PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

poniedziałek, 13 marca 2017

INSZA: ...dla NN...

Geometria; Close To Perfection; Do NN; Satyra na żonę; Fly With Me; So Good; Time For Us; Takie proste; Waiting For Dolphins.
INSZA to muzyczny projekt z Sanoka tworzony przez Łukasza Sabata i Wojciecha Inglota. Pierwszy z muzyków to wyjątkowy innowator poszukujący nowych możliwości brzmieniowych rozmaitych instrumentów oraz zgłębiający techniki wokalne pochodzące z różnych stron świata. Drugi wywodzi się z formacji Daddy's Cash, a na co dzień jest nauczycielem gry na saksofonie w PSM w Nowym Targu.
Wydana w bardzo estetycznej okładce (proj. Anna Boczar), pierwsza płyta INSZY o intrygującym tytule: "...dla NN..." zawiera nasyconą elektroniką muzykę, w której doszukamy się licznych nawiązań zarówno do jazzu i muzyki etnicznej jak i rocka i popu. W autorskich kompozycjach muzycy wykorzystali cytaty z polskich poetów: Janusza Szubera, Mirona Białoszewskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Dynamiczna, pełna pulsującego rytmu efektowna brzmieniowo "Geometria", zabierająca nas na planetę INSZA, sąsiaduje z impresyjnymi i pełnymi zadumy tematami ("Close To Perfection", oniryczny "Do NN" do tekstu M.Białoszewskiego, czy niemal klasyczna ballada "Fly With Me"). To właśnie w drugiej grupie odnajdziemy stylowe partie saksofonu, oraz te generowane przy użyciu elektronicznego kontrolera EWI.
Szczyptę swingu odnajdziemy w "So Good", a żartobliwy charakter towarzyszy ozdobionej etnicznymi odgłosami interpretacji wiersza K.I.Gałczyńskiego "Satyra na żonę", przedstawionego w rytmie nawiązującym do muzyki reggae.
Łukasz Sabat stosując rozmaite efekty i nakładki czyni z wokalu dominujący element tej wielobarwnej muzycznej układanki. Na tym tle duże wrażenie robią gardłowe partie wykorzystane w trakcie jednego z najciekawszych fragmentów płyty: "Time For Us". Dzięki nałożeniu pogłosu na wokalizy mogące kojarzyć się z plemiennymi śpiewami aborygenów, osiągnięto doprawdy imponujący efekt.
Kończący płytę temat "Waiting For Dolphins" to rodzaj sennej impresji wieńczącej cały program. Jako bonus umieszczono też ciekawą akustyczną jego  wersję eksponującą partie fortepianu i armeńskiego instrumentu duduk.
INSZA to bardzo oryginalny projekt na polskiej scenie. Ciekaw jestem jak formuła brzmieniowa wypracowana przez dwójkę kreatywnych artystów z Sanoka sprawdziłaby się w bardziej rozbudowanej koncepcyjnie formie, wybiegającej poza zgrabny zestaw kilkuminutowych utworów.
Płyta ukazała się 5 lutego 2017.

Robert Ratajczak

__________________________________________INSZA - Łukasz Sabat & Wojciech Inglot: ...dla NN...
CD Draco

program:
 1. Geometria
 2. Close To Perfection
 3. Do NN
 4. Satyra na żonę
 5. Fly With Me
 6. So Good
 7. Time For Us
 8. Takie proste
 9. Waiting For Dolphins
10.Waiting For Dolphins - piano & duduk (bonus track)

personel:
Łukasz Sabat - wokal, duduk, saksofon, hulusi, elektronika
Wojtek Inglot - instr. klawiszowe, saksofon, EWI

___________________________________