30.5.23

Lviv National Philharmonic of Ukraine: Lviv 1 /2023/

Aaron Alter: Vival-departures; Paolo Geminiani: Epilogue; Hari Kanakis: The Legend of Trinity; Louis Sauter: Concertino; Jean-Pierre Vial: Piano Concerto in D minor; Man-Ching Yu Donald: Unraveling.




OPIS:

Lwowska Narodowa Orkiestra Filharmonii Ukrainy istnieje od 1902 roku, a status Orkiestry Narodowej uzyskała w roku 1933. Orkiestra współpracowała z tak wybitnymi kompozytorami jak: Maurice Ravel, Bela Bartok i Karol Szymanowski, a jej solistami byli m.in.: Anton Rubinstein, Ferruccio Busoni, Wanda Landowska, Leopold Godowski, Jacob Milstein, czy Eugene Ysaye. Wieloosobowy zespół koncertował na całym świecie, m.in. w Polsce, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Holandii i Chińskiej Republice Ludowej, oraz zrealizował nagrania dla tak prestiżowych wytwórni, jak: Naxos, Toccata Classics i Brilliant Classics.
Na wydanym nakładem prowadzonej przez greckiego kompozytora Michaila Travlosa wytwórni Phasma-Music albumie "Lviv 1", znajdziemy kompozycje przygotowane przez sześciu współczesnych kompozytorów z USA, Włoch, Grecji, Francji i Hong-Kongu, a Lwowską Narodową Orkiestrą Filharmonii Ukrainy dyryguje Volodymyr Syvokhip. 
Album wypełniają kompozycje Aarona Altera, Paolo Geminianiego, Hari Kanakisa, Louisa Sautera, Jean-Pierre Viala i Man-Ching Yu Donalda, a w dwóch utworach orkiestrze towarzyszą solistki: flecistka Iwona Glinka i pianistka Oksana Rapita.
Najbardziej rozbudowaną formą jest rozbudowany do ponad 30 minut Koncert fortepianowy d-moll Jean-Pierre'a Viala.
Urodzony w 1946 roku francuski kompozytor, Jean-Pierre Vial ma w dorobku ponad 120 utworów rozpisanych na rozmaite instrumentarium oraz liczne transkrypcje. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród kompozytorskich, m.in. za takie utwory jak "Praludium & fuga MMXVIII" na organy czy chorał "Vor Johann Sebastian, tret ich hiermit" na orkiestrę smyczkową. Koncert fortepianowy jaki słyszymy na tej płycie w wykonaniu Oksany Rapity, jest jak dotąd jednym z ostatnich jego dzieł.
Innym utworem na instrument solowy jest 4-częściowe "Concertino" Louisa Sautera, w którym partię fletu wykonuje Iwona Glinka.
Dorobek kompozytorski Louisa Sautera obejmuje ponad sto utworów na instrumenty solowe, głos, zespoły kameralne i orkiestrę symfoniczną. Jego utwory od wielu lat z powodzeniem nagrywane i wykonywane są zarówno w Europie, jak USA, Kanadzie, Meksyku, Boliwii, Brazylii, Chile, Nigerii i Japonii, a przygotowana przez Louisa Sautera aranżacja "Rhapsody in Blue" George'a Gershwina w 2018 roku wykonana została w Carnegie Hall.
Rozmaite formy kompozycji, odmienne osobowości artystyczne wywodzących się z różnych rejonów świata kompozytorów, oraz znakomicie przygotowana orkiestra, sprawiają iż materiał z jakim obcujemy słuchając tej płyty, skupia na sobie uwagę od pierwszej do ostatniej minuty.
Robert Ratajczak

____________________________________________


Iwona Glinka, Oksana Rapita
Lviv National Philharmonic of Ukraine / Volodymyr Syvokhip
Lviv 1
CD 2023, Phasma-Music 062

program:

  1. Aaron Alter - Vival-departures for string orchestra
  2. Paolo Geminiani - Epilogue for string orchestra
  3. Hari Kanakis - The Legend of Trinity for string orchestra

Louis Sauter - Concertino for flute and string orchestra:
  4. I
  5. II
  6. III
  7. IV

Jean-Pierre Vial - Piano Concerto in D minor for piano and orchestra:
  8.   I Allegro ma non troppo
  9.  II Adagio
10. III Rondo vivace

11. Man-Ching Yu Donald - Unraveling for orchestra

wykonawcy:
Lviv National Philharmonic Orchestra of Ukraine
dyrygent: Volodymyr Syvokhip
oraz:
Iwona Glinka - flet
Oksana Rapita - fortepian
____________________________________________