15.4.23

Marcin Sucharski: Kilka kroków w głąb albo Musica Mundana /2022/

 2018.23.06; Szmacianka albo naiwna melodia o nieświadomości; Epitafium cz.1; Opus Magnum albo długi spacer do zawsze; Epitafium cz.2; Neon God; Ubi Sunt; Musica Mundana; WeGa; Untitled No. 500; 2018.03.11.





OPIS:
"Kostogłotow nie poszedł do WeGi, napisał list. Łącznie napisał trzy listy, ale ten miał największe znaczenie. W pociągu trudno mi się skupić, więc zawsze słucham muzyki, kiedy próbuję czytać. Ściszam ją do poziomu, który nie przeszkadza w samym czytaniu, ale też pozwala odciąć się od rozmów ludzi, które zwykle nie mają żadnego znaczenia. Im się albo nudzi, albo wracają z pracy, ale zachowują się tak, jakby nadal w niej byli. Kiedy Kostogłotow szedł do mieszkania WeGi, słuchałem płyty "Low". Sam moment pisania listu trafił na ostatni utwór "Subterraneans". Od tamtej pory, jak go słyszę, jedna myśl powraca."
Tymi słowami rozpoczyna się zainspirowana powieścią Aleksandra Sołżenicyna "Oddział chorych na raka", przejmująca muzyczna opowieść Marcina Sucharskiego.
Powieść Sołżenicyna była przez długi czas zakazana w byłym Związku Radzieckim, gdyż ukazany w niej szpital był alegorią państwa totalitarnego (po raz pierwszy ukazała się na Zachodzie w 1968 roku). Bohaterami Sołżenicyna są dwaj pacjenci walczący z rakiem: skazany na dożywotnie zesłanie do obozu pracy Oleg Kostogłotow i wysoko postawiony prominent Paweł Rusanow, którzy przekonują się, jak bezduszna i obojętna jest instytucja powołana do ratowania życia. Autor swą poruszającą opowieść oparł na własnych doświadczeniach: pobycie w łagrze, operacji usunięcia nowotworu, nawrotu choroby i jej ostatecznym ustąpieniu.
Podobnie jak powieść, tak i w całości skomponowana i wyprodukowana przez Marcina Sucharskiego muzyka, skłania do ponurych refleksji dotyczących sensu życia, egzystencji i doświadczenia samotności w obliczu śmierci.
W nagraniu płyty o intrygującym tytule "Kilka kroków w głąb albo Musica Mundana" udział wzięli: Marcin Sucharski (gitary, instr. klawiszowe), Szymon Szyszka (fortepian, piano elektryczne), Aleksander Sucharski (gitary), Maciej Jesiołkiewicz (gitara basowa), Piotr Papierski (perkusja, instr. perkusyjne), oraz Maciej Baran (wiolonczela) i Małgorzata Szczepanowska (altówka).
Marcin Sucharski pracował nad tym materiałem przez dwa lata, ale zdecydowanie było warto poświęcić tyle czasu na dopracowanie każdego szczegółu, tak pod względem brzmienia, jak dramaturgii całego albumu. Mimo iż główna rola najczęściej przypada gitarom akustycznym, zaangażowanie grona znakomitych instrumentalistów (w tym sekcji smyczkowej) opłaciło się, a staranna oprawa elektroniczna dodaje muzyce głębi i prowokuje wyobraźnię.
"Kilka kroków w głąb albo Musica Mundana" jest jak film nie potrzebujący obrazu. Otrzymaliśmy ambitne i przejmujące dzieło, które trudno sklasyfikować i umieścić w odpowiedniej szufladzie gatunkowej.
Szkoda tylko iż bez odpowiedniej promocji, ta wyjątkowa płyta być może przepadnie w gąszczu rozmaitych muzycznych propozycji, jakimi jesteśmy nieustannie zasypywani.
Tak jak warto sięgnąć po książkę Sołżenicyna, tak warto posłuchać tej wyjątkowej, poruszającej muzycznej opowieści.
Album ukazał się 16 lutego 2023.
Robert Ratajczak


___________________________________________


Marcin Sucharski
Kilka kroków w głąb albo Musica Mundana
CD 2022, Requiem Records - Lydian Series 29-2022

program:
  1. 2018.23.06
  2. Szmacianka albo naiwna melodia o nieświadomości
  3. Epitafium cz.1
  4. Opus Magnum albo długi spacer do zawsze
  5. Epitafium cz.2
  6. Neon God
  7. Ubi Sunt
  8. Musica Mundana
  9. WeGa
10. Untitled No.500
11. 2018.03.11

personel:
Marcin Sucharski – gitary, instr. klawiszowe
Szymon Szyszka – fortepian, piano elektryczne
Aleksander Sucharski – gitary
Maciej Jesiołkiewicz – gitara basowa
Piotr Papierski – perkusja, instr. perkusyjne
Maciej Baran – wiolonczela
Małgorzata Szczepanowska – altówka
___________________________________________