28.6.21

Wojciech Ciuraj: Kwiaty na Hałdzie

Czas wyboru; Linia Korfantego; Kontury; Z kamienia i nocy; Znikąd (w zasięgu kościelnych dzwonów); W objęciach czarnych hałd; Pieron; Bitwa o Górę św.Anny; Dom stoi tam gdzie stał.

 
 
 
 
 
Wojciech Ciuraj, lider jednej z czołowych młodych grup polskiej sceny rocka progresywnego Walfad, znany też z solowej płyty  "Ballady bez Romansów" (2017), podjął się realizacji fonograficznego przedsięwzięcia dedykowanego trzem Powstaniom Śląskim. Projekt obejmuje trzy albumy, spośród których każdy poświęcony jest kolejnemu powstaniu.
W 2019 roku minęła 100-rocznica I Powstania Śląskiego i wówczas właśnie ukazała się pierwsza część konceptualnego cyklu: "Iskry w Popiele".
Zgodnie z planem, w 100-rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego światło dzienne ujrzała druga płyta: "Dwa Żywioły".
Ostatnią częścią tej fascynującej  trylogii jest album "Kwiaty na Hałdzie". Na poprzednich dwóch płytach pośród zaproszonych przez artystę gości znaleźli się m.in. Józef Skrzek i Piotr Schmidt. Natomiast na trzecim albumie Tryptyku Śląskiego w dwóch utworach ("Znikąd" i "Dom stoi tam gdzie stał") pojawia się w roli gitarzysty solowego, nieoceniony Apostolis Anthimos, ale też saksofonistka Marta Wajdzik oraz grająca na lirze korbowej i śpiewająca w chórkach Karolina Skrzyńska.
Wojciech Ciuraj potrafi stworzyć jedyny w swoim rodzaju klimat łącząc nawiązującą do estetyki lat 70-tych formułę progresywnego rocka z nowoczesnymi rozwiązaniami brzmieniowymi. Ciężar tematu z jakim zmierzył się muzyk nie przytłacza. Mamy do czynienia z muzyka rockową najwyższej próby, w której znajdziemy zarówno porywające, żywiołowe solówki gitarowe, jak partie analogowych instrumentów klawiszowych i fragmenty wykorzystujące możliwości współczesnej elektroniki. Bogate brzmienie charakteryzujące album to także zasługa szerokiego arsenału instrumentalnego, w którym poza podstawowymi instrumentami jak gitary (W.Ciuraj, A.Anthimos i Daniel Kurtyka), klawisze (Dawid Makosz), bas (Klaudia Wachtarczyk) i perkusja (Jakub Dąbrowski), znalazły się też wspomniane lira korbowa i saksofon, oraz mandolina i stylowe organy Hammonda (Krzysztof Walczyk). Całość z kolei wieńczy nieujęty w indeksie utworów bonus pod postacią nagranego przez ludowy zespół śpiewaczy Olzanki utworu "Czerwiec 1922".
Wojciech Ciuraj: "Tryptyk pomógł mi lepiej zrozumieć miejsce, w którym mieszkam i zdefiniować własną śląskość. Realizacja tego przedsięwzięcia kosztowała mnie wiele wysiłku, ale czuję, że dzięki tym płytom bardzo się rozwinąłem jako twórca”.
Opowiedziane w formie 3-częściowej dźwiękowej rock-opery, burzliwe historie Powstań Śląskich to nie tylko muzyczny hołd dla bohaterów tych jakże ważnych wydarzeń, ale po prostu bardzo dojrzałe i pod każdym względem perfekcyjnie dopracowane rockowe albumy z ważnym przesłaniem i świetną koncepcją.
Album ukazał się 15 maja 2021.
Robert Ratajczak

___________________________________________

 
 
Wojciech Ciuraj: Kwiaty na Hałdzie
CD, Emet Records 005
 
program:
1. Czas wyboru
2. Linia Korfantego
3. Kontury
4. Z kamienia i nocy
5. Znikąd (w zasięgu kościelnych dzwonów)
6. W objęciach czarnych hałd
7. Pieron
8. Bitwa o Górę św. Anny
9. Dom stoi tam gdzie stał

personel:
Wojciech Ciuraj - wokal, gitara, mandolina, instr. klawiszowe
Karolina Skrzyńska - wokal, lira korbowa
Marta Wajdzik - saksofon
Dawid Makosz - instr. klawiszowe
Krzysztof Walczyk - organy Hammonda, moog
Klaudia Wachtarczyk - gitara basowa
Jakub Dąbrowski - perkusja
oraz:
Apostolis Anthimos, Daniel Kurtyka - gitara
Zespół śpiewaczy "Olzanki" pod kierownictwem Urszuli Wachtarczyk
Iwona Piekło - chórki
 ___________________________________________