│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

14.11.19

The Niro featuring Gary Lucas: The Complete Jeff Buckley & Gary Lucas Songbook /2019/

No One Must Find You Here; Story Without Words; In the Cantina; Bluebird Blues; Distortion; Mojo Pin; She is Free; Harem Man; Malign Fiesta (No Soul); Song to No One; Cruel; Grace.Jedynym albumem studyjnym przedwcześnie zmarłego w 1997 roku w wieku zaledwie 30 lat, amerykańskiego wokalisty, gitarzysty i songwritera Jeffa Buckleya była legendarna już dziś płyta "Grace" z 1994 roku. Współodpowiedzialnym za sukces albumu był muzyczny partner Buckleya, gitarzysta i kompozytor Gary Lucas, z którym artysta współpracował jeszcze w zespole Gods and Monsters. Jeff i Gary napisali wspólnie dwanaście  piosenek, spośród których pięć nigdy dotąd nie zostało opublikowanych.
Z okazji 25-lecia wydania jednej z najważniejszych płyt rockowych lat 90-tych jakim jest album "Grace", przygotowano specjalne reedycje nie tylko tego albumu, ale też wydanych już po tragicznej śmierci artysty "Sketches for My Sweathheart The Drunk" oraz "Mystery White Boy".
Wyjątkowym przedsięwzięciem jest jednak album "The Complete Jeff Buckley & Gary Lucas Songbook" zwierający wszystkie wspólne kompozycje Buckleya i Gary'ego Lucasa w nowych wersjach nagranych przez Lucasa wraz z zespołem The Niro, prowadzonym przez lidera włoskiej sceny indie-rockowej Davide'a Combusti.
Gary Lucas odkrył The Niro podczas swej trasy koncertowej po Włoszech. Temperament i możliwości wokalne stojącego na czele formacji Davide'a Combusti i oryginalne brzmienie zespołu, zadecydowały o tym, iż to właśnie tych muzyków artysta zaprosił do realizacji tego niezwykłego projektu. W nagraniach udział wziął też m.in. znakomity basista Phil Spalding, znany z współpracy z Mickiem Jaggerem, Eltonem Johnem i Rogerem Daltrey. 
Siłą muzyki zawartej na "The Complete Jeff Buckley & Gary Lucas Songbook" nie jest odtworzenie ich pierwotnego brzmienia, lecz nadanie utworom zupełnie nowego życia. Pomostem między przeszłością a dniem dzisiejszym jest tu charakterystyczna gitara Gary'ego Lucasa, obecna w tej muzyce przed laty i dziś.
Wokal Davide'a Combusti idealnie sprawdza się w konwencji nasyconych surowym rockowym brzmieniem, ale też wyrazistą melodyką utworów wypełniających album. Dysponujący wysokim głosem artysta świetnie brzmi zarówno w pełnych dynamiki ognistych kompozycjach Buckleya i Lucasa, jak w balladach i bluesach śpiewanych przy akompaniamencie akustycznych gitar
"The Complete Jeff Buckley & Gary Lucas Songbook" to odważny projekt, a zarazem dzieło pełne szacunku dla dorobku jednej z największych legend rocka lat 90-tych. To wielka gratka dla miłośników Jeffa Buckleya, a zarazem wyjątkowy hołd dla artysty złożony przez jego przyjaciela i "towarzysza broni" Gary'ego Lucasa.
Album ukazał się 8 listopada 2019.

Robert Ratajczak

____________________________________________


The Niro featuring Gary Lucas:
The Complete Jeff Buckley & Gary Lucas Songbook
CD 2019, Esordisco ESOCD 1902

program:
  1. No One Must Find You Here
  2. Story Without Words
  3. In the Cantina
  4. Bluebird Blues
  5. Distortion
  6. Mojo Pin
  7. She is Free
  8. Harem Man
  9. Malign Fiesta (No Soul)
10. Song to No One
11. Cruel
12. Grace

personel:
Davide Combusti - wokal
Gary Lucas - gitary
Francesco Arpino - fortepian, instr.klawiszowe, gitary
Phil Spalding - gitara basowa
Puccio Panettieri - perkusja
Mattia Boschi - wiolonczela
oraz:
Maurizio Mariani - gitara basowa
____________________________________________