2.11.20

Minimus: Wacław Reimagined /2020/

Wacław z Szamotuł: Ego sum pastor bonus; Paweł Łukaszewski: Ego sum pastor bonus; Wacław z Szamotuł: Nakłoń, Panie, ku mnie ucho Twoje; Łukasz Urbaniak: Nakłoń, o Panie, uszu swoich; Wacław z Szamotuł: Nunc scio vere; Aleksandra Chmielewska: Nunc scio vere; Wacław z Szamotuł: I któż będzie przemieszkiwał; Andrzej Bielerzewski: Panie, któż będzie przebywał; Wacław z Szamotuł: Modlitwa, gdy dziatki spać idą; Katarzyna Danel: nadchodzi noc; Wacław z Szamotuł: Kryste, dniu naszej światłości; Marek Raczyński: Christe, qui lux es et dies.

Renesansowego kompozytora i poetę epoki odrodzenia Wacława z Szamotuł (1524-1560), powszechnie uważa się za najwybitniejszego polskiego kompozytora przed pojawieniem się Fryderyka Chopina. Twórczość Wacława z Szamotuł koncentrowała się na wielogłosowych utworach religijnych i świeckich do tekstów m.in. Mikołaja Reja, Andrzeja Trzecieskiego i Jakuba z Iłży. Najsłynniejsze z jego utworów to psalm "Ego sum pastor bonus" oraz "Modlitwa gdy dziatki spać idą" i "Kryste dniu naszej światłości". Wszystkie je znajdziemy na płycie zatytułowanej "Wacław Reimagined", nagranej przez specjalizujący się w muzyce a capella Zespół Wokalny Minimus pod kierownictwem Sławomiry Raczyńskiej.
Powstały w 2010 roku Minimus ma w repertuarze głównie utwory renesansowe, ale też kompozycje współczesne w swej estetyce bezpośrednio nawiązujące do minionych epok. Zespół często podejmuje współpracę z młodymi kompozytorami, aktywnie koncertuje i ma na koncie dwie płyty: "Nie tylko kolędy” (2014) oraz "Marek Raczyński - Media Vita” (2017).
Zgromadzone na płycie, powstałe przed pięcioma wiekami oryginalne utwory Wacława z Szamotuł zaprezentowane zostały w parach, wraz z ich współczesnymi odpowiednikami stworzonymi przez grono polskich kompozytorów, takich jak m.in. doskonale znany i wielokrotnie nagradzany Paweł Łukaszewski czy młoda warszawska kompozytorka i literat Aleksandra Chmielewska. Ten swoisty dialog przeszłości z teraźniejszością uzmysławia nam uniwersalność muzyki i jej olbrzymią potęgę inspirującą dzisiejszych twórców do bezpośredniego odniesienia się do powstałych przed wiekami utworów.
Muzyka wypełniająca płytę wytwarza jedyny w swoim rodzaju nastrój. Śpiewacy oddali się bez reszty muzyce, co dostrzeżemy w każdej minucie albumu. W niektórych utworach chóralnemu śpiewowi towarzyszą dźwięki renesansowej gitary (Maciej Kończak) lub lutni (Filip Zieliński) dodając muzyce głębi i dźwiękowej pełni.
To muzyka nie tylko dla wąskiego grona koneserów formy a capella, ale dla każdego odbiorcy pragnącego oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości, prowokując kontemplację i zadumę.  
Uwagę zwraca staranna edycja albumu i znakomita realizacja nagrań dokonanych w Kościele oo.Franciszkanów w Poznaniu, za którą odpowiedzialny jest niezawodny Łukasz Kurzawski (RecArt).
Album ukazał się 4 września 2020.
Robert Ratajczak

____________________________________________
 

 
Minimus: Wacław Reimagined
CD 2020, RacArt 0038

program:
  1. Wacław z Szamotuł – Ego sum pastor bonus
  2. Paweł Łukaszewski – Ego sum pastor bonus
  3. Wacław z Szamotuł – Nakłoń, Panie, ku mnie ucho Twoje
  4. Łukasz Urbaniak – Nakłoń, o Panie, uszu swoich
  5. Wacław z Szamotuł – Nunc scio vere
  6. Aleksandra Chmielewska – Nunc scio vere
  7. Wacław z Szamotuł – I któż będzie przemieszkiwał
  8. Andrzej Bielerzewski – Panie, któż będzie przebywał
  9. Wacław z Szamotuł – Modlitwa, gdy dziatki spać idą
10. Katarzyna Danel – … nadchodzi noc
11. Wacław z Szamotuł – Kryste, dniu naszej światłości
12. Marek Raczyński – Christe, qui lux es et dies

wykonawcy:
Zespół Wokalny Minimus
dyrygent: Sławomira Raczyńska
oraz:
Maciej Kończak - gitara renesansowa
Filip Zieliński - lutnia

____________________________________________