22.3.21

Joanna Sochacka: Grażyna Bacewicz Piano Music /2021/


Grażyna Bacewicz:
II Sonata fortepianowa;
Dwie etiudy na fortepian;
I Sonata fortepianowa;
Etiuda koncertowa;
Sonata fortepianowa.

 
Utwory na  fortepian legendarnej polskiej kompozytorki, a także znakomitej skrzypaczki i pianistki Grażyny Bacewicz (1909-1969) wypełniają płytę znanej z Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im.Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, Joanny Sochackej (zagrane przez nią w duecie ze skrzypaczką Pauliną Bujok "Bajkę" i "Burleskę" Artura Malawskiego znajdziemy na płycie "Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (4): Malawski, Spisak", 2019).
Pochodząca z Mszany Dolnej pianistka, która zmierzyła się z tak wyrafinowanym materiałem muzycznym jakim są Sonaty i Etiudy fortepianowe Grażyny Bacewicz, ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w Tymbarku, Akademię Muzyczną w Krakowie i Haute École de Musique de Geneve w Szwajcarii, a obecnie studiuje w Universität für Musik und darstellende Kunst w Graz w Austrii. W ostatnim czasie gorąco oklaskiwana była nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Anglii, Francji, Austrii, Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Szwajcarii, Estonii, Holandii, Włoszech, Mołdawii, USA i Izraelu., a przed jej kunsztem wykonawczym otwarły się najbardziej prestiżowe sale koncertowe jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Royal Albert Hall w Londynie, czy Beethoven-Haus w Bonn.
Joanna Sochacka ma w repertuarze utwory m.in. J.S.Bacha, Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna, Schuberta czy Liszta. Jednak na swój debiut fonograficzny wybrała muzykę Fryderyka Chopina, która wypełnia album wydany przez wytwórnię Sheva Collection, oraz utwory fortepianowe Grażyny Bacewicz, jakie wypełniają płytę wydaną pod patronatem LongPlay nakładem prestiżowej wytwórni DUX w marcu 2021 roku.
Nagrany w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w lipcu 2020 roku album, poza najpopularniejszą w tym zestawie II Sonatą fortepianową Grażyny Bacewicz z 1953 roku, zawiera też kompozycje bardzo rzadko dotąd nagrywane: I Sonatę fortepianową z 1949 roku i Dwie etiudy na fortepian z 1952 roku, oraz prawdziwą gratkę dla melomanów jaką są utwory mające właśnie na tym albumie swą premierę fonograficzną: Sonata fortepianowa z 1930 roku i Etiuda koncertowa z roku 1949.
Zestawione obok siebie trzy sonaty fortepianowe i trzy etiudy, doskonale obrazują charakterystyczny styl kompozytorski Grażyny Bacewicz w formule muzyki fortepianowej.
W utworach tych dostrzeżemy liczne inspiracje i nawiązania. W rozpoczynającej recital II Sonacie fortepianowej z 1953 roku oraz I Sonacie fortepianowej z 1949 roku, odnajdziemy liczne elementy polskiego folkloru. Z kolei Etiuda z 1949 roku to pełna rozmachu kompozycja o charakterze romantycznym.
Grażyna Bacewicz jako znakomita pianistka tworzyła z punktu widzenia wykonawcy, stąd dotarcie do sedna intencji zaklętych w jej kompozycjach na fortepian, wymaga nie tylko doskonałego warsztatu technicznego, ale również zagłębienia się w przekaz emocjonalny i uczuciowy utworów. Do nagrania niniejszej płyty Joanna Sochacka podeszła kompleksowo zagłębiając się nie tylko w nuty, ale i lekturę układających się w rodzaj autobiografii opowiadań Grażyny Bacewicz zgromadzonych w zbiorze "Znak szczególny" i osobistych wspomnień córki i wnuczki kompozytorki.
Efektem jest płyta przynosząca muzykę wykonaną w możliwie najwierniejszy i najbardziej zbliżony do intencji kompozytorki sposób. Album jest też doskonałą okazją do poznania części fortepianowego dorobku kompozytorskiego Grażyny Bacewicz, który stosunkowo rzadko prezentowany jest na płytach.
Płyta ukazała się 8 marca 2021.
Robert Ratajczak

____________________________________________

 
 
Joanna Sochacka: Grażyna Bacewicz Piano Music
CD 2021, DUX 1689

program:

Grażyna Bacewicz

II Sonata fortepianowa:
  1. Maestoso
  2. Largo
  3. Toccata. Vivo

Dwie etiudy na fortepian:
  4. Moderato
  5. Etiuda tercjowa. Vivace

I Sonata fortepianowa:
  6. Moderato
  7. Andante sostenuto
  8. Scherzo. Molto allegro
  9. Finale. Molto allegro

10. Etiuda koncertowa

Sonata fortepianowa:
11. Moderato e maestoso
12. Adagio
13. Fuga podwójna Allegro ben moderato

Joanna Sochacka - fortepian
____________________________________________