Pyotr Ilych Tchaikovsky:
The Nutcracker Suite;
Maurice Ravel:
Maurice Ravel:
Ma mère l’Oye;
Václav Trojan:
Václav Trojan:
Fairy Tales.
Urodzony w 1987 roku w Krakowie wirtuoz akordeonu Grzegorz Palus, poszczycić się może wyjątkowo starannym wykształceniem zdobytym m.in. w The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze, Hochschule für Musik Detmold i Akademii Muzycznej w Krakowie.
Również lista rozmaitych nagród i wyróżnień zdobytych w ramach licznych europejskich festiwali i przeglądów przez muzyka jest niezwykle imponująca (m.in. Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Popradzie na Słowacji, I nagroda 37.Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Puli w Chorwacji, czy II nagroda przyznana w ramach Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Klingenthal, Niemcy). Od roku 2016 Grzegorz Palus jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
W maju 2020 roku pod patronatem LongPlay nakładem Chopin University Press ukazała się płyta Grzegorza Palusa "Accordion Anatomy" dedykowana Mogensowi Ellegaardowi, a wypełniona przypisanymi akordeonowi utworami skandynawskich kompozytorów. Zaledwie kilka dni później światło dzienne ujrzała kolejna płyta artysty, tym razem nagrana w ramach projektu duoAccosphere tworzonego od 2011 roku wraz z pochodzącą ze Słowacji Aleną Budziňákovą, a wydana przez wytwórnię Sarton. To zupełnie inna forma i estetyka niż ta z jaką mieliśmy do czynienia na "Accordion Anatomy".
Na płycie "Fairy-Tale Stories" znajdziemy trzy baśniowe dzieła muzyki klasycznej zagrane na dwóch akordeonach: Suitę z baletu "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego, "Moja Matka Gęś" Maurice'a Ravela i cykl "Bajki" Václava Trojana.
Dwoje artystów, których połączyła miłość do akordeonu i tkwiących w tym instrumencie możliwości zarówno technicznych jak wyrazowych, z niebywałą wirtuozerią ale też dostrzeganą w grze swobodą "opowiada" nam legendy i baśnie malowane muzyką przez romantyka Piotra Czajkowskiego, impresjonistę Maurice’a Ravela, oraz najmniej znanego w tym gronie czeskiego kompozytora Václava Trojana.
Pełne malowniczych barw ale też niebywałej ekspresji utwory, pobudzają wyobraźnię malując w niej rozmaite krajobrazy i odrealnione baśniowe sceny.
Opracowane na dwa akordeony powszechnie znane cykle Czajkowskiego i Ravela odsłaniają nieznane dotąd szerokiemu odbiorcy walory tych utworów, a uważane za jeden z najważniejszych skarbów literatury akordeonowej XX wieku "Bajki" Václava Trojana, doskonale uzupełniają program.
Debiutancki album międzynarodowego projektu duoAccosphere łączy w sobie repertuar pisany z myślą o akordeonie z transkrybowanymi na ten instrument utworami wybranymi z kanonu muzyki klasycznej, tworząc zwarty i spójny, a jednocześnie bardzo urozmaicony program.
Płyta ukazała się 5 czerwca 2020.
Robert Ratajczak
_____________________________________________
duoAccosphere: Fairy-Tale Stories
CD 2020, Sarton 034-2
program:
Pyotr Ilych Tchaikovsky - The Nutcracker Suite Op. 71a:
1. I.Ouverture miniature
II.Danses caractéristiques
2. Marche
3. Danse de la Fée-Dragée
4. Danse russe Trépak
5. Danse arabe
6. Danse chinoise
7. Danse des mirlitons
8. III.Valse des fleurs
Maurice Ravel - Ma mère l’Oye:
9. I.Pavane de la Belle au bois dormant
10. II.Petit Poucet
11. III.Laideronette, Impératrice des pagodes
12. IV.Les entretiens de la Belle et de la Bête
13. V.Le jardin féerique
Václav Trojan - Fairy Tales:
14. I.Let Us Dance Into the Fairy Tales
15. II.The Sleeping Beauty
16. III.The Magic Box
17. IV.The Enchanted Princess, the Brave Knight and the Evil Dragon
18. V.The Naughty Roundabout
19. VI.The Sailor and the Enchanted Accordion
20. VII.The Acrobatic Fairy Tale
personel:
Alena Budziňáková, Grzegorz Palus - akordeon
_____________________________________________