30.7.21

Edward Sielicki - Chamber Music /2021/

   
Sonata na altówkę i fortepian
"Pamięci mojego Ojca";
Per fas et nefas.;
Signs of Life;
Sonata fortepianowa.


 
Urodzony w 1956 roku, a od roku 1987 związany z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina kompozytor i pedagog Edward Sielicki, ma w dorobku ponad 70 kompozycji symfonicznych, wokalno-instrumentalnych, chóralnych, kameralnych, solowych i elektroakustycznych.
Od lat jego utwory wykonywane są podczas rozmaitych prestiżowych festiwali na całym świecie (poza Polską m.in. w Belgii, Finlandii, Rosji, Kanadzie, Meksyku, Francji, Holandii, USA, Korei Południowej, Niemczech i Wielkiej Brytanii).
Kompozycje Edwarda Sielickiego mają w swym repertuarze tak znakomici wykonawcy jak choćby harfistka Anna Sikorzak-Olek, saksofoniści Alina Mleczko i Cezariusz Gadzina, czy zespoły Kwartet Wilanów i Schola Cantorum Gedanensis.
Po ojcu, znakomitym kompozytorze (uczniu Dymitra Szostakowicza) Ryszardzie Sielickim (1916-2005), Edward Sielicki odziedziczył niebywały talent i wyobraźnię muzyczną. W swej twórczości bezproblemowo łączy elementy współczesne z tradycyjną formą, z równym sukcesem tworząc zarówno wariacje na tematy wielkich mistrzów, jak utwory pastiszowe i groteskowe.
Na płycie "Edward Sielicki - Chamber Music", wydanej nakładem wydawnictwa Chopin University Press, znajdziemy zestaw czterech powstałych w latach 1996-2015 utworów kameralnych: na altówkę i fortepian ("Pamięci mojego Ojca"), dwoje skrzypiec ("Par fas et nefas."), saksofon sopranowy i organy ("Signs of Life") oraz fortepian solo ("Sonata fortepianowa").
Materiał wypełniający płytę to utwory zarejestrowane podczas kilku różnych koncertów jakie miały miejsce w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w latach 2011-2015, a ich wykonawcami jest grono znakomitych, wielokrotnie nagradzanych polskich instrumentalistów.
Otwierająca album 4-częściowa 26-minutowa Sonata "Pamięci mojego Ojca" z roku 2007 to jeden z niewielu utworów dedykowanych altówce i fortepianowi w polskiej literaturze muzycznej. W utworze pełne życia części dynamiczne, przeplatane są spokojnymi tematami, utrzymanymi w elegijnym klimacie. Sonatę wykonuje Katarzyna Budnik (altówka) i Bartosz Bednarczyk (fortepian).
"Per fas et nefas." na dwoje skrzypiec (Justyna Baran i Ewa Kowar-Mikołajczyk) to utwór powstały w 2013 roku podczas pobytu kompozytora w Korei Południowej. Niespokojne partie dialogujących z sobą skrzypiec i ich przekomarzania prowadzą do finału, w którym Sielicki nawiązuje do Kwintetu klarnetowego W.A.Mozarta.
Ogromne urozmaicenie brzmieniowe wprowadza saksofon sopranowy (Alina Mleczko) i organy (Jarosław Malanowicz). Tym instrumentom dedykowana jest, najstarsza w tym zbiorze, pochodząca z 1996 roku oniryczna kompozycja "Signs of Life". Oba instrumenty nagrane przy zastosowaniu pogłosu, wzajemnie się uzupełniają tworząc ekspresyjny dwugłos.
Album "Edward Sielicki - Chamber Works" zamyka 16-minutowa Sonata fortepianowa, zagrana przez Annę Hajduk-Rynkowicz. Środkowa część utworu (Lamento) nawiązuje do dawnej bułgarskiej pieśni ludowej.
Urozmaicony zarówno pod względem formy jak instrumentarium program albumu, stanowi rodzaj znakomicie ułożonej antologii utworów kameralnych, obchodzącego w roku wydania tej płyty 65-urodziny, Edwarda Sielickiego.

Robert Ratajczak

____________________________________________

 
 
Edward Sielicki - Chamber Music
CD 2021, Chopin University Press UMFC CD 141

program:
Sonata na altówkę i fortepian "Pamięci mojego Ojca":
1.   I Deciso
2.  II Quasi passacaglia
3. III  =86
4. Mesto e lugubre

5. Per fas et nefas. Sonata na dwoje skrzypiec
6. Signs of Life na saksofon sopranowy i organy

Sonata fortepianowa:
7.   I Molto inquieto  =70
8.  II Lamento
9. III Finale veloce

wykonawcy:
Katarzyna Budnik (1-3) - altówka
Bartosz Bednarczyk (1-3), Anna Hajduk-Rynkowicz (7-9) - fortepian
Justyna Baran, Ewa Kowar-Mikołajczyk (5) - skrzypce
Alina Mleczko (6) - saksofon
Jarosław Malanowicz (6) - organy
____________________________________________