The Intuition Orchestra: Summa intuitiva /2021/

Spiritual phenomena; Affectus emphasis; Res materialis; Mentis phenomena; Ita artis; Motus continui; De industria spatium; Animum noctis; Summa intuitiva.

 
 
 
 
 
OPIS: 
 
Albumem "Summa intuitiva" po kilku latach przerwy przypomniała o o sobie, łącząca improwizację, awangardę i muzykę współczesną, efemeryczna formacja The Intuition Orchestra.
Zespół, którego skład od 35 już lat niezmiennie tworzą: saksofonista i klarnecista Ryszard Wojciul, pianista Bolesław Błaszczyk i perkusista Jacek Alka,  ma za sobą wspólne dokonania z takimi artystami jak m.in. Grażyna Auguścik, Zdzisław Piernik, Marcin Olak, oraz kilka gorąco przyjętych przez miłośników polskiego jazzu albumów.
W muzyce The Intuition Orchestra od zawsze obecne są elementy jazzu, klasyki, elektroniki, psychodelii, awangardy i world music.
Taki jest też nowy album zespołu o intrygującym tytule: "Summa intuitiva", tradycyjnie już nagrany z udziałem grona zaproszonych gości jak m.in. grająca na suce biłgorajskiej i skrzypcach, znana z projektu Sukotherapy Maria Pomianowska, czy topowy perkusista jazzowy Krzysztof Szmańda. Na płycie słyszymy też bardzo urozmaicające brzmienie partie barokowej violi da gamba (
Justyna Rekść-Raubo).
"Summa intuitiva" to wielowątkowy album pełen nieoczywistych brzmieniowych rozwiązań i stylistycznych zawirowań sięgających zarówno awangardy, jak estetyki rocka i muzyki etnicznej. Z pozornego dźwiękowego chaosu wyłaniają się motywy melodyczne, które następnie poddawane są kreatywnym wariacjom i swobodnym improwizacjom.
Jak mówi założyciel i lider The Intuition Orchestra, Ryszard Wojciul:
"Płyta jest podsumowaniem dotychczasowej, ponad 35-letniej drogi w poszukiwaniu indywidualnego sposobu tworzenia muzyki w zderzeniu z sumą intuicji, wrażliwości, doświadczenia i warsztatu naszych wybitnych gości".
"Summa intuitiva" to album pełen zaskakujących pomysłów i innowacji. To zarazem znakomita wizytówka jednej z najstarszych i najbardziej oryginalnych formacji polskiej muzyki improwizowanej.
Album ukazał się 24 września 2021.
Robert Ratajczak

____________________________________________

 
 
The Intuition Orchestra: Summa intuitiva
CD 2021, Audio Cave ACD-010-2021

program:
1. Spiritual phenomena
2. Affectus emphasis
3. Res materialis
4. Mentis phenomena
5. Ita artis
6. Motus continui
7. De industria spatium
8. Animum noctis
9. Summa intuitiva

personel:
Ryszard Wojciul - saksofony, klarnety, EWI, głos
Bolesław Błaszczyk - fortepian, syntezator, wiolonczele, głos
Jacek Alka - instr. perkusyjne
gościnnie:
Olga Szwajgier - wokal
Maria Pomianowska - suka biłgorajska, skrzypce, głos
Justyna Rekść-Raubo - viola da gamba
Wojciech Błażejczyk - gitara, elektronika, obiekty
Krzysztof Knittel - elektronika
Krzysztof Majchrzak - gitara basowa, elektronika
Krzysztof Szmańda - perkusja
____________________________________________