│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

12.8.21

Witold Maliszewski - Symphonic Works /2021/

I Symfonia g-moll op.8; Uwertura radosna op.11; II Symfonia A-dur op.12; III Symfonia c-moll op.14; IV Symfonia D-dur Odrodzonej i odnalezionej Ojczyźnie op.21; Scherzo i Uwertura ku czci Schuberta; Bajka op.30; Legenda op.31.

 
 
 
 
Ukazanie się 3-płytowego wydawnictwa "Witold Maliszewski - Symphonic Works" to jedno z największych wydarzeń fonograficznych w 2021 roku.
W pięknie wydanym boxie znajdziemy nie tylko nagrane przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej pod dyr. Przemysława Neumanna 3 płyty zawierające nieznany dotąd melomanom materiał, ale też bardzo obszerną, 84-stronicową książeczkę i piękne graficzne kolaże Natalii Koniuszy ilustrujące losy kompozytora.
Witold Maliszewski (1873-1939) to jeden z wybitnych polskich kompozytorów, którego muzyczny dorobek wciąż pozostaje nieodkrytym przez melomanów. Urodził się w Mohylowie Podolskim (obecnie leżącym na granicy ukraińsko-mołdawskiej). W Petersburgu studiował pod kierunkiem słynnego Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, a w kolejnych latach swej muzycznej drogi prowadził Konserwatorium Muzyczne w Odessie. Ostatnie 19 lat życia spędził w Warszawie, gdzie pełnił stanowisko dyrektora Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego i naczelnika Wydziału Muzyki w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Jako profesor kompozycji wykształcił wielu twórców (jednym z jego uczniów był Witold Lutosławski).
Do tej pory wszystkie powstałe w Polsce dzieła Witolda Maliszewskiego istniały wyłącznie w formie rękopisów. Trzy lata trwała praca nad przełożeniem i rozpisaniem materiału muzycznego, oraz przygotowanie nagrań utworów, z których większość zostało zarejestrowanych i wydanych na płytach po raz pierwszy.
Przede wszystkim znajdziemy tu komplet 4 Symfonii Maliszewskiego, w których kompozytor nie naruszając formy symfonicznej zastosował wyjątkowe elementy dramaturgiczne, czyniąc z nich rodzaj muzycznych opowieści. Szczególnie dostrzeżemy to w otwierającej blisko 200-minutowe spotkanie z muzyką Maliszewskiego I Symfonii g-moll op.8.
Ostatnia IV Symfonia D-dur op. 21 powstała aż 16 lat po skomponowaniu przez Maliszewskiego poprzedniej symfonii. Twórca powrócił do tej formy w 1923 roku, dwa lata po powrocie do Kraju nadając jej, będący wyrazem radości z powrotu do Polski wymowny tytuł: "Odrodzonej i odnalezionej Ojczyźnie".
Poza 4 Symfoniami na trzech płytach znajdziemy też mniejsze formy, jak zadedykowana Aleksandrowi Głazunowowi "Uwertura radosna op.11" z 1902 roku oraz powstałe ćwierć wieku później: zainspirowane Symfonią h-moll "Niedokończoną" Franciszka Schuberta "Scherzo i Uwertura ku czci Schuberta", przeznaczony dla młodego odbiorcy utwór programowy Bajka op.30 oraz wywodząca się z opery-baletu "Boruta": Legenda op.31.
Kilkuletnia praca nad przetransponowaniem powstałych po powrocie Maliszewskiego do Polski utworów i opracowanie wcześniejszych jego dzieł, znakomite przygotowanie orkiestry i wielogodzinne sesje nagraniowe, zdecydowanie się opłaciły. Filharmonicy Opolscy pod batutą Przemysława Neumanna ofiarowali melomanom bezcenny materiał muzyczny, tym samym w nieoceniony sposób wzbogacając polską fonotekę.
Album w katalogu wytwórni DUX od 21 czerwca 2021.
 
Robert Ratajczak

_______________________________________________
 
 
 
Witold Maliszewski - Symphonic Works
3CD's 2021, DUX 1716/17/18


program:

CD1
I Symfonia g-moll op.8:
1.   I Allegro sostenuto
2.  II Andante
3. III Scherzo. Allegro giocoso
4. IV Theme populaire. Allegro grazioso

5. Uwertura radosna op.11

CD2
II Symfonia A-dur op.12:
  1.   I Moderato – Allegro grazioso
  2.  II Andante espressivo
  3. III Scherzo. Allegro vivo
  4. IV Finale. Allegro con fuoco

III Symfonia c-moll op.14:
  5.  I Allegro non troppo
  6. II Adagio misterioso – Andante molto espressivo
     III Theme et variations:
  7. Theme. Allegretto
  8. Variation I. Allegro passionato
  9. Variation II. Andante con moto
10. Variation III. Allegro impetuoso
11. Variation IV. Adagio lugubre
12. Variation V. Romance. Andante non troppo
13. Variation VI. Allegro feroce
14. IV Finale. Allegro giocoso

CD3
IV Symfonia D-dur Odrodzonej i odnalezionej Ojczyźnie op.21:
1.   I Lento – Allegro risoluto
2.  II Allegro scherzando
3. III Intermezzo. Andantino scherzando
4. IV Allegro

Scherzo i Uwertura ku czci Schuberta:
5. Scherzo
6. Uwertura

7. Bajka op.30
8. Legenda op.31

wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera
dyrygent: Przemysław Neumann
_______________________________________________  
 
znalezione w sieci: