│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

14.11.19

Rasmus Kjær: Turist /2019/

Day 1: Arrival At The Site; Day 2: Embrace The Vibrant Culture And Discover Authentic Chant; Day 3: Exploration Of The Unique Pixel Tree Valley; Day 4: Meeting The Local Chieftain And Dance Rites; Day 5: Personal Reflection; Day 6: Lost; Day 7: Meditational Cruise; Day 8: The Reborn Tourist.






Nakładem niezależnej wytwórni Wetwear wyłącznie w wersji winylowej wydany jest album "Turist”, nagrany przez eksperymentującego kopenhaskiego pianistę i producenta muzycznego Rasmusa Kjæra.
Artysta tworząc album przyjął motto: "Nie ważne jakie środki masz do dyspozycji. Liczy się to co potrafisz dzięki nim osiągnąć”. Z pomocą jedynie tanich, archaicznie brzmiących syntezatorów muzyk tworzy kolorowy kolaż pełen reggae, odgłosów 8-bitowych gier komputerowych, afro-beatu, dźwięków chińskiej cytry i medytacyjnych śpiewów.
"Turist" to koncepcyjny album będący opowieścią tytułowego bohatera podróżującego po nieznanych terytoriach, zarówno w sensie geograficznym jak duchowym.
Pomysł nagrania takiej płyty pojawił się już w 2007 roku, kiedy Rasmus Kjær podczas trasy koncertowej po Ameryce Północnej ze znaną duńską grupą rockową Under Byen. W podróży między występami muzyk zabijał czas podłączając przenośny syntezator do swojego komputera i tworząc dźwiękowe obrazy ilustrujące napotykane po drodze krajobrazy i sytuacje.
Kjær kilkakrotnie odkładał pracę nad tym projektem, koncentrując się na innych działaniach, w tym nagraniu albumów "Broken Bow” i "Orgelimprovisationer” (2016), oraz współpracy z zespołami Frisk Frugt, SVIN i Klimaforandringer. Po 12 latach z pomocą przyjaciół i producenta Rune Borupa, artysta osiągnął wynik, który postanowił opublikować w formie tej niezwykłej płyty. Niezwykłej, bowiem zabierającej nas do minionej już epoki brzmień kojarzących się z podkładami do starych platformowych gier komputerowych, czy okresu popularności muzyki house. A jednak Kjær korzystając z anachronicznych instrumentów i elektronicznych urządzeń z lat 80-tych generujących dźwięki, stworzył muzykę której doskonale słucha się pod koniec drugiego dziesięciolecia XXI wieku. Ogromna fantazja muzyka i jego nadzwyczajna zdolność tworzenia pobudzających wyobraźnię motywów, wykreowała jedyny w swoim rodzaju klimat, będący wypadkową zapomnianych brzmień i dzisiejszym sposobem postrzegania muzycznej materii.
To muzyka mimo swego niecodziennego charakteru, dalece wybiegająca poza ramy intrygującego eksperymentu.
Znajdziemy tu wiele wyrazistych linii melodycznych jak choćby podszyte orientalnym posmakiem "Exploration Of The Unique Pixel Tree Valley", czy zdominowane rytmiką "Personal Reflection", tworzące klimat prawdziwego dźwiękowego transu.
Z kolei zamykające pierwszą stronę longplaya "Meeting The Local Chieftain And Dance Rites" to forma bardziej rozbudowana i wyszukana, podobnie jak "Meditational Cruise", zabierający nas do świata muzyki elektronicznej lat 70-tych spod znaku dokonań Klausa Schulze czy Tangerine Dream.
Mimo "zabytkowego" arsenału instrumentów Rasmusa Kjæra, nagrania brzmią bardzo dynamicznie i przestrzennie.
Płyta wytłoczona została na błękitnym winylu i zapakowana w okładkę nawiązującą do estetyki znanej z towarzyszących albumowi wideoclipów.
Premiera 22 listopada 2019.

Robert Ratajczak

__________________________________________


Rasmus Kjær: Turist
LP 2019, Wetwear ww011

program:
str.A
1. Day 1: Arrival At The Site
2. Day 2: Embrace The Vibrant Culture And Discover Authentic Chant
3. Day 3: Exploration Of The Unique Pixel Tree Valley
4. Day 4: Meeting The Local Chieftain And Dance Rites
str.B
1. Day 5: Personal Reflection
2. Day 6: Lost
3. Day 7: Meditational Cruise
4. Day 8: The Reborn Tourist

Rasmus  Kjær- instr.klawiszowe, syntezatory
__________________________________________