│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

13.1.21

Michał Bergson - Concerto symphonique / Luisa di Montfort /2020/

 
Michał Bergson:
Concerto symphonique pour piano avec orchestre op.62; Mazurki nr 1 i 4 op.1; Grand polonaise héroique; Polonia!; Luisa di Montfort op.82; Il Ritorno.

 
 
 
 
Polski kompozytor i pianista żydowskiego pochodzenia Michał Bergson (1820-1898) działał głównie we Włoszech i Szwajcarii. Artysta (będący ojcem filozofa Henriego Bergsona, laureata Literackiej Nagrody Nobla w 1927 roku) pozostawił po sobie  m.in. opery "Luisa di Montfort" i "Salvator Rosa", operetkę "Qui va a la chasse, perd sa place", pieśni, koncerty i rozmaite utwory fortepianowe (m.in. mazurki i etiudy), oraz utwory symfoniczne. Po 120 latach od śmierci Michała Bergsona, jego muzyka odkrywana jest przez wielu artystów na całym świecie.
Znakomity brytyjski pianista Jonathan Plowright, w londyńskim antykwariacie odnalazł rękopis Koncertu symfonicznego na fortepian z orkiestrą op.62 Bergsona, a utwór tak zafascynował muzyka, iż postanowił zarejestrować go wraz z dużym składem orkiestry.
Ponieważ Plowright wielokrotnie współpracował z Filharmonią Poznańską, projektem zainteresował właśnie poznańską orkiestrę. Filharmonia zakupiła historyczny rękopis, a niniejszy koncert fortepianowy został nagrany w Auli Uniwersytetu im. A.Mickiewicza w Poznaniu.
Tak powstała płyta, której godzinny program uzupełniono innymi utworami Michała Bergsona.
Koncert symfoniczny na fortepian z orkiestrą op.62  to jedno z niewielu dzieł orkiestrowych polskiej literatury muzycznej, zdominowanego przez kameralistykę i operę, okresu romantyzmu. To także utwór, w którym doszukamy się wielu odniesień do twórczości rówieśnika Bergsona, Fryderyka Chopina.
Obok tytułowego 3-częsciowego Concerto symphonique, na płycie znalazły się też kantylenowe mazurki (nr1 i 4 op.1, Polonia!), Wielki Polonez Heroiczny oraz fragmenty (wstęp, scena i aria na klarnet solo i orkiestrę) najsłynniejszego dzieła Bergsona jakim jest opera "Luisa di Monfort".
W nagraniach poza Jonathanem Plowrightem i Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza, wzięli udział: klarnecista Jakub Drygas i sopranistka Aleksandra Kubas-Kruk.
Mamy do czynienia z materiałem niezwykle atrakcyjnym, bowiem podanym melomanom w formie starannie nagranego na płycie programu po raz pierwszy.
Jonathan Plowright nie raz już zaskakiwał znakomitymi interpretacjami dzieł polskich kompozytorów. Jednak podczas wypełniającego 23 minuty płyty Koncertu symfonicznego op.62, pianista zdaje się osiągać rejony dostępne tylko najwybitniejszym wirtuozom. Towarzysząca mu Orkiestra Filharmonii Poznańskiej znakomicie poprowadzona przez Łukasza Borowicza dopełnia dzieła.
Płyta dostępna w katalogu wytwórni DUX od 9 listopada 2020.
Robert Ratajczak

____________________________________________
 
 
 
Michał Bergson - Concerto symphonique / Luisa di Montfort
CD 2020, DUX 1704

program:
Michał Bergson
- Concerto symphonique pour piano avec orchestre op.62:
  1. Allegro con fuoco ed agitato
  2. Andante sostenuto
  3. Allegro vivace, alla Zingarese

  4. Mazurek nr1 op.1
  5. Mazurek nr4 op.1
  6. Grand polonaise héroique
  7. Polonia! Mazurka pour piano
  8. Wstęp do opery Luisa di Montfort op.82
  9. Luisa di Montfort op.82 – scena i aria na klarnet solo i orkiestrę
10. Il Ritorno na sopran i orkiestrę

wykonawcy:
Jonathan Plowright - fortepian
Jakub Drygas - klarnet
Aleksandra Kubas-Kruk - sopran
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
dyrygent: Łukasz Borowicz
____________________________________________