Yelena Eckemoff: I Am a Stranger in This World /2022/

 As Chaff Before the Wild (Ps.35); Lighten My Eyes (Ps.13); Make Haste to Help Me (Ps.70); I Am a Stranger in This World (Ps.119 Gimel); Truth in His Heart (Ps.15); Like Rain Upon the Mown Grass (Ps.72); Keep Not Your Silence (Ps.83); The Wine of Astonishment (Ps.60); I Shall Not Want (Ps.23); At Midnight I Will Rise (Ps.119 Cheth); Every Beast of the Field (Ps.104).

W roku 2018 nowojorska pianistka Yelena Eckemoff opublikowała wyjątkowy 2-płytowy album zawierający muzykę inspirowaną biblijnymi Psalmami Starego Testamentu. Pierwszą płytę zestawu "Better Than Gold and Silver" wypełniły utwory śpiewane z zespołem pianistki przez tenora Tomasa Cruza i mezzosopranistkę Kim Mayo, drugą - muzyka instrumentalna wykonywana przez sekstet, w którym wraz z pianistką znaleźli się: trębacz Ralph Allessi, gitarzysta Ben Monder, skrzypek Christian Howes, kontrabasista Drew Gress i perkusista Joey Baron. Po czterech latach Eckemoff wraca do Psalmów na kolejnym 2-płytowym albumie "I Am a Stranger in This World".
Tym razem są to wyłącznie utwory instrumentalne, a program zestawia obok siebie niepublikowane nagrania z sesji zrealizowanej w składzie z "Better Than Gold and Silver", z nowymi nagraniami w których wzięli udział ponownie Alessi i Gress, ale tym razem z Adamem Rogersem (gitara) i Nasheetem Waitsem (perkusja).
Yelena Eckemoff nawróciła się na chrześcijaństwo, mieszkając jeszcze w rodzinnej Moskwie podczas schyłkowych dni Związku Radzieckiego, czasie w którym bycie tam chrześcijaninem nie było mile widziane. Jej nowa wiara, wraz z trudną do zdobycia Biblią Króla Jakuba, w połączeniu z jej muzycznym rodowodem w dziedzinie fortepianu klasycznego i jazzowego, zainspirowały celebrację mądrości i poezji Starego Testamentu. Sama artystka tak to wyjaśnia: "Jestem melodyczką, ale melodie które pochodzą ze słów słyszanych w Psalmach, są moimi najlepszymi pod tym względem utworami. Myślę, że jest tak gdyż w tych słowach jest moc, którą Bóg przekazuje mi poprzez muzykę. Nawet ludzie, którzy nie wierzą w Boga - wierzą w siłę wyższą, coś większego niż oni sami. Chciałabym aby moja muzyka wzmocniła wiarę w to że człowiek ufający tej wyższej sile, jest w stanie przezwyciężyć lęk i niepewność".
Podobnie jak w przypadku poprzedniego "psalmowego" albumu pianistki, każdy z utworów odnosi się do innego Psalmu. Bardzo uduchowione i natchnione utwory skłaniają do zadumy i rozmyślań. To także muzyka niosąca nadzieję i wywołująca optymizm. Jest tu też bardzo dużo przepięknych motywów o ilustracyjnym charakterze, ale też mnóstwo solówek i improwizowanych partii poszczególnych instrumentów. Yelena Eckemoff zawsze otacza się nie tylko najlepszymi z możliwych muzykami, ale też instrumentalistami idealnie odczytującymi jej intencje i artystyczne przesłanie.
Mimo iż mamy do czynienia z muzyką chwilami bardzo podniosłą i uroczystą (choćby zamykający pierwszą płytę "Like Rain Upon the Mown Grass"), muzycy zdają się robić wrażenie wyluzowanych i bynajmniej nie skrępowanych ciężarem gatunkowym utworów.
Nieco odmiennym pod względem stylistyki jest otwierający drugą część albumu, oscylujący na granicy fusion utwór "Keep Not Your Silence", w którym  partię trąbki Ralph Alessi gra z użyciem tłumika, a gitara Adama Rogersa brzmi niemal rockowo.
Z kolei w następującym po nim "The Wine of Astonishment" muzycy dają upust swym improwizacyjnym zakusom, czyniąc z środkowej części utworu prawdziwą wariacyjną ucztę, a "I Shall Not Want" to najczystszej krwi blues.
Od lat śledzę dokonania Yeleny Eckemoff, a każdy jej album jest dla mnie bardzo ważny. Nie mogę wyjść z podziwu nad twórczą kreatywnością i muzyczną wyobraźnią artystki, a warto wspomnieć iż poza komponowaniem i grą na fortepianie, jest też poetką i malarką.
Nic dodać, nic ująć: "I Am a Stranger in This World" to kolejny wyśmienity album Yeleny Eckemoff, który zostanie ze mną na zawsze.
Premiera 20 maja 2022.
Robert Ratajczak

_____________________________________________


Yelena Eckemoff
I Am a Stranger in This World
2CD's 2022, L&H Production L & H cd806151-33

program:
CD1
1. As Chaff Before the Wild (Ps.35)
2. Lighten My Eyes (Ps.13)
3. Make Haste to Help Me (Ps.70)
4. I Am a Stranger in This World (Ps.119 Gimel)
5. Truth in His Heart (Ps.15)
6. Like Rain Upon the Mown Grass (Ps.72)
CD2
1. Keep Not Your Silence (Ps.83)
2. The Wine of Astonishment (Ps.60)
3. I Shall Not Want (Ps.23)
4. At Midnight I Will Rise (Ps.119 Cheth)
5. Every Beast of the Field (Ps.104)

personel:
Yelena Eckemoff - fortepian, Rhodes, instr.klawiszowe
Ralph Alessi - trąbka
Adam Rogers, Ben Monder - gitary
Christian Howes - skrzypce
Drew Gress - gitara basowa, kontrabas
Nasheet Waits, Joey Baron - perkusja
_____________________________________________