18.5.21

Iwona Glinka: Lament for Theodore Antoniou Vol.1 /2021/


Konstantinos Agouridis; Aaron Alter; Ananias Ananiadis; Christos Anastassiou; Nikos Athanassakis; Vassilis Bakopoulos; Euripides Bekos; Scott Brickman; Aris Carastathis; Ross James Carey; George Chlitsios; Daniele Ciminiello; Philip Czaplowski; Zach Gulaboff Davis; Marina Dimitropoulou; Gregory Emfietzis; Paolo Geminiani; Nickos Harizanos; David Hirshleifer; Chris Hung; Matthew Jones; Jimmy Kachulis.

Grecki kompozytor, dyrygent i pedagog Theodore Antoniou (1935-2018) pozostawił po sobie ponad 150 utworów stworzonych dla potrzeb teatru i filmu, oraz niezliczoną ilość rozmaitych kompozycji powstałych na przestrzeni kilkudziesięciu lat aktywnej twórczości. Jego utwory publikowane były nakładem takich wydawnictwa jak m.in. Bärenreiter Verlag (Niemcy), G. Schirmer (USA) i Philippos Nakas (Grecja). Jako dyrygent Antoniou współpracował z takimi orkiestrami i zespołami muzycznymi jak Boston Symphony Orchestra Chamber Players, Orkiestry Radiowe Berlina i Paryża, Bawarska Orkiestra Radiowa, Tonhalle Orchestra (Zurych), Narodowa Opera Grecji i Berkshire Music Center Orchestra, oraz prowadził założone przez siebie zespoły: Alea II (na Uniwersytecie Stanforda), Alea III (rezydujący na Uniwersytecie Bostońskim), oraz Philadelphia New Music Group i Hellenic Group of Contemporary Music. Wykładał na Uniwersytecie Stanforda, Uniwersytecie w Utah, Akademii Muzycznej w Filadelfii i Boston University. Jako animator życia muzycznego Theodore Antoniou był prezesem Narodowego Stowarzyszenia Kompozytorów Greckich i dyrektorem Sceny Eksperymentalnej Greckiej Opery Narodowej. W muzyce Antoniou dostrzeżemy wpływy takich twórców jak Jani Christou, Bernd Alois Zimmermann i Krzysztof Penderecki.
W dorobku kompozytora znajdziemy oparte na pieśni żałobnej (moiroloi) z obszaru Mani w Grecji lamenty, dedykowane zmarłym przyjaciołom: "Lament for Michelle" na flet solo (dla Michelle Sahm, flecistki Alea III), "Lament for Manos" na solo klarnet (dla Manosa Hadjikakisa), "Lament for Walter" na altówkę solo (dla altowiolisty Waltera Tramplera), "Lament for Yiannis Mantakas" na chór mieszany, "Lament for Joseph" na flet solo (dla Josepha Castaldo), "Lament for John" na róg solo (dla Johna Daverio) i "Lament for Lukas" (dla Lukasa Fossa). To właśnie te utwory i przyświecająca im idea zainspirowały znakomitą flecistkę Iwonę Glinkę do nagrania płyt z lamentami dedykowanych zmarłemu w 2018 roku Theodore'owi Antoniou, z którym przez 20 lat artystkę łączyła muzyczno-przyjacielska więź oraz praca w ramach prowadzonego przez Antoniou prestiżowego zespołu Hellenic Contemporary Music Ensemble.
Od lat zamieszkała w Grecji artystka specjalizująca się w nowych formach muzycznych oraz wykonawstwie muzyki współczesnej, doskonale czuje się w formule muzycznych miniatur na flet solo, o czym mogliśmy przekonać się choćby na płytach: "One Minute" (2017), oraz wydanych pod patronatem LongPlay "Two Minutes" (2018) i "Two Minutes (solo flute)" (2019). Iwona Glinka jest tez inicjatorką i główną wykonawczynią płyt tworzących monumentalny cykl fonograficzny muzycznie ilustrujący poszczególne znaki alfabetu fenickiego.
Krótkie utwory na flet solo dedykowane Theodore'owi  Antoniou przygotowała cała rzesza współczesnych kompozytorów z całego świata, w tym m.in. Aaron Alter, Scott Brickman, Richard Pressley, Christos Samaras, Louis Sauter i Michail Travlos. Obszerny, obejmujący 66 utworów materiał rozłożony został na trzy niezależne płyty "Lament for Theodore Antoniou" (Vol.1-3) i ukazał się w formie trzech albumów płytowych wydanych nakładem wytwórni działającej w ramach Fundacji Phasma-Music, prowadzonej od 2016 roku przez greckiego kompozytora Michaila Travlosa.
Na płycie oznaczonej jako "Vol.1" znajdziemy zestaw 22 premierowych kompozycji na flet solo przygotowanych specjalnie z myślą o tym projekcie przez 22 różnych kompozytorów, a zarejestrowanych w grudniu 2020 roku.
Każdy z kompozytorów, których utwory złożyły się na tę 62-minutową płytę stworzył twórca dysponujący własnym indywidualnym stylem, oraz wpływom będącym wypadkową zarówno rozmaitych inspiracji jak pochodzenia. Mimo to utwory które wyszły spod pióra artystów z Grecji, USA, Kanady, Nowej Zelandii, Włoch, Polski, Macedonii, Wielkiej Brytanii czy Hong Kongu, tworzą przekonującą całość, zespoloną nie tylko ideą oddania czci wielkiemu kompozytorowi. ale i wyjątkowymi interpretacjami Iwony Glinki.
Flecistka stosuje wiele, często dość odległych od siebie technik gry, prezentując szeroki wachlarz możliwości brzmieniowych fletu, fletu altowego i fletu basowego. Artystka potrafi oczarować zarówno zróżnicowaną wibracją i prowadzeniem strumienia powietrza w poszczególnych rejestrach, jak brawurowo połączyć grę z dźwiękami wydawanymi poza instrumentem.
W melancholijnym utworze Vassilisa Bakopoulosa i miniaturze Nickosa Harizanosa subtelnie zastosowano elektronikę, która doskonale oprawia partie fletu.
Piękna, nasycona żalem lamentacyjna muzyka wypełniająca 62 minuty płyty, to nie tylko wzruszający rapsod dla jednego z największych współczesnych greckich kompozytorów, ale też kolejny dowód niebywałych możliwości techniczno-interpretacyjnych inicjatorki przedsięwzięcia i wykonawczyni wszystkich utworów.
Album ukazał się 13 stycznia 2021.
Robert Ratajczak

___________________________________________

 
 
Iwona Glinka: Lament for Theodore Antoniou Vol.1
CD 2021, Phasma-Music 031

program:
  1. Konstantinos Agouridis
  2. Aaron Alter
  3. Ananias Ananiadis
  4. Christos Anastassiou
  5. Nikos Athanassakis
  6. Vassilis Bakopoulos
  7. Euripides Bekos
  8. Scott Brickman
  9. Aris Carastathis
10. Ross James Carey
11. George Chlitsios
12. Daniele Ciminiello
13. Philip Czaplowski
14. Zach Gulaboff Davis
15. Marina Dimitropoulou
16. Gregory Emfietzis
17. Paolo Geminiani
18. Nickos Harizanos
19. David Hirshleifer
20. Chris Hung
21. Matthew Jones
22. Jimmy Kachulis

Iwona Glinka - flety
___________________________________________