│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

8.1.21

Cracow Golden Quintet: Polish Wind Quintets /2020/

Michał Spisak: Quintet for flute, oboe, clarinet, French bassoon and horn;
Grażyna Bacewicz: Quintet for wind instruments;
Tadeusz Paciorkiewicz: Quintet for flute, oboe, clarinet, bassoon and horn;
Wojciech Kilar: Quintet for flute, oboe, clarinet, bassoon and horn;
Józef Świder: Mini-Quintetto for flute, oboe, clarinet, bassoon and horn.

 
Cracow Golden Quintet to zespół tworzony przez wybitnie uzdolnionych młodych instrumentalistów, których połączyła radość wspólnego muzykowania i odkrywania rozmaitych barw zaklętych w ukochanych przez nich utworach. Repertuar Krakowskiego Kwintetu obejmuje szerokie spektrum gatunkowe: od epoki klasycyzmu poprzez muzykę współczesną, a na interpretacjach przebojów muzyki popularnej zakończywszy.
Zespół ma za sobą liczne sukcesy w postaci nagród i wyróżnień zdobytych podczas licznych europejskich konkursów, festiwali i przeglądów, jak np. London International Music Competition, Rome International Chamber Music Competition, Madrid Music Competition for Winds, International Competition Davorin Jenko w Belgradzie, Enkor Competition w Dusseldorfie czy Międzynarodowy Konkurs Zespołów Kameralnych w Jaworze i Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. S.Moniuszki w Rzeszowie.
Wyjątkowe brzmienie zapewnia instrumentarium Cracow Golden Quintet tworzone przez: flet, obój, klarnet, fagot i waltornię.
W aktualnym składzie zespołu za partie fletu odpowiedzialna jest należąca do elitarnego grona instrumentalistów potrafiących stosować technikę oddechu permanentnego Natalia Jarząbek. Artystka uważana za jedno z największych odkryć muzycznych ostatnich lat, w duecie z belgijską pianistką Emmy Wils nagrała znakomity album "Infinity", który w roku 2019 ukazał się pod patronatem LongPlay.
Wydany przez wytwórnię DUX album "Polish Wind Quintets" zawiera zestaw rozpisanych na instrumenty dęte kwintetów pięciu współczesnych polskich kompozytorów: Michała Spisaka, Grażyny Bacewicz, Tadeusza Paciorkiewicza, Wojciecha Kilara i Józefa Świdra.
Neoklasyczny program oparty na kompozycjach powstałych w XX i XXI wieku ukazuje różne oblicza muzyki opartej na brzmieniu instrumentów dętych.
Otwierająca program 3-częściow kompozycja, przez większość życia zamieszkałego w Paryżu Michała Spisaka (1914-1965) to utwór utrzymany w beztroskim, sielankowym klimacie, pełen rozmaitych melodycznych epizodów.
Kwintet na instrumenty dęte Grażyny Bacewicz (1909-1969)  to młodzieńcza kompozycja wybitnej polskiej kompozytorki. Mimo to jest dziełem w pełni dojrzałym i ukazującym wypracowany już, a doskonalony w późniejszych latach język muzyczny.
Podobnie skomentować można pełen wirtuozowskich partii utwór Wojciecha Kilara (1932-2013), będący znakomitą wizytówką 20-letniego wówczas twórcy
Z kolei Kwintet Tadeusza Paciorkiewicza (1916-1998) stanowi swego rodzaju pomost pomiędzy czystą klasyczną formą a eksperymentami sonorystycznymi, a zamykająca płytę (najnowsza w tym programie, gdyż powstała już w XXI wieku) kompozycja Józefa Świdra (1930-2014) jest cyklem siedmiu kameralnych miniatur tworzących koncepcyjnie ułożoną całość.
Nagrany w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie album Cracow Golden Quintet, to płyta której program tworzy wyjątkowo ciekawy i urozmaicony przegląd polskich kompozycji z przełomu XX i XXI wieku rozpisanych na kwintet instrumentów dętych.
Warsztat techniczny, wirtuozeria i wyczuwalna w grze instrumentalistów pasja i miłość do muzyki, to kolejny dowód na to jak wspaniałymi i wyjątkowymi artystami szczycić możemy się na całym świecie.
Płyta dostępna w katalogu wytwórni DUX od 26 listopada 2020.
Robert Ratajczak
 
___________________________________________
 
 
 
Cracow Golden Quintet: Polish Wind Quintets
CD 2020, DUX 1685

program:
Michał Spisak - Quintet for flute, oboe, clarinet, French bassoon and horn:
  1. Allegro moderato
  2. Andante
  3. Andante – Allegro
Grażyna Bacewicz - Quintet for wind instruments:
  4. Allegro
  5. Air – Andante
  6. Allegretto
  7. Vivo
Tadeusz Paciorkiewicz - Quintet for flute, oboe, clarinet, bassoon and horn:
  8. Allegro
  9. Lento
10. Allegro scherzando (e molto rustico)
Wojciech Kilar - Quintet for flute, oboe, clarinet, bassoon and horn:
11. Sinfonia
12. Scherzo
13. Chorale variée
14. Rondo – Finale
Józef Świder - Mini-Quintetto for flute, oboe, clarinet, bassoon and horn:
15. Studio
16. Sentimentale
17. Intrada e fugato
18. Cantabile
19. Imitazione
20. Polonaise
21. Scherzo finale

wykonawcy:
Cracow Golden Quintet
Natalia Jarząbek - flet
Damian Świst - obój
Tomasz Sowa - klarnet
Małgorzata Wygoda - fagot
Konrad Gołda - waltornia

___________________________________________