2.10.22

Noah Garabedian: Consider The Stars Beneath Us

RR; Expectation. Regret; Pendulum For NG; Salt Point; Petrichor; Petty Thieves; Shackleton's Cocoa; Alice.








OPIS:

Kontrabasista i kompozytor pochodzenia ormiańskiego Noah Garabedian, ma za sobą współpracę z takimi muzykami jak m.in. Ravi Coltrane, Ralph Alessi, Jeff „Tain” Watts, Andy Milne, Kris Davis, Josh Roseman czy Nir Felder.
W roku 2014 Garabedian zadebiutował jako lider albumem własnego sekstetu "Big Butter and the Egg Men", a na płycie "Where Fables Meet" (2020) basista przedstawił swój kolejny skład w formie kwartetu. Z kolei rok 2021 przyniósł nagrany przez współtworzone przez niego trio Ember album "No One Is Any One", zrealizowany z udziałem pianisty Orrina Evansa.
Kolejna płyta artysty to urzekający album "Consider The Stars Beneath Us", nagrany wraz ze znakomitym saksofonistą Dayną Stephensem, pianistką Carmen Staaf, perkusistą Jimmym Macbridem i zapewniającym wypełniającym płytę ośmiu utworom fantazyjną oprawę elektroniczną, Samuelem Adamsem.
Cały program Garabedian zadedykował swemu ojcu, a w notce dołączonej do albumu czytamy: "Mój ojciec zmarł na początku pandemii Covid-19, ale moja muzyka to coś więcej niż tylko hołd. To świętowanie jego życia i jego ducha, a także wszystkich ciał niebieskich, które nadal prowadzą nas przez życie".
Rozszerzając formułę tradycyjnego kwartetu jazzowego, Garabedian zaprosił do współpracy swego wieloletniego przyjaciela, producenta muzycznego Samuela Adamsa, którego zabiegi dźwiękowe i generowane efekty w subtelny sposób przekształciły akustyczną formułę muzyki kwartetu, nadając jej doprawdy nowatorskie brzmienie i przekaz. Jak mówi kontrabasista: "Większość współczesnej muzyki, której słucham, jest pod silnym wpływem elektroniki, więc wydanie czysto akustycznego albumu byłoby mylące, co do tego, kim naprawdę jestem dziś jako artysta. Inspirują mnie muzycy bezkompromisowi, którzy znajdują równowagę pomiędzy dźwiękami akustycznymi i elektronicznymi”.
Na albumie "Where Fables Meet" Garabedian jako saksofonistę wybrał swojego brata, saksofonistę tenorowego Raffi Garabediana, aby zinterpretować zestaw odsłaniających koncepcję kwartetu, pełnych melodyjnej wyobraźni kompozycji. Na tym albumie gra Dayna Stephens — sideman znany z nagrań Kenny'ego Barrona, Ala Fostera, Geralda Claytona i wielu innych, a także współpracownik m.in. Brada Mehldau, Geralda Claytona, Larry'ego Grenadiera czy Erica Harlanda, oraz lider wielu własnych projektów.
Sugestywne efekty elektroniczne Samuela Adamsa dyskretnie wnikają w instrumentarium, dodając tajemnicze elementy i barwy oraz przenosząc muzykę na inną płaszczyznę. Do programu "Consider The Stars Beneath Us" Adams wniósł również jeden własny utwór, którym jest oszałamiający i skomplikowany "Pendulum For NG", opisany przez Garabediana jako „krótka melodia składająca się z rozszerzających i kurczących się linii, nietypowych uderzeń i gumowych harmonii, z których wszystkie kołyszą się w tę i z powrotem wokół jednego punktu”.
Z kolei otwierający płytę rozmarzony utwór "RR" z wirtuozowskim solo basowym, jest hołdem Garabediana złożonym Ralphowi Alessi i Raviemu Coltrane'owi, swym dwóm największym mentorom. 
"Salt Point" zainspirowany jest tradycją muzyczną Gnawy Maroka (zapierające dech w piersiach solo fortepianowe Staafa jest główną atrakcją utworu), natomiast "Petty Thieves" wzorowany jest na przeplatających się melodiach w renesansowo-barokowych madrygałach Claudio Monteverdiego.
Zamykająca album "Alice" to z kolei hołd dla zmarłej Alice Coltrane, w którym poprzez elektroniczne zabiegi Adams przywołuje dźwięki harfy samej Coltrane.
"Consider The Stars Beneath Us" to płyta pełna świeżych i nowatorskich pomysłów, nagrana przez grono doskonale rozumiejących się artystów.
Album ukazał się 23 września 2022.
na podst.materiałów prasowych

______________________________________


Noah Garabedian
Consider The Stars Beneath Us
CD, Outside in Music OiM2227

program:
1. RR
2. Expectation. Regret
3. Pendulum For NG
4. Salt Point
5. Petrichor
6. Petty Thieves
7. Shackleton's Cocoa
8. Alice

personel:
Noah Garabedian - kontrabas
Dayna Stephens - saksofony
Carmen Staaf - fortepian
Jimmy Macbride - perkusja
Samuel Adams - efekty, programowanie, Moog Minitaur, Juno JU-06A
______________________________________