22.12.22

Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet: On The Road vol.1 /2022/

 Altissimonica Part III;
Seans na niepogodę;
Inwersja;
Moritat;
Po wielkim niżu.






OPIS:

Jedyny w swoim rodzaju legendarny saksofonista i bezwzględnie jedna z najwybitniejszych osobistości polskiego jazzu wszechczasów Jan Ptaszyn Wróblewski, to zarazem najbarwniejsza w Polsce jazzowa postać, niekwestionowany lider i “dobry duch” życia jazzowego w Polsce. Saksofonista tenorowy i barytonowy, kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta, krytyk, dziennikarz radiowy... Doprawdy trudno wymienić wszystkie dziedziny, w których ta jedyna w swoim rodzaju jazzowa postać uchodzi za wyjątkowy autorytet. Na profesjonalnej scenie Jan Ptaszyn Wróblewski zadebiutował wraz z Sekstetem Krzysztofa Komedy w 1956 roku. To już 66 lat...
Mijają kolejne dekady, a Jan Ptaszyn Wróblewski wciąż w najdoskonalszym z możliwych stylu kontynuuje swą działalność współpracując z możliwie najlepszymi muzykami. Jego ostatnim głośnym projektem była "Moja słodka europejska ojczyzna" - program oparty na muzyce Krzysztofa Komedy powstałej w 1967 roku do sesji „Meine süsse Europäische Heimat”, który po 50-latach Ptaszyn przedstawił w formie instrumentalnej suity.
W latach 70-tych Kwartet Ptaszyna tworzyli muzycy, którzy z upływem lat zapracowali sobie na status prawdziwych klasyków polskiego jazzu: Marek Bliziński (gitara), Witold Szczurek (kontrabas) i Andrzej Dąbrowski (perkusja). Dziś Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet wraz z liderem tworzą: Wojciech Niedziela (fortepian), Jacek Niedziela-Meira lub Andrzej Święs (kontrabas) i Marcin Jahr (perkusja).
Obecny na jazzowej scenie od początku lat 80-tych Wojciech Niedziela, jako wykładowca w dużej mierze odpowiedzialny jest za warsztat takich polskich pianistów jak: Piotr Wyleżoł, Michał Tokaj, Przemysław Raminiak czy Marcin Wasilewski. Jako pianista współpracuje z czołówką jazzowych artystów, pośród których nazwisko Jana Ptaszyna Wróblewskiego zapisane jest wyjątkowo grubą czcionką, bowiem współpraca artystów trwa już trzecie dziesięciolecie.
Jacek Niedziela-Meira to nie tylko znakomity kontrabasista, ale też naukowiec, publicysta i autor kilku książek. W roku 2019 ukazał się album "Burrellhose" nagrany przez trio prowadzone przez Jacka Niedziela-Meirę, na którym muzyk znany dotąd jako kontrabasista okazał się także wytrawnym wirtuozem gitary.
Jeden z czołowych kontrabasistów polskiej sceny jazzowej Andrzej Święs, znany jest m.in. z formacji Soundcheck i Kocin Kociński Trio, a w swą biografię wpisaną ma współpracę z takimi artystami jak choćby: Lee Konitz, Piotr Baron, Janusz Muniak, Joachim Mencel czy Ewa Bem.
Z kolei za perkusją w Kwartecie Ptaszyna zasiada dziś Marcin Jahr - muzyk współtworzący też takie formacje jak Adam Wendt Power Set, Julia Sawicka Project, Ilona Damięcka Trio czy Bernard Maseli Septet.
W roku 2022 nakładem wytwórni For Tune ukazała się pierwsza z dwóch zapowiadanych pod wspólnym tytułem "On The Roadpłyt.
Na "On The Road vol.1" znajdziemy nagrania koncertowe Kwartetu Ptaszyna z lat 2003–2020, pochodzące z koncertów w Klubie Perspektywy w Ostrowcu Świętokrzyskim (2003), Domu Kultury Chemik w Kędzierzynie-Koźlu (2003) oraz z Podlasie Jazz Festival w Białej Podlaskiej (2020), osobiście wybrane przez saksofonistęSą to cztery kompozycje Ptaszyna: "Altissimonica", "Seans na niepogodę", "Inwersja" i "Po wielkim niżu" oraz opracowanie utworu Kurta Weilla: "Moritat".
Jan Ptaszyn Wróblewski:
"Ta płyta ma dla mnie szczególne znaczenie, ponieważ jest zrealizowana w zupełnie inny sposób niż jakiekolwiek inne moje płyty. Jest to bowiem selekcja z bardzo obszernego materiału, z bardzo dużego okresu, nagrań realizowanych na festiwalach, czasami w klubach... Po prostu miałem tych taśm niesamowicie wiele i mogłem sobie pozwolić na wybranie z nich tego, co wydawało mi się najciekawsze".
Ptaszyn gra oszczędnie, dając tym samym dużo przestrzeni swym świetnym rozimprowizowanym muzykom. Takie podejście do jazzowej materii w konwencji kwartetu z saksofonem w roli głównej, okazuje się idealną recepturą w uzyskaniu efektu bazującego na sile każdego z tworzących formację instrumentalistów.
Posłuchajmy więc Mistrza i jego kwartetu mając nadzieję na to że, biorąc pod uwagę iż jak sam Ptaszyn mówi ma "tych taśm niesamowicie wiele", "On The Road vol.1" okaże się albumem otwierającym całą serię wydawniczą. 
Album ukazał się 22 listopada 2022.
Robert Ratajczak
na podst. materiałów prasowych

___________________________________________


Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet
On The Road vol.1
CD 2022, For Tune 0160 097

program:
1. Altissimonica Part III (excerpt)
2. Seans na niepogodę
3. Inwersja
4. Moritat
5. Po wielkim niżu

personel:
Jan Ptaszyn Wróblewski – saksofon tenorowy 
Wojciech Niedziela – fortepian
Jacek Niedziela-Meira (1-3), Andrzej Święs (4,5) – kontrabas
Marcin Jahr – perkusja
___________________________________________