9.6.21

Ari Erev: Close to Home /2021/

Israeli Story; Playground; Childhood Scenes; Falling in Place; Old Friends; Para Sempre; Afar; So Tender; Saturday's Coffee; Shi'ur Moledet; Olha Maria; Still Crazy After All These Years; Po.

 
 
 
 
Wydany w 2016 roku znakomity album "Flow" zwrócił uwagę europejskiego środowiska jazzowego na izraelskiego pianistę i kompozytora Ariego Ereva. Nagrana w trio z udziałem zaproszonych gości płyta, będąca zestawem własnych kompozycji oraz utworów z dorobku artystów z USA, Brazylii i Izraela, eksponowała muzyczną multikulturowość oraz połączenie ducha muzyki latynoskiej z bogactwem jazzowych harmonii.
Ari Erev rozpoczął swą muzyczną podróż od muzyki klasycznej pod okiem swego ojca - pianisty, jednak już jako nastolatek swe poczynania skierował w stronę jazzu i zachwytem nad dorobkiem takich mistrzów jak Bill Evans i Kenny Barron. Profesjonalne szlify jako pianista zdobył w Rubin Academy of Music w Tel-Avivie, oraz współpracując z najlepszymi izraelskimi jazzmanami. W 2018 i 2019 roku występował też w Polsce (Warszawa i Kraków) gdzie miał okazję poznać takich muzyków jak: Andrzej Święs, Alan Wykpisz, Patryk Dobosz i Grzegorz Pałka.
Kolejnym albumem artysty po "About Time" (2008), "A Handful of Changes" (2012) i "Flow" (2016), jest bardzo osobista płyta poświęcona rodzinie, przyjaciołom oraz ważnym dla Ereva miejscom z ojczystych stron.
Nagrania zrealizowane zostały z gronem zaprzyjaźnionych instrumentalistów: basistą Assafem Hakimi, perkusistą Gasperem Bertoncelji i nadającym muzyce latynoskiego posmaku perkusjonalistą Giladem Dobreckym, oraz znanymi już z poprzedniego albumu artysty: saksofonistą Yuvalem Cohenem (znanym z tria 3 Cohens) i znakomitą nowojorską flecistką Hadar Noiberg.
Poza własnymi kompozycjami pianista sięgnął po utwory Paula Simona ("Still Crazy After All These Years"), Keitha Jarretta ("So Tender"), Antonio Carlosa Jobima ("Olha Maria"), brazylijskiego pianisty Debora Gurgela ("Para Sempre") i
ikony izraelskiego rocka lat 70-tych Efraima Shamira ("Shi'ur Moledet"). Jednak wszystkie utwory ułożone w formie spójnego programu, stanowią bardzo osobistą, autorską wypowiedź artysty. Już same tytuły utworów, jak: "Israeli Story", "Playground", "Childhood Scenes" czy "Old Friends", nasuwają jednoznaczne skojarzenia z refleksjami artysty dotyczącymi ważnych dla niego miejsc, zdarzeń i postaci pamiętanych z przeszłości.
W delikatnym, lirycznym i wyrazistym stylu Ariego Ereva odnajdziemy wpływy takich artystów jak wspomniany wcześniej Bill Evans, Michel Petrucciani czy Fred Hersch, które tworzą udany konglomerat z jego osobistym sposobem postrzegania dźwiękowej przestrzeni. Zarówno własne utwory Ereva, jak autorskie aranżacje charakteryzują się ujmującą pięknem melodyką i bogatą, rozbudowaną harmonią. W na ogół optymistycznych i pełnych witalności utworach dostrzeżemy wpływy zarówno muzyki latynoskiej jak klasycznej. Znajdziemy tu klimatyczne ballady ("Old Friends", "Afar"), ale też sambę ("Para Sempre") i bossa novę ("So Tender").
Ari Erev: “Close To Home jest moją opowieścią o rodzinie, bliskich przyjaźniach i o miejscach, które są mi bliskie. Ludziach i miejscach, z którymi wiążą mnie silne emocje. Nasi bliscy, ulice na których mieszkamy, lokalne sklepy, place zabaw. Rodzinne miasto i ojczyste strony. O nich właśnie opowiada moja muzyka”.
Album ukazał się 8 czerwca 2021.
Robert Ratajczak

_____________________________________________

 
 
Ari Erev: Close to Home
CD 2021, Acum 195079-89203-5

program:
  1. Israeli Story
  2. Playground
  3. Childhood Scenes
  4. Falling in Place
  5. Old Friends
  6. Para Sempre (Forever)
  7. Afar (for Tal)
  8. So Tender
  9. Saturday's Coffee
10. Shi'ur Moledet (Homeland Class)
11. Olha Maria
12. Still Crazy After All These Years
13. Po (Here)

personel:
Ari Erev - fortepian
Assaf Hakimi - kontrabas, gitara basowa
Gasper Bertoncelj - perkusja
Gilad Dobrecky - inst. perkusyjne
oraz:
Yuval Cohen - saksofon
Hadar Noiberg - flet
_____________________________________________