│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

28.1.21

Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (4): Malawski, Spisak /2019/

Artur Malawski:
Piano Trio; Fairy Tale; Burlesque;
Tatra Highland Trio;
Michał Spisak:
Humoresque; Quintet for flute, oboe, clarinet, French horn and bassoon;
Suite for two violins.


OPIS:
 
Muzyką tworzących w XX wieku polskich kompozytorów Artura Malawskiego i Michała Spisaka wypełniona jest czwarta płyta zawierająca nagrania artystów biorących udział w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im.Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Konkurs ten to nowe cykliczne wydarzenie, którego celem jest popularyzacja polskiej muzyki XIX i XX wieku tworzonej przez wybitnych kompozytorów, ze szczególnym akcentem na dorobek patrona Konkursu, Stanisława Moniuszki, oraz promowanie młodych, utalentowanych muzyków.
Konkurs odbywać się będzie co dwa lata w dwóch kategoriach: fortepian i zespoły kameralne, a udział w nim brać mogą zarówno soliści jak różne składy: od duetów, aż do zespołów 12-osobowych. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się 20–27 września 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Do udziału zakwalifikowało się 17 pianistów oraz 24 zespoły kameralne z Polski, Rosji, Ukrainy, Rumunii, Hong Kongu i Izraela. Wydarzeniu towarzyszyły targi wydawnictw nutowych i fonograficznych, spotkania autorskie, wykłady i warsztaty.
Wytwórnia DUX podjęła się udokumentowania I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im.Stanisława Moniuszki w Rzeszowie serią sześciu płyt z nagraniami uczestników Konkursu wykonujących kompozycje m.in. Stanisława Moniuszki, Ludomira Różyckiego, Michała Spisaka, Józefa Elsnera, Zygmunta Noskowskiego, Aleksandra Tansmana, Fryderyka Chopina, Henryka Mikołaja Góreckiego, Joachima Kaczkowskiego, Karola Szymanowskiego i Wojciecha Kilara.
Pięć płyt zawiera utwory konkursowe i jest kroniką zmagań młodych instrumentalistów, natomiast szósta jest albumem złożonym z nagrań laureatów Konkursu: pianistów Pavla Dombrovskiego, Ryszarda Pawlaka i Mateusza Krzyżowskiego oraz zespołów kameralnych Gidaszewska/ Łaguniak Duo, Atma Quartet i Cracow Golden Quintet.
Płyty stanowią nie tylko wartościowy dokument będący rodzajem kroniki Konkursu i zarazem dowód kunsztu biorących w nim udział młodych, obiecujących artystów, ale też przybliżają dorobek kompozytorów, których muzyka zasługuje na szersze upowszechnienie w świadomości melomanów.
Takimi kompozytorami są właśnie Artur Malawski (1904-1957) i Michał Spisak (1914-1965).
Program płyty otwiera utwór pierwszego z wymienionych, urodzonego w Przemyślu kompozytora, pedagoga i dyrygenta Artura Malawskiego, w owym czasie okrzykniętego następcą Karola Szymanowskiego. To uznawane za jedno z najwybitniejszych dzieł kameralnych polskiej muzyki XX wieku, rozbudowane, 4-częściowe Trio fortepianowe. Pełnego wirtuozowskich partii skrzypiec, wiolonczeli i fortepianu dzieła słuchamy w wykonaniu Cuore Piano Trio, tworzonego przez doskonale nam znanych dzięki wydanej pod patronatem LongPlay płycie "Polonaises" (2018): Zuzannę Budzyńską (skrzypce) i Szymona Ogryzka (fortepian) oraz Jadwigę Rogulską (wiolonczela).
Pozostałe kompozycje Artura Malawskiego znajdujące się na płycie to po raz pierwszy opublikowane w formie fonograficznej, a zagrane przez duet Pauliny Bujok (skrzypce) i Joanny Sochackiej (fortepian): impresjonistyczna "Bajka" i nawiązująca do folkloru Podhala "Burleska", oraz również nasycony polskim folklorem "Tryptyk góralski", zagrany na fortepianie przez Ivana Shemchuka, znanego z wyśmienitej płyty "Rachmaninoff Piano Transcriptions", która ukazała się rok po konkursie.
Druga część niniejszej płyty to wybór kompozycji Michała Spisaka, który otwiera zagrana przez Piotra Pawlaka (fortepian) krótka "Humoreska".
Urodzony w Dąbrowie Górniczej, a od 1937 roku zamieszkały w Paryżu Michał Spisak, komponował głównie utwory instrumentalne, silnie osadzone w estetyce muzyki neoklasycznej. Ważnym ogniwem w dorobku kompozytorskim artysty były kompozycje kameralne oraz utwory fortepianowe. Tej właśnie gałęzi twórczości Michała Spisaka dedykowana była, wydana pod patronatem LongPlay płyta "Michał Spisak - Piano Solo and Chamber Music" (2020).
Poza fortepianową "Humoreską" na płycie "Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (4)" znajdziemy też dwie bardziej rozbudowane formy: Kwintet na flet, obój, klarnet, fagot i róg, oraz Suitę na dwoje skrzypiec.
Pierwszej z nich słuchamy w wykonaniu zespołu Cracow Golden Quintet, tworzonego przez instrumentalistów, których połączyła radość wspólnego muzykowania i odkrywania rozmaitych barw zaklętych w ukochanych przez nich utworach. W składzie zespołu za partie fletu odpowiedzialna jest należąca do elitarnego grona instrumentalistów potrafiących stosować technikę oddechu permanentnego, Natalia Jarząbek. Artystka uważana za jedno z największych odkryć muzycznych ostatnich lat, w duecie z belgijską pianistką Emmy Wils nagrała znakomity album "Infinity", który ukazał się pod patronatem LongPlay w roku 2019. Natomiast cały skład Cracow Golden Quintet firmuje wydaną kilkanaście miesięcy po sukcesie zespołu na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie, płytę "Polish Wind Quintets" (2020).
Program płyty wieńczy wspominana wcześniej 7-częściowa Suita na dwoje skrzypiec, w 1959 roku zadedykowana przez Spisaka wybitnym skrzypaczkom  Eugenii Umińskiej i Irenie Dubiskiej, a na niniejszej płycie wykonana przez istniejący od 2014 roku duet Marty Gidaszewskiej i Roberta Łaguniaka, którego repertuar poza muzyką XX wieku, obejmuje też utwory z epoki baroku, klasycyzmu i romantyzmu.
Płyta dostępna w katalogu wytwórni DUX od 28 marca 2020.
Robert Ratajczak
 
____________________________________________


 
Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (4):
Malawski, Spisak

CD 2019, DUX 1656

program:

Artur Malawski
- Piano Trio:
  1. Lento – Allegro moderato
  2. Andante sostenuto
  3. Scherzo –Allegro molto
  4. Rondo–Vivace

  5. Fairy Tale
  6. Burlesque
  7. Tatra Highland Trio
 
Michał Spisak
  8. Humoresque
- Quintet for flute, oboe, clarinet, French horn and bassoon:
  9. Allegro moderato
10. Andante
11. Andante–Allegro
- Suite for two violins:
12. Allegro
13. Tranquillo
14. Largo (Choral no.1)
15. Adagio (Choral no.2)
16. Scherzando. Vivo
17. Andante (Recitativo)
18. Allegro energico (Finale)

wykonawcy:

Cuore Piano Trio:
Zuzanna Budzyńska - skrzypce
Jadwiga Rogulska - wiolonczela
Szymon Ogryzek - fortepian

Paulina Bujok & Joanna Sochacka:
Paulina Bujok - skrzypce
Joanna Sochacka - fortepian

Ivan Shemchuk, Piotr Ryszard Pawlak - fortepian

Cracow Golden Quintet:
Natalia Jarząbek - flet
Damian Świst - obój
Tomasz Sowa - klarnet
Małgorzata Wygoda - fagot
Konrad Gołda - waltornia

Gidaszewska / Łaguniak Duo:
Robert Łaguniak, Marta Gidaszewska - skrzypce
 ____________________________________________