│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

16.2.21

Dominika Przech / Adam Mikołaj Goździewski: Music for Violin and Piano /2020/

Karol Szymanowski:
Sonata in D minor Op.9;
Paweł Klecki:
Introduction and Rondo, Op.21;
Zbigniew Bargielski:
Neosonatina; Notturno ‘81.

 
 
 
Program niniejszej płyty prezentuje powstałe na przestrzeni 80 lat XX-wieku utwory na skrzypce i fortepian trójki wybitnych polskich kompozytorów: Karola Szymanowskiego, Pawła Kleckiego i Zbigniewa Bargielskiego.
Mimo szerokiego spectrum czasowego, wszystkie kompozycje łączy wiele wspólnych cech stylistycznych, jak podobne zwroty motywiczne, klarowność formy, ekspresja i silny ładunek emocjonalny. Wszystkie te ponadczasowe elementy połączyła na tym albumie dwójka znakomitych artystów, mimo młodego wieku legitymujących się dużym doświadczeniem na polu wykonawstwa XX-wiecznej muzyki.
Znakomita skrzypaczka Dominika Przech (ur. w 1985 roku w Bydgoszczy) i pianista Adam Mikołaj Goździewski (ur. w 1996 roku w Łodzi), są artystami mającymi na koncie wiele nagród i wyróżnień zdobytych podczas rozmaitych konkursów i festiwali muzycznych zarówno w Polsce jak w Rumunii, Rosji, Estonii, Macedonii, Słowenii, czy na Ukrainie i we Włoszech.
Wybrany na ich wspólną płytę materiał tworzy program niezwykle ambitny zarówno pod względem wykonawczym jak interpretacyjnym.
Otwierająca go wczesna Sonata d-moll op.9 Karola Szymanowskiego (1882-1937) z 1904 roku to 3-częściowy, dynamiczny utwór pełen wyrafinowanej dźwiękowej kolorystyki. Artyści wykonują go w naznaczonym wyrazistą ekspresją i odważną wirtuozerią stylu.
Odniesienia do estetyki muzycznej Szymanowskiego i liczne inspiracje jego dorobkiem odnajdziemy w twórczości Pawła Kleckiego i Zbigniewa Bargielskiego, których kompozycji słuchamy w dalszej części płyty. Zdaje się więc iż punktem wyjścia programu tego recitalu mógł być właśnie Karol Szymanowski.
Znakomity kompozytor i dyrygent Paweł Klecki (1900-1973) pozostawił po sobie głównie utwory symfoniczne. W jego dorobku odnajdziemy jednak kilka  kameralnych kompozycji, wśród których utrzymana w formie skrzyżowania z sobą ronda i formy sonatowej Introdukcja i Rondo na skrzypce i fortepian z 1930 roku, zajmuje bardzo ważne miejsce w literaturze polskiej muzyki kameralnej XX wieku. Wykonanie, którego słuchamy na niniejszym albumie obfituje w liczne interpretacyjne kreacje i wariacyjne niuanse.
Ostatnim przystankiem na płycie Dominiki Przech i Adama Mikołaja Goździewskiego jest pochylenie się nad utworami na skrzypce i fortepian urodzonego w 1937 roku, Zbigniewa Bargielskiego. Kompozytor ma w dorobku cztery utwory na skrzypce i fortepian: "Balladę", "Sonatę zapomnienia", "Neosonatinę" i "Notturno '81". Dwa ostatnie z wymienionych powstałe w odstępie 28 lat utwory, reprezentują odmienną estetykę i koloryt.
"Neosonatina" z 1956 roku to neoklasyczna, pełna nawiązań do baroku kompozycja z okresu fascynacji Bargielskiego Szymanowskim.
Z kolei utrzymany w ponurym nastroju "Nokturn '81" to reakcja kompozytora na wprowadzenie w Polsce 13 grudnia 1981 roku, stanu wojennego.
Pierwsza wspólna płyta Dominiki Przech i Adama Mikołaja Goździewskiego, przynosi muzykę najwyższej próby. Pełną znakomitych, brawurowo zagranych wirtuozerskich partii, a zarazem znakomicie ukazującą doskonałą współpracę i porozumienie obojga artystów.
Album ukazał się 30 listopada 2020.
Robert Ratajczak

____________________________________________

 
 
Dominika Przech / Adam Mikołaj Goździewski:
Music for Violin and Piano
CD 2020, DUX 1699

program:

Karol Szymanowski - Sonata in D minor Op.9:
1. Allegro moderato. Patetico
2. Andante tranquillo e dolce
3. Allegro molto, quasi presto

4. Paweł Klecki - Introduction and Rondo, Op.21

Zbigniew Bargielski
- Neosonatina
5. Allegretto grazioso
6. Allegretto sciolto
7. Animato

8. Notturno ‘81

wykonawcy:
Dominika Przech - skrzypce
Adam Mikołaj Goździewski - fortepian
____________________________________________