13.6.23

Paweł Łukaszewski - Symphoniae Sacrae 1 /2023/

 I Symfonia
Symfonia o Opatrzności”;
II Symfonia
Festinemus amare homines”.






OPIS:

Paweł Łukaszewski zaliczany jest do tuzów współczesnej muzyki sakralnej, a jego język muzyczny określić można mianem antymodernizmu lub „nowości zakorzenionej w tradycji”.
Szerokie spektrum twórczości wielokrotnego laureata Fryderyków, obejmuje utwory chóralne a capella, instrumentalno-wokalne, jak i rozpisane wyłącznie na instrumenty. Urodzony w 1968 roku w Częstochowie kompozytor doczekał się wielu rejestracji swoich utworów, wydanych na płytach przez prestiżowe wytwórnie na całym świecie. Również koncertowe wykonania dzieł Łukaszewskiego można usłyszeć na całym niemal świecie, a interpretacji podejmują się tak znaczące chóry jak m.in.: The Kings Sisters, Britten Sinfonia czy Polyphony.
Choć dorobek kompozytorski Pawła Łukaszewskiego obejmuje zróżnicowany repertuar, to jego znakiem rozpoznawczym zdają się być utwory o tematyce religijnej.
Twórca, za wzór mając m.in. wokalno-instrumentalne dzieła Gustawa Mahlera i Henryka Mikołaja Góreckiego, w swych symfoniach czyni celem nadrzędnym wyraziste i sugestywne przekazanie przesłania płynącego z głębi tekstu.
Obie symfonie zamieszczone na płycie "Symphoniae Sacrae 1", cechuje rozmach aparatu wykonawczego.
Pełna dramatycznych kontrastów "Symfonia o Opatrznościjest deklaracją wiary w opiekę Bożej Opatrzności, rozpisaną na sopran, mezzosopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę, a powstawała w latach 1997–2008. Rejestracja zrealizowana została przez Chór Polskiego Radia w Krakowie oraz Orkiestrę i Chór Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego wraz z trojgiem solistów: Anną Mikołajczyk-Niewiedział (sopran), Agnieszką Rehlis (mezzosopran) i Jarosławem Brękiem (baryton).
To utwór w piękny sposób hołdujący wielkość i siłę Boga, a zarazem wyrażający nadzieję na wieczne zbawienie. Paweł Łukaszewski w tym, zachwycającym monumentalną formą, utworze wykorzystał fragmenty wybrane z tekstów biblijnych i liturgicznych oraz cytaty z encykliki Jana Pawła II: "Dives in misericordia".
Druga symfonia: "Festinemus amare homines", pulsuje stale zmieniającym się rytmem i metrum; próżno w niej szukać kontemplacji i modlitwy, jej tekst nawołuje przecież: "śpieszmy się kochać".
Symfonie Pawła Łukaszewskiego to dzieła przejmujące w wyrazie, który spotęgowany jest pełną ekspresji interpretacją znakomitych solistów, chórów i orkiestry.
Uduchowiona muzyka porusza wrażliwość, ale też prowokuje wyobraźnię i zmysły odbiorcy.
Album ukazał się 8 maja 2023.
na podst. materiałów wydawcy

_______________________________________


Paweł Łukaszewski
Symphoniae Sacrae 1
CD 2023, DUX 1844

program:
I Symfonia „Symfonia o Opatrzności” na sopran, mezzosopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę:
1. Gaudium et spes
2. Exsultet
3. Terra nova et caelum novum
4. Et expecto resurrectionem mortuorum
II Symfonia „Festinemus amare homines” na sopran, dwa fortepiany, chór i orkiestrę symfoniczną:
5. Festinemus
6. Tempus
7. Amamus
8. Decedunt

Wykonawcy:
Anna Mikołajczyk-Niewiedział -sopran
Agnieszka Rehlis - mezzosopran
Jarosław Bręk - baryton
Ravel Piano Duo: Agnieszka Kozło, Katarzyna Ewa Sokołowska
Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Chór Polskiego Radia w Krakowie
dyrygent: Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Piotr Borkowski
_______________________________________