│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

1.2.21

Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (5): Elsner, Dobrzyński, Noskowski /2019/

Józef Elsner: Sonata in F major for violin and piano, Op.10 No.1; Sonata in E flat major for violin and piano, Op.10 No.3;
Ignacy Feliks Dobrzyński: Rondo alla polacca Op.6; Piano Trio in A minor, Op.17; Andante e rondo alla polacca for flute and piano, Op.42.
Zygmunt Noskowski: Sonata in A minor.
 
 
OPIS:
 
Niniejszy album jest już piątą płytą z serii dokumentującej Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im.Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Pięć płyt zawiera utwory konkursowe i jest kroniką zmagań młodych instrumentalistów, natomiast szósta jest albumem złożonym z nagrań laureatów Konkursu.
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im.S.Moniuszki to nowe cykliczne wydarzenie, którego celem jest popularyzacja polskiej muzyki XIX i XX wieku tworzonej przez wybitnych kompozytorów, ze szczególnym akcentem na dorobek patrona Konkursu, Stanisława Moniuszki, oraz promowanie młodych, utalentowanych muzyków. Konkurs odbywać się będzie co dwa lata w dwóch kategoriach: fortepian i zespoły kameralne, a udział w nim brać mogą zarówno soliści jak różne składy: od duetów, aż do zespołów 12-osobowych.
Pierwsza edycja Konkursu odbyła się 20–27 września 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, a do udziału zakwalifikowało się 17 pianistów oraz 24 zespoły kameralne z Polski, Rosji, Ukrainy, Rumunii, Hong Kongu i Izraela. Wydarzeniu towarzyszyły targi wydawnictw nutowych i fonograficznych, spotkania autorskie, wykłady i warsztaty.
Na płycie znajdziemy kameralne utwory trójki polskich kompozytorów: Józefa Elsnera, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i Zygmunta Noskowskiego.
Twórczość Józefa Elsnera (1769-1854) obejmuje jedne z najciekawszych utworów polskiej muzyki XIX wieku, na których wychował się m.in. będący jego uczniem Fryderyk Chopin. Dziś kompozytor znany jest przede wszystkim z oper i mszy. Jednak Elsner odcisnął również ogromne piętno na polskiej muzyce kameralnej i solowej. Zamieszczone na płycie dwie Sonaty na skrzypce i fortepian reprezentują osadzony w estetyce wiedeńskich mistrzów klasyczny styl i charakteryzują się równoprawną rolą obu instrumentów. Pierwszej z nich (Sonaty F-dur op.10 nr 1) słuchamy w interpretacji duetu znanej ze składu Chopin Piano Quintet, oraz współpracy z Andrzejem Karałowem i Woch & Guzik Duo, skrzypaczki Roksany Kwaśnikowskiej i pianisty Łukasza Chrzęszczyka. Druga (Sonata Es-dur op.10 nr 3) wybrzmiewa w wykonaniu polsko-izraelskiego Effimero Duo (Marta Sikora - skrzypce i Itamar Prag - fortepian).
Ignacy Feliks Dobrzyński (1807-1867) był jednym z kilku polskich kompozytorów jacy tworząc w okresie zachwytu geniuszem Chopina, zdani byli na pozostanie w jego cieniu. Popisowe Rondo alla polacca op.6 z roku 1827 pierwotnie opracowane zostało na fortepian i orkiestrę, jednak twórca pozostawił po sobie również wersję na fortepian na cztery ręce. Tego właśnie opracowania słuchamy w interpretacji Andriuti-Shemchuk Piano Duo, tworzonego przez znanych z wydanej rok po rzeszowskim konkursie płyty "Rachmaninoff Piano Transcriptions", Ivana Shemchuka i Aliny Andriuti.
Poza tym utworem, z dorobku Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, wybrano na płytę Trio fortepianowe a-moll op.17, którego słuchamy w wykonaniu Cuore Piano Trio, tworzonego przez znanych m.in. dzięki wydanej pod patronatem LongPlay płycie "Polonaises" (2018) Zuzannę Budzyńską (skrzypce) i Szymona Ogryzka (fortepian) oraz Jadwigę Rogulską (wiolonczela), a także Andante e rondo alla polacca na flet i fortepian, Op.42, zagranego przez Polish Art Duo (Martyna Klupś-Radny - flet i Wioletta Fluda - fortepian).
Program płyty wieńczą dwie części Sonaty a-moll na skrzypce i fortepian Zygmunta Noskowskiego (1846-1909), których słuchamy ponownie w wykonaniu duetu Kwaśnikowska / Chrzęszczyk, klamrą spinającego cały program niniejszego albumu.
Wydana przez wytwórnię DUX seria płyt "Competition of Polish Music in Rzeszów 2019" jest bardzo wartosciowym dokumentem konkursowych zmagań utalentowanych muzyków podczas I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im.Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, ale też znakomicie przybliża dorobek niewystarczająco dziś docenianych kompozytorów.
Płyta dostępna w katalogu wytwórni DUX od 28 marca 2020.
Robert Ratajczak
 
____________________________________________

 
 
Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (5):
Elsner, Dobrzyński, Noskowski

CD 2019, DUX 1657

program:

Józef Elsner
Sonata in F major for violin and piano, Op.10 No.1:
1. Allegro
2. Andante
Sonata in E flat major for violin and piano, Op.10 No.3:
3. Allegro
4. Andante con variazioni
 
Ignacy Feliks Dobrzyński
5. Rondo alla polacca Op. 6 for piano four hands
6. Piano Trio in A minor, Op.17: I Allegro moderato
7. Andante e rondo alla polacca for flute and piano, Op.42
 
Zygmunt Noskowski - Sonata in A minor for violin and piano:
8.   I Allegro con brio
9. III Prestissimo

wykonawcy:

Kwaśnikowska / Chrzęszczyk:
Roksana Kwaśnikowska - skrzypce
Łukasz Chrzęszczyk - fortepian

Effimero Duo:
Marta Sikora - skrzypce
Itamar Prag - fortepian

Andriuti-Shemchuk Piano Duo:
Alina Andriuti, Ivan Shemchuk - fortepian

Cuore Piano Trio:
Zuzanna Budzyńska - skrzypce
Jadwiga Rogulska - wiolonczela
Szymon Ogryzek - fortepian

Polish Art Duo:
Martyna Klupś-Radny - flet
Wioletta Fluda - fortepian
____________________________________________

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.