift; Aphelion; Lunation; Black Hole; Collision; Nebula.

 
 
 
 
 
 
 
Urodzony w 1962 roku włoski kompozytor i perkusista Claudio Scolari (absolwent College of Music w Parmie) jest muzykiem, którego artystyczne horyzonty obejmują zarówno muzykę klasyczną jak współczesny jazz i awangardę. Współpracuje zarówno z prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi (m.in. Scala Philarmonic Orchestra of Milano czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna RAI w Turynie) oraz klasycznymi zespołami kameralnymi (m.in. Carme i Gruppo Musica Insieme di Cremona), jak znakomitymi muzykami ze świata jazzu (Steve Gadd, Chad Wackerman).
Na polu muzyki jazzowej, Scolari realizuje się poszukując i odkrywając nowe brzmienia i dźwiękowe kreacje, które prowadzą do innowacyjnych rozwiązań. Jako lider ma na koncie kilka wyśmienitych albumów, które doczekały się bardzo pochlebnych recenzji w tak znaczących periodykach jak All About Jazz czy Jazz Review, a muzyczne poszukiwania doprowadziły artystę do współpracy w rozmaitych konfiguracjach instrumentalnych.
W roku 2018 ukazał się album "Natural Impulse", zrealizowany wraz z multiinstrumentalistą i producentem muzycznym, urodzonym w 1957 roku absolwentem Berkeley Jazz College Danielem Cavalca, oraz synem perkusisty, awangardowym trębaczem Simonem Scolari. Kolejną pozycją w dyskografii artysty była płyta "Upside Down" (2019), na której do składu dołączył jeszcze jeden muzyk: basista Michele Cavalca. Tak oto powstał kwartet Claudio Scolari Project, tworzony przez muzyków wywodzących się z różnych pokoleń dwóch muzycznych rodzin.
75-minutowy album zatytułowany "Cosmology" jest rodzajem ścieżki dźwiękowej do wyimaginowanej podróży w przestrzeń kosmiczną. Materiał złożony z premierowych kompozycji tworzących konceptualną całość zarejestrowany został w grudniu 2020 roku, a w formie płyty ukazał się cztery miesiące później nakładem wytwórni Principal Records.
Zawartość albumu to nowoczesny, nie stroniący od elektroniki i syntezatorów, świetnie wyprodukowany pod względem realizacji jazz.
"Dark Matter” i "Aurora” łączące naturalne dźwięki trąbki i perkusji z elektrycznymi i syntetycznymi partiami basu, fortepianu i syntezatora, oparte są na motorycznym, transowym rytmie
Z kolei "Magnitude”, "Zenith”, "Aphelion” i "Collision" to dynamiczne utwory, nasycone funkującym rytmem.
Utwór tytułowy to krótka impresja, bodaj najbardziej stylistycznie oddalona od jazzu. Stanowi ona znakomite wprowadzenie do kontemplacyjnej ballady "Blue Shift”, w której
bardzo ważna rola przypada grającemu na gitarze basowej Michele'owi Cavalca.
Pełne dźwiękowej przestrzeni impresyjne "Hyper Galaxy”, ze względu na zastosowanie przez Simone'a Scolari tłumika i elektroniczne brzmienie, kojarzyć się może z dokonaniami Milesa Davisa z lat 80-tych. W podobnym klimacie utrzymane są "Spectrum" i "Lunation”, w których
ponownie do głosu dochodzi bas Michele'a Cavalca , oraz rozimprowizowana "Black Hole" i zamykająca album "Nebula".
Na "Cosmology” Claudio Scolari Project jest grupą dysponującą własnym niepowtarzalnym stylem i charakterystycznym brzmieniem. To album pełen świeżych pomysłów, intrygujących brzmień i porywających instrumentalnych dialogów.
Album ukazał się 25 marca 2021.
Robert Ratajczak

_____________________________________________

 
 
Claudio Scolari Project: Cosmology
CD 2021, Principal Records CSDC 08

program:
  1. Dark Matter
  2. Magnitude
  3. Hyper Galaxy
  4. Aurora
  5. Zenith
  6. Spectrum
  7. Cosmology
  8. Blue Shift
  9. Aphelion
10. Lunation
11. Black Hole
12. Collision
13. Nebula

personel:
Caludio Scolari - perkusja, programowanie
Daniele Cavalca - perkusja, syntezatory, Rhodes, fortepian
Simone Scolari -trąbka
Michele Cavalca - gitara basowa

_____________________________________________