Johann Sebastian Bach: Brandenburg Concerto No.3; Luigi Boccherini: Guitar Quintet No.4; Claude Debussy: Reverie; Edvard Grieg: Peer Gynt; Modest Mussorgsky: Night on Bald Mountain; Paulo Bellinati: Baiao de Gude; Léo Brouwer: Cuban Landscape with Rain.
Istniejący od 2006 roku czołowy polski zespół klasycznej muzyki gitarowej Cracow Guitar Quartet, tworzą związani z Krakowem gitarzyści: Miłosz Mączyński, Joanna Baran-Nosiadek, Łukasz Dobrowolski i Mateusz Puter. Wszyscy muzycy tworzący ten niezwykły kwartet to nie tylko znakomici wirtuozi, ale też starannie wykształceni teoretycy muzyki i pedagodzy, oraz instrumentaliści którzy poza działalnością w ramach Cracow Guitar Quartet, są też niezależnymi solistami i kameralistami.
Zespół ma za sobą występy na najbardziej prestiżowych festiwalach muzyki gitarowej, oraz szereg nagród i wyróżnień zdobytych m.in. we Francji, Włoszech, Grecji, na Węgrzech i w Rosji, oraz współpracę z orkiestrami symfonicznymi (Polska Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Krakowska, Świętokrzyska, Sudecka i Polish Art Philharmonic).
Wydana w 2010 roku płyta Cracow Guitar Quartet "From Ballet to Tango", będąca przeglądem utworów muzyki tanecznej od epoki renesansu do współczesności, zyskała szereg znakomitych recenzji zarówno w Polsce jak za granicą.
Album "Musical Landscapes", który trafił do melomanów 12 lat później to także płyta przekrojowa, tym razem będąca rodzajem podróży przez mieniące się rozmaitymi dźwiękowymi barwami, muzyczne krajobrazy różniące się od siebie zarówno nastrojem i stylistyką, jak pochodzeniem i czasem w którym powstały.
Na "Musical Landscapes" czworo znakomitych gitarzystów sięgnęło po utwory m.in. Johanna Sebastiana Bacha, Claude'a Debussy'ego, Edvarda Griega i Modesta Mussorgsky'ego, tworząc na płycie zgrabnie ułożony 54-minutowy program, który ze względu na swą różnorodność zachwycić może nie tylko zaprzysiężonych miłośników gitary klasycznej, ale też przeciętnego melomana.
Ciekawe pomysły i rozwiązania aranżacyjne oraz pełne świeżości transkrypcje, sprawiają iż nawet jeśli doskonale znamy poszczególne tematy wybrane m.in. z "Koncertów Brandenburskich" J.S.Bacha, czy suity "Peer Gynt" E.Griega, poznajemy ich zupełnie nowe oblicze wykreowane przez Cracow Guitar Quartet.
Słuchając "Musical Landscapes" przenosimy się do gorącej Hiszpanii (wirtuozowskie "Fandango" z Kwintetu gitarowego D-dur nr 4 L.Boccheriniego), ale też na daleką Północ (fragmenty "Peer Gynt" E.Griega) i wschód Europy ("Nocy na Łysej Górze" M.Musorgskiego), by zakończyć tę muzyczną wędrówkę na Kubie ("Krajobraz kubański w deszczu" Léo Brouwera).
Album Cracow Guitar Quartet pobudza wyobraźnię przenosząc odbiorcę do rozmaitych miejsc i epok, w których powstały zgromadzone na "Musical Landcapes” utwory. Tej płyty od początku do końca słucha się z zapartym tchem.
Album ukazał się 11 kwietnia 2022.
Robert Ratajczak
____________________________________________
Musical Landscapes
CD 2022, DUX 1780
program:
1. Johann Sebastian Bach - Brandenburg Concerto No.3, BWV 1048: First Movement [no tempo indication]
Luigi Boccherini -
Guitar Quintet No.4 in D Major, G.448:
2. Grave assai
3. Fandango
4. Claude Debussy - Reverie
Edvard Grieg -
5. Peer Gynt, Suite No.1, Op.46: Anitra’s Dance
6. Peer Gynt, Suite No.2, Op.55: Solveig’s Song
7. Modest Mussorgsky - Night on Bald Mountain (version by Nikolay Rimsky-Korsakov, 1886)
8. Paulo Bellinati - Baiao de Gude
9. Léo Brouwer - Cuban Landscape with Rain
wykonawcy:
Miłosz Mączyński, Joanna Baran-Nosiadek, Łukasz Dobrowolski, Mateusz Puter - gitary
____________________________________________