28.5.19

Raul Koczalski - String Concertos /2018/

Violin Concerto in A major op.84;
Cello Concerto in B minor op.85.










Polski pianista i kompozytor Raul Koczalski (1885-1948) znany był głównie jako znakomity pianista i wyśmienity interpretator kompozycji Fryderyka Chopina. Jednak jego własne utwory pochodzące z pierwszej połowy XX wieku reprezentujące rozmaite formy kompozytorskie (symfonie, koncerty, pieśni i dzieła kameralne), w dużej części nie zostały jeszcze odkryte i rozpowszechnione na płytach.
Wydana przez wytwórnię Acte Préalable płyta "Raul Koczalski – String Concertos: Violin & Cello” zarejestrowana w Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego przynosi dwa znakomite utwory uzupełniające dotychczasową lukę w polskiej fonografii. Zaprezentowane na płycie: Koncert skrzypcowy A-dur op. 84 i Koncert wiolonczelowy h-moll op. 85, to utwory mające pod postacią tego albumu swe światowe premiery fonograficzne.
Wykonawcami są Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie pod dyrekcją Wojciecha Rodka i znakomici soliści: Agnieszka Marucha (skrzypce) i Łukasz Tudzierz (wiolonczela).
Pierwszą część albumu wypełnia liryczny Koncert skrzypcowy, w którym doszukamy się nawiązań stylistycznych do Koncertu skrzypcowego A-dur op.8 Mieczysława Karłowicza. Mamy tu podobnie jak u Karłowicza gęstą fakturę instrumentalną i orkiestrową śpiewność. Od początku do końca skrzypce nie mogą pozwolić sobie na "głębszy oddech" pozostając nieustannie w centrum uwagi odbiorcy. Mimo iż kompozytor nie przewidział w utworze miejsca na wiele wirtuozowskich popisów solistycznych, partie skrzypiec wyjątkowo zachwycają dopasowując się do częstych zmian dynamiki utworu oraz zmieniającego się metrum i tonacji.
Solistką jest tu skrzypaczka, kameralistka i ceniony pedagog Agnieszka Marucha, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, oraz Hochschüle der Künste w Bernie. Artystka znana m.in. z Tria Galant i Opium String Quartet, ma na koncie już 9 znakomitych płyt z repertuarem obejmującym m.in. utwory Zygmunta Stojowskiego, Ryszarda Siedlickiego, Naji Hakim i Hansa Hubera.
Koncert Koczalskiego skrzypaczka gra z naturalną swobodą i wyjątkowym wdziękiem, zachwycając techniką zarówno w niskich jak wysokich rejestrach, oraz doskonale dopasowując się do monumentalnego brzmienia orkiestry.
Druga część tej interesującej płyty to podobnie jak poprzedni utwór, Koncert złożony z trzech części. W tym jednak przypadku Koczalski postawił na brzmienie wiolonczeli, poświęcając dużo miejsca na popisy stricte wirtuozowskie podczas partii solowych. Zadanie powierzono na płycie śląskiemu wiolonczeliście Łukaszowi Tudzierzowi, absolwentowi Akademii Muzycznej w Katowicach, cenionemu zarówno jako solista, jak znakomity kameralista, muzykowi na co dzień współtworzącemu popularną Orkiestrę NIECO Symfoniczną.
Płyty słucha się z ogromną przyjemnością, której towarzyszy świadomość, że jesteśmy świadkami kolejnego wielkiego odkrycia, jakie sprawić może iż niesłusznie zapomniane utwory Raula Koczalskiego zagoszczą wreszcie w filharmoniach i kolejnych, równie ciekawych płytach.
Album ukazał się 5 stycznia 2019.
Robert Ratajczak

__________________________________________


Raul Koczalski - String Concertos: Violin & Cello
CD 2018, Acte Préalable AP0504

program:
Violin Concerto in A major op.84:
1. I   Moderato
2. II  Lento sostenuto
3. III Maestoso
Cello Concerto in B minor op.85:
4. I   Maestoso
5. II  Lento sostenuto
6. III Allegro vivace

wykonawcy:
Agnieszka Marucha - skrzypce
Łukasz Tudzierz - wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
dyrygent: Wojciech Rodek
__________________________________________