Akordeonista i kompozytor Arek Czernysz jest absolwentem Katedry Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie kształcił się pod okiem Sławka Jaskułke i Cezarego Paciorka. W roku 2016 młody artysta powołał do życia własny skład, którego brzmienie oparte jest na akordeonie i towarzyszącej mu jazzowej sekcji rytmicznej. Arek Czernysz do współpracy zaprosił znakomitych muzyków, którzy mimo młodego wieku dysponują ogromnym doświadczeniem zdobywanym w ramach rozmaitych przedsięwzięć i projektów: kontrabasistę Filipa Arasimowicza oraz perkusistę i kompozytora Antoniego Wojnara (znanego z formacji Almost Jazz Group, oraz z niedawno wydanej, świetnej płyty autorskiej „The Nochats’ Dance”).
Mimo krótkiego stażu formacja może poszczycić się już wieloma sukcesami zdobywanymi w ramach rozmaitych przeglądów i festiwali europejskich, jak choćby 42.Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Citta di Castelfidardo we Włoszech, czy krajowe festiwale Jazz Juniors 2018 i Blue Note Poznań Competition 2016.
Debiutancki album formacji Arek Czernysz Trio: „Breath” to siedem autorskich kompozycji lidera oscylujących wokół jazzu, muzyki etnicznej i ilustracyjnej oraz klasyki. Utwory emanują zarówno łatwo przyswajalną melodyką, jak i ogromem improwizacji i kreatywnych instrumentalnych dialogów. Akordeon w rękach Czernysza, to instrument niemający jakichkolwiek kompleksów w starciu z jazzową formułą, co więcej – odkrywający przed nami w tej konwencji możliwości nieosiągalne przez jakikolwiek inny instrument. Lider dał też bardzo dużo swobody pozostałym instrumentalistom. Zarówno Filip Arasimowicz jak Antoni Wojnar, grają równoprawne role w tym muzycznym spektaklu. Niemal w każdym utworze kontrabas i perkusja mają szansę błyszczeć na pierwszym planie.
Uwagę zwraca perfekcyjna integracja dostrzegalna w brzmieniu tria. Pojedyncze dźwięki każdego z instrumentów idealnie trafiają w samo sedno w sposób naturalny i niewymuszony. Mimo tak starannego dopracowania formy, w muzyce Tria Arka Czernysza dostrzeżemy swobodę i autentyczność.
Jednym z bardziej rozbudowanych utworów jest pełen ilustracyjnego kolorytu Baltic Night ozdobiony świetnymi perkusyjnymi kreacjami i partią kontrabasu graną smyczkiem. Także kończąca program kompozycja tytułowa, to rozbudowany do bllisko dziewięć minut utwór pełen przewijających się rozmaitych motywów i naszpikowany improwizacjami.
Mimo iż w ostatnim czasie w polskim jazzie pojawiło się kilka innych bardzo interesujących projektów z akordeonem w roli głównej, debiutacki album Arek Czernysz Trio wyróżnia wyjątkowa pomysłowość, kolorystyka brzmienia i niespotykane wcześniej podejście lidera do improwizacji, dalece wybiegające poza formę eksperymentu.
Autor: Robert Ratajczak