│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

29.10.19

Janusz Szuber - W centrum źrenicy

Sens jaki?; Symultanka; O chłopcu mieszającym powidła; Rynek 14/1; Pelikan na tłoczek, czyli ojciec znowu szybował nade mną; Yerba mate; Tu wszystko; Bogom tej prowincji; Nasze stare matki szczupleją; Lato 1961; Ktoś do kogoś, jakby sam do siebie; Mgła; Z żółtego metalu; W centrum źrenicy; Kupuję ser wymieniam olej; Uczepić się odczepić; Tu wszystko może być tytułem; Ekshibicja.



Wiersze urodzonego w 1947 roku sanockiego poety Janusza Szubera wybrane i recytowane przez samego autora, wypełniły niecodzienny album "W centrum źrenicy".
Utwory zostały opracowane i oprawione muzycznie przez trójkę kreatywnych artystów: Łukasza Sabata, Wojciecha Inglota oraz Julię Kotarbę. Pierwszy z muzyków to wyjątkowy multiinstrumentalista poszukujący nowych możliwości brzmieniowych rozmaitych instrumentów oraz zgłębiający techniki wokalne pochodzące z różnych stron świata. Drugi to saksofonista i pianista wywodzący się z formacji Daddy's Cash, na co dzień  nauczyciel gry na saksofonie w PSM w Nowym Targu. Obaj tworzą też projekt INSZA, który poznaliśmy dzięki płycie "...dla NN..." (2017). Z kolei pochodząca z Krakowa wiolonczelistka Julia Kotarba to założycielka formacji Karski Quartet.  
Program niniejszej płyty ułożony został przez autora wierszy, w przemyślany i koncepcyjny program, stanowiąc rodzaj wciągającej dźwiękowej opowieści. Piękne - raz wzruszające, innym razem zabawne utwory ukazują czystą kwintesencję człowieczeństwa z wszelkimi jej cechami i przywarami. W poezji tej odnajdziemy wiele odwołań do historii i kultury regionów Podkarpacia i Bieszczadów, galicyjskiej przeszłości i klimatu kulturowego pogranicza.
Muzyka oprawiająca recytacje to element jednoznacznie spojony z głosem poety, a jednocześnie indywidualnie zasługujący na szczególną uwagę słuchacza. Starannie opracowane partie instrumentalne nie tylko wtórują głosowi, perfekcyjnie wkomponowując się w ten dźwiękowy teatr, ale też tworzą rodzaj fascynującego dialogu muzyki ze słowem.
Janusz Szuber to obok Wisławy Szymborskiej i Adama Zagajewskiego, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów. Mimo to jego twórczość ciągle jeszcze nie została w wystarczający sposób upowszechniona. Dzięki temu albumowi dorobek sanockiego poety trafi zapewne do szerszego grona odbiorców.
Płyta stanowi pierwszą część tryptyku łączącego muzykę z recytacjami wierszy Janusza Szubera. Kolejne części cyklu zapowiadane są na lata 2020 i 2021.
Album ukazał się 12 października 2019.

Robert Ratajczak

__________________________________________


Janusz Szuber - W centrum źrenicy
CD, Draco PL-64F-19-1

program:
  1. Sens jaki?
  2. Symultanka
  3. O chłopcu mieszającym powidła
  4. Rynek 14/1
  5. Pelikan na tłoczek, czyli ojciec znowu szybował nade mną
  6. Yerba mate
  7. Tu wszystko
  8. Bogom tej prowincji
  9. Nasze stare matki szczupleją
10. Lato 1961
11. Ktoś do kogoś, jakby sam do siebie
12. Mgła
13. Z żółtego metalu
14. W centrum źrenicy
15. Kupuję ser wymieniam olej
16. Uczepić się odczepić
17. Tu wszystko może być tytułem
18. Ekshibicja

personel:
Janusz Szuber - recytacje
Łukasz Sabat - wokal, duduki, saksofon
Wojciech Inglot - instr. klawiszowe, fortepian
Julia Kotarba - wiolonczela
__________________________________________