22.1.21

ÉxQuartet: New Music for String Quartet Vol.1 /2020/

 
Aaron Alter: String Theory; Nikos Athanassakis: String Quartet No.1; Scott Brickman: String Quartet No.1 Chernowitzer; Aris Carastathis: String Quartet; Dorothee Eberhardt: String Quartet No.3; Connor Gibbs: Night Voyage.

 
 
ÉxQuartet jest zespołem złożonym z muzyków ze Szczecina, Wrocławia i Warszawy, na co dzień związanych z Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza: Moniki Sawczuk (skrzypce, I głos solowy orkiestry), Łukasza Górewicza (skrzypce, twórca awangardowych projektów muzycznych), Grzegorza Sadowskiego (altówka, lider grupy altówek) i Tomasza Szczęsnego (wiolonczela, koncertmistrz wiolonczel).
Wszyscy instrumentaliści tworzący ÉxQuartet bardzo intensywnie koncertują jako kameraliści, soliści i koncertmistrzowie, oraz udzielają się w zespołach artystów spoza nurtu muzyki klasycznej jak: Kasia Nosowska, Tymon Tymański czy Ecstasy Project. Wszystko to sprawia iż działalność kwartetu poparta jest dużym doświadczeniem muzyków zdobywanym w wielu zespołach i orkiestrach.
Monika Sawczuk (I skrzypce w ÉxQuartet) ma za sobą liczne występy m.in. na festiwalach: Young Euro Classic w Berlinie, Chopin i jego Europa, Santander Music Festival w Hiszpanii, Festival International de Piano we Francji, International Festival w Edynburgu, Baltic Sea Festival w Sztokholmie czy Al Bustan Festival w Libanie. Jest laureatką I nagrody na międzynarodowym konkursie Jugendkunstpreis Erkner (Niemcy), zdobywczynią nagrody Bialskie Talenty oraz dwukrotną zwyciężczynią konkursu skrzypków w Zamościu.
Łukasz Górewicz (II skrzypce) poza działalnością jako instrumentalista, jest też cenionym kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej, a w roku 2015 ukazała się jego autorska płyta "The String of Horizons”.
Grający w ÉxQuartet na altówce Grzegorz Sadowski, ma za sobą współpracę m.in. z: Filharmonią Zielonogórska, Orkiestrą Symfoniczną OiFP, orkiestrą NFM Filharmonii Wrocławskiej, Operą i Filharmonią Podlaską, Filharmonią Kameralną im. W. Lutosławskiego w Łomży, czy University of Gothenburg Symphony Orchestra.
Z kolei wiolonczelista składu dr hab. sztuk muzycznych Tomasz Szczęsny, jako solista i kameralista współpracował z takimi artystami jak Roman Jabłoński, Kevin Kenner, Bartłomiej Nizioł, Anna Maria Staśkiewicz czy Agata Szymczewska. Występował w przeszło dwudziestu krajach świata na trzech kontynentach, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Celem tworzonego przez czworo tak wyjątkowych artystów składu ÉxQuartet, jest prezentacja dzieł muzycznych z nową formą ekspresji połączoną z wyrafinowanym stylem wykonawczym. W repertuarze ÉxQuartet znajdziemy kompozycje takich twórców jak m.in. Stanisław Moniuszko, Mieczysław Weinberg, Antonio Vivaldi i Modest Musorgski, ale też Carl Loewe, Philip Glass i Edward Elgar.
Bardzo spektakularnym przedsięwzięciem fonograficznym ÉxQuartet jest cykl trzech płyt wydanych pod patronatem LongPlay, nakładem prowadzonej przez greckiego kompozytora Mihaila Travlosa Fundacji Phasma-Music, a zawierających premierowe rejestracje nowych kompozycji na kwartet smyczkowy 17 współczesnych kompozytorów z całego świata.
Na nagranej w Akademii Muzycznej w Szczecinie pod czujnym uchem Grzegorza Steca płycie "New Music for String Quartet Vol.1", znajdziemy 6 premierowych kompozycji: Aarona Altera, Scotta Brickmana, Connora Gibbsa (USA), Nikosa Athanassakisa (Grecja), Arisa Carastathisa (Kanada) i Dorothee Eberhardt (Niemcy).
Program płyty otwiera krótka kompozycja znanego z kilku poprzednich płyt Phasma-Music, amerykańskiego kompozytora Aarona Altera "String Theory". Utwór, którego premiera koncertowa miała miejsce 1 lipca 2020 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Kwidzynie, powstał w wyniku inspiracji muzyką Johna Coltrane'a.
Bardziej rozbudowaną formą jest  3-częściowy Kwartet smyczkowy nr 1 greckiego kompozytora, autora piosenek i gitarzysty Nikosa Athanassakisa, mającego w swym dorobku zarówno kompozycje na instrumenty solowe (gitara, fortepian, skrzypce), jak pełne rozmachu oratorium "Promitheon Topoi, Makronisos".
Z dorobku urodzonego w 1963 roku amerykańskiego twórcy Scotta Brickmana wybrano, nawiązujący do położonego na Ukrainie miasta Czerniowce Kwartet smyczkowy nr 1 Chernowitzer skomponowany w 2017 roku, którego poszczególne części nawiązują do formy sonaty (Serioso), estetyki kołysanki (Dolce), walca (Grazioso) i ronda (Animato).
Osiadły w Ontario (Kanada) Aris Carastathis jest twórcą złożonego z trzech części (Rising Star, Journey i Eternity) Kwartetu smyczkowego, dedykowanego swemu urodzonemu w Egipcie, a zmarłemu w 2015 roku ojcu.
Wirtuozowskie partie altówki i wiolonczeli usłyszymy podczas 2-częściowego utworu urodzonej w 1952 roku niemieckiej kompozytorki Dorothee Eberhardt, a album zamyka krótka forma "Night Voyage" młodego (ur. w 1995 roku) amerykańskiego kompozytora, wokalisty i multiinstrumentalisty Connora Gibbsa, nawiązująca do wrażeń związanych z nocnym rejsem przez zamglone morze.
Pierwsza pozycja z płytowej trylogii zespołu ÉxQuartet prezentującej nowe kompozycje na kwartet smyczkowy, tworzy zwarty koncepcyjnie i stylistycznie, a jednocześnie bardzo urozmaicony program. To także dowód na to iż w formie instrumentalnej zapoczątkowanej w epoce baroku, a rozwiniętej w okresie klasycyzmu przez Haydna, Mozarta i Beethovena, do dziś na całym świecie powstają bardzo interesujące i poszerzające spektrum gatunku kompozycje.
Płyta ukazała się 29 września 2020.
Robert Ratajczak
____________________________________________

 
 
ÉxQuartet: New Music for String Quartet Vol.1
CD 2020, Phasma-Music 024

program:
  1. Aaron Alter - String Theory
Nikos Athanassakis - String Quartet No.1:
  2.   I. Allegretto
  3.  II. Adagio
  4. III. Scherzo
Scott Brickman - String Quartet No.1 Chernowitzer:
  5.   I. Serioso
  6.  II. Dolce
  7. III. Grazioso
  8. IV. Animato
Aris Carastathis - String Quartet:
  9.   I. Rising Star
10.  II. Journey
11. III. Eternity
Dorothee Eberhardt - String Quartet No.3:
12.  I.
13. II

14. Connor Gibbs - Night Voyage

personel:
Monika Sawczuk, Łukasz Górewicz – skrzypce
Grzegorz Sadowski – altówka
Tomasz Szczęsny – wiolonczela
____________________________________________