4.4.23

Maksym Rzemiński: She Remembers /2023/

 First Step; Transylvanian Lullaby; Su; Song from a Secret Garden; Una fantasia; Liz on Top of the World; Game of Thrones; Oblivion; Table for Two; Unfaithful; She Remembers; Writing's on the Wall; The Living Sculptures of Pemberley; Opus 56; I've Seen That Face Before.




Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, pochodzący z Kielc pianista Maksym Rzemiński, już od końca lat 80-tych obecny jest na muzycznej scenie, zarówno jako laureat wielu konkursów fortepianowych, jak też muzyk aktywnie udzielający się w ramach rozmaitych projektów. Już jako 11-latek wykonał z Orkiestrą Symfoniczną Koncert fortepianowy C- dur W. A. Mozarta, a w wieku 13 lat zajął III miejsce podczas prestiżowego Konkursu Chopinowskiego w Niemczech. Jako artysta szeroko otwarty na świat muzyki i tkwiące w nim piękno, oraz wybitny instrumentalista i interpretator, na przestrzeni lat podejmował rozmaite wyzwania.
W roku 2015 ukazał się znakomity album "Inception", będący przeglądem słynnych tematów filmowych, nagranych przez Maksyma Rzemińskiego  solo. Jak miało się okazać była to pierwsza z serii znakomitych płyt zawierających wyjątkowe interpretacje, nie tylko powszechnie znanych filmowych motywów, ale i tematów mniej oczywistych i bardziej wyszukanych.
Kolejnym filmowym albumem pianisty była wydana trzy lata później znakomita płyta "Maximus. The Greatest Movie Soundtracks". Tym razem Maksym Rzemiński zrealizował album wraz z prowadzoną przez Dawida Runtza Radomską Orkiestrą Kameralną, a aranżację wszystkich utworów powierzył wywodzącemu się z formacji Atom String Quartet, Krzysztofowi Lenczowskiemu.
W roku 2023 otrzymaliśmy trzeci "filmowy" album pianisty: "She Remembers", swój tytuł zawdzięczający kompozycji Maxa Richtera i podobnie jak poprzednia płyta wyposażony został w podtytuł: "The Greatest Movie Soundtracks".
Znakomity pianista otoczył się muzykami orkiestry kameralnej pod wodzą koncertmistrza i skrzypka Lucjana Szalińskiego-Bałwasa, a materiał zarejestrowany został w Nowej Miodowej - Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie.
Na płycie znajduje się muzyka Hansa Zimmera z filmu "Interstellar", dwa utwory z filmu "Duma i uprzedzenie", muzyka Johna Morrisa z filmu Mela Brooksa "Młody Frankenstein", ale też utwory z takich filmowych hitów jak "Gra o tron", czy "Spectre" ze słynnym agentem Jamesem Bondem, kompozycje Dustina O'Hallorana, wspomnianego Maxa Richtera i Arasha Safaiana, pieśń z tajemniczego ogrodu, czyli "Song from a Secret Garden", oraz dwa utwory Astora Piazzolli: wykorzystane w filmie "Henryk IV": "Oblivion" i w brawurowym stylu zamykające płytę, słynne "Libertango" ("Frantic").
Mimo przekrojowego charakteru, podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich "filmowych" płyt Rzemińskiego, program jest wyjątkowo starannie ułożony pod względem dramaturgii, jako całość tworząc rodzaj konceptualnego albumu o własnym, ujmującym nastroju i klimacie.
Album ukazał się 3 lutego 2023.
Robert Ratajczak


______________________________________________


Maksym Rzemiński
Chamber Orchestra, Lucjan Szaliński-Bałwas
She Remembers
The Greatest Movie Soundtracks
CD 2023, DUX 1966

program:
  1. First Step from "Interstellar"
  2. Transylvanian Lullaby from "Young Frankenstein"
  3. Su from "Pure Piano Suite"
  4. Song from a Secret Garden
  5. Una fantasia from "This Is (Not) Beethoven"
  6. Liz on Top of the World from "Pride and Prejudice"
  7. Main Theme from "Game of Thrones"
  8. Oblivion from "Henry IV"
  9. Table for Two from "Nocturnal Animals"
10. Unfaithful from "Unfaithful"
11. She Remembers from "The Leftovers"
12. Writing's on the Wall from "Spectre"
13. The Living Sculptures of Pemberley from "Pride and Prejudice"
14. Opus 56
15. I've Seen That Face Before (Libertango) from "Frantic"

wykonawcy:
Maksym Rzemiński - fortepian
Chamber Orchestra
Lucjan Szaliński-Bałwas - skrzypce
______________________________________________