27.8.21

Paweł Łukaszewski - Musica Sacra 9: Beatus vir /2018/

Ostatni list św. Maksymiliana do Matki; Beatus vir; Hommage a Edith Stein; Tu es Petrus; Jubilate Deo; Modlitwa za Ojczyznę.

 
 
 
 
 
 
 
Szerokie spektrum twórczości wielokrotnego laureata prestiżowej Nagrody Fryderyk Pawła Łukaszewskiego, obejmuje utwory chóralne a capella, instrumentalno-wokalne, jak i rozpisane wyłącznie na instrumenty. Twórca wykorzystuje w swych dziełach elementy charakterystyczne dla muzyki tworzonej m.in. przez Arvo Pärta, Johna Tavenera czy Mikołaja Góreckiego, silnie nawiązując też do tradycji renesansowej muzyki wokalnej i specyfiki właściwej chorałom gregoriańskim.
Urodzony w 1968 roku w Częstochowie kompozytor doczekał się wielu rejestracji swoich
utworów opublikowanych jak dotąd na ponad stu płytach, wydanych na całym świecie przez najbardziej prestiżowe wytwórnie. Również koncertowe wykonania dzieł Łukaszewskiego można usłyszeć na całym niemal świecie, a ich interpretacji podejmują się tak znaczące chóry jak m.in.: The Kings Sisters, Britten Sinfonia czy Polyphony.
Wydawana przez wytwórnię DUX seria: ''Łukaszewski Collection'' w znaczący sposób przyczynia się do przybliżenia melomanom wszechstronności muzycznych dokonań wybitnego twórcy.
W roku 2018 do melomanów trafiła dziewiąta już płyta z serii "Musica Sacra", której tytuł "Beaus vir" ("Błogosławiony mąż") zaczerpnięty został z cyklu stanowiącego główny punkt jej programu.
Poprzedzony przejmującą i głęboko poruszającą kompozycją "Ostatni list św. Maksymiliana do Matki", powstały w latach 1996-2007 cykl ośmiu pieśni odnosi się do postaci św.Wojciecha, św.Marcina, św.Stanisława , św.Jana z Dukli, św.Pawła, św.Antoniego, św.Zygmunta Szczęsnego-Felińskiego i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W następującej po cyklu "Beatus vir", 3-częściowej kompozycji "Hommage a Edith Stein", Łukaszewski oparł się na niemieckich tekstach liturgicznych, wyposażając je w piękną poruszającą muzykę.
Ostatnie trzy pieśni na płycie to: skomponowana w 1992 roku dla Jana Pawła II "Tu es Petrus" ("Tyś jest Piotr, Opoka"), zadedykowana Janowi Węcowskiemu w 1996 roku "Jubilate Deo" i zamykająca cały program,
pochodząca z większej całości ("Missa pro Partia", 1998) "Modliwa za Ojczyznę" 
Utwory zebrane na płycie zarejestrowane zostały pod batutą Aleksandry Zeman przez znakomity Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum w sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej, której naturalny pogłos nadał muzyce przestrzeni, tworząc znakomity efekt akustyczny.
Muzyka Pawła Łukaszewskiego pobudza do refleksji i zadumy. Prowokuje wyobraźnię i sięga do najbardziej wrażliwych zakątków umysłu. Każda kolejna płyta z jego muzyką przynosi zupełnie nowe doznania i równie zachwyca.
Album ukazał się 7 sierpnia 2018.
Robert Ratajczak

____________________________________________

 
 
Paweł Łukaszewski - Musica Sacra 9: Beatus vir
CD 2018, DUX 1465

program:

  1. Ostatni list św. Maksymiliana do Matki

Beatus vir:
  2. Beatus vir Sanctus Adalbertus
  3. Beatus vir Sanctus Martinus
  4. Splendor Patriae – Beatus vir Sanctus Stanislaus
  5. Beatus vir Sanctus Ioannes de Dukla
  6. Beatus vir Sanctus Paulus
  7. Beatus vir Sanctus Antonius
  8. Gloria Gentis – Beatus vir Sanctus Sigismundus
  9. Beatus vir Cardinalis Wyszyński

Hommage a Edith Stein:
10. Tagesgebet
11. Gabengebet
12. Schlussgebet

13. Tu es Petrus
14. Jubilate Deo
15. Modlitwa za Ojczyznę

wykonawcy:
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
dyrygent: Aleksandra Zeman
____________________________________________