16.12.20

Tatvamasi: The Third Ear Music /2020/


Trees Have Ears; The Ear In The Pyramid; Apocalypso; Femme Fatale; Ball Lightning; T.P.T.D. II; From John Dee’s Manuscripts.


 
 
 
 
 
Tatvamasi to lubelska formacja, stylistycznie balansująca pomiędzy jazzem a rockiem progresywnym. Warto wspomnieć o zaangażowaniu się grupy w projekty sceniczne z udziałem Przemysława Buksińskiego i multimedialnej performerki Marii Porzyc oraz wspólne koncerty z kameralnym kwartetem smyczkowym Ladies Quartet, gdyż kreatywność i otwartość na wszelakie formy wypowiedzi artystycznej zdaje się być swoistym credo zespołu.
Grupa w swym podstawowym składzie tworzona przez gitarzystę i kompozytora repertuaru Grzegorza Lesiaka, Tomasza Piątka (saksofon), Łukasza Downara (gitara basowa) i Krzysztofa Redasa (perkusja), ma na swym koncie albumy "Parts Of The Entirety" (2013, Cuneiform Records), "The House Of Words" (2015, Requiem Records) i "Haldur Bildur" (2019, Audio Cave). Rok 2020 przynosi kolejną pozycję w dyskografii Tatvamasi, jaką jest album nagrany z udziałem pojawiających się w poszczególnych utworach aż 18 różnych artystów.
"The Third Ear Music" (bo taki tytuł nosi nowa płyta Tatvamasi) to zbiór siedmiu zarejestrowanych w różnych składach personalnych utworów. Pośród muzyków grających na płycie znajdziemy takie nazwiska jak m.in. Piotr Damasiewicz i Luis Vincente (trąbki), Ivan Cruz (gitara) czy Vasco Trilla i Peter Orins (perkusja).
Nagrana zebrane na tym niecodziennym albumie zarejestrowane zostały podczas czterech improwizowanych sesji jakie miały miejsce w latach 2018 i 2019 w klubie Przestrzeń (pierwsze 2 tytuły) i Lubelskim Centrum Kultury (pozostałe utwory).
"The Third Ear Music" ("Muzyka Ucha Trzeciego" -tytuł zaczerpnięty z audycji Henryka Palczewskiego emitowanych w radio Rock Serwis.FM) może okazać się niemałym zaskoczeniem dla odbiorców osłuchanych z poprzednimi albumami grupy. W ciągu 76 minut dominują szaleńcze improwizacje realizowane w rozmaitych składach: od instrumentalnego tria z udziałem wokalistki Marty Grzywacz ("Femme Fatale", transowe "Ball Lightning" i "T.P.T.D. II"), poprzez sekstet ("Apocalypso"), oktet ("Trees Have Ears" i "The Ear In The Pyramid"), a na ocierającym się o psychodelię, nagranym przez 12-osobowy skład
monumentalnym finale zakończywszy (zainspirowany postacią angielskiego okultysty i alchemika Johna Dee: "From John Dee’s Manuscripts").
Album zainspirowany podobnymi eksperymentami realizowanymi przez katalońskiego perkusistę Vasco Trillę, dla gitarzysty i lidera Tatvamasi Grzegorza Lesiaka stanowi swego rodzaju kronikę zebranych w ciągu ostatnich dwóch lat muzycznych przygód i scenicznych doświadczeń. To także kronika serii koncertów odbywających się w Lublinie pod hasłem "Muzyka Ucha Trzeciego".
Dla odbiorcy, "The Third Ear Music" jest zestawem fascynującej, nieokiełznanej i pełnej nieoczekiwanych zwrotów żywej muzyki, oscylującej wokół jazzowej awangardy i free, ale nie stroniącej też od wpływów etnicznych oraz podkreślanych gitarowymi zagrywkami lidera, muzyki rockowej. Każdy z międzynarodowego grona artystów biorących udział w nagraniach, wnosi tu coś nowego i świeżego, sprawiając iż "The Third Ear Music" od początku do końca słucha się z ogromnym zainteresowaniem.
Sam Lesiak tak mówi o tym albumie: "Najistotniejsze jest dla mnie to, co wydarzyło się w mojej świadomości podczas wspólnego grania. Goście stali się katalizatorem – dzięki nim zaszło we mnie sporo istotnych zmian. To jest dla mnie najważniejsze, po to właśnie powstał ten projekt".
Album ukazał się 8 grudnia 2020.
Robert Ratajczak
_____________________________________________
 

 
Tatvamasi: The Third Ear Music. Improvised Music Project
CD 2020, Audio Cave ACD-013-2020

program:
1. Trees Have Ears
2. The Ear In The Pyramid
3. Apocalypso
4. Femme Fatale
5. Ball Lightning
6. T.P.T.D. II
7. From John Dee’s Manuscripts

personel:
Grzegorz Lesiak – gitara
Łukasz Downar – gitara basowa
Krzysztof Redas – perkusja
oraz:
Marta Grzywacz, Agu Gurczyńska – głos
Piotr Damasiewicz, Luis Vicente – trąbka
Martin Küchen, Tomasz Piątek, Andrzej Waszczuk – saksofony
Tymoteusz Szpilarewicz – puzon
Jéremié Ternoy – Fender Rhodes Piano
Ivann Cruz – gitara
Anna Witkowska-Piątek, Michał Ostrowski – skrzypce
Małgorzata Pietroń – wiolonczela
Vasco Trilla, Peter Orins – perkusja
_____________________________________________