13.9.21

Ignacy Wiśniewski: Duos /2021/

A Battle Between Cincidence and Destiny / Claun; Bezwzględny słuch / No Plan B; Wigwam or Teepee?; Jak już przegramy tę bitwę / The Dream / Josef; Krzywe zwierciadło; Czwórkami / Jungle; Highway; Ujarzmienie powietrza; Far Away; Tarantulla.


 

 

Trójmiejskiego pianistę i kompozytora Ignacego Wiśniewskiego, znamy m.in. z projektu Milonga Baltica ("Tango", 2013), formacji Almost Jazz Group (m.in. albumy "Almost Jazz Group & accordina", 2012 i wydany pod patronatem LongPlay "Fade Out", 2017), oraz płyt "Jazz Shirim" (2016) i "Kantata Jazzowa" (2018, patronat LongPlay), nagranej przez jazzowe trio artysty z wokalistą Kamilem Dominiakiem, a wypełnionej utworami do tekstów poety Michała Rusinka.
Ceniony jako kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, aranżer i akompaniator Ignacy Wiśniewski, jest autorem kilkunastu musicali wystawianych w teatrach w Warszawie, Koszalinie, Toruniu, Wrocławiu, Gdańsku i Gdyni oraz na Akademii Muzycznej w Gdańsku, a w 2017 roku wspólnie z żoną Mają Miro-Wiśniewską założył Fundację Wood and Mood.
Nagrany jesienią 2020 roku improwizowany program "Duos" to projekt Ignacego Wiśniewskiego, który pod postacią płyty ukazał się nakładem wytwórni Hevhetia. Album wypełniają nagrania zrealizowane w formule duetów z udziałem czterech różnych muzyków: grającym na saksofonie tenorowym Mikołajem Trzaską, solistą teatrów muzycznych i zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu wokalistą Marcinem Januszkiewiczem, wszechstronnym kontrabasistą Olo Walickim i znanym z formacji Voo Voo perkusistą Michałem Bryndalem.
Sam pomysłodawca zrealizowanej na żywo improwizowanej sesji przyznaje się do inspiracji dorobkiem takich artystów jak Fred Hersch, John Zorn, Uri Caine i Omar Sosa. Muzyka zawarta na "Duos" to jednak wypadkowa jego od lat wypracowanego sposobu postrzegania improwizacji z ukształtowanymi dzięki rozmaitym doświadczeniom osobowościami artystycznymi towarzyszących mu muzyków. To także demonstracja całkowitej muzycznej wolności poprzez niczym nieograniczone improwizacje i abstrakcję dźwiękowej formy, w których dominują wyzwalane emocje i uczucia.

Sam pomysłodawca albumu tak mówi o idei powstania "Duos": "Duet wydał mi się formą najbardziej odważną, a zarazem najmniej formalną, dającą nieograniczone możliwości podążania za pomysłami partnera. Wymagał odpowiedzialności za każdą obraną w trakcie improwizacji ścieżkę, a równocześnie w najczystszy sposób definiował wspólnie stworzone utwory. Spotkanie z tak twórczymi indywidualnościami to każdorazowo odkrywanie swoich kompozycji na nowo".
Świetnie brzmi fortepian Wiśniewskiego z partiami Mikołaja Trzaski, z którym pianista miał okazję już wielokrotnie wcześniej współpracować. Także Olo Walicki doskonale sprawdza się w tej formule, a prawdziwą ozdobą płyty są partie Michała Bryndala. Niestety wokalizy Marcina Januszkiewicza niekiedy psują klimat płyty, szczególnie podczas fragmentów kiedy artysta wydaje z siebie niekonwencjonalne dźwięki. Wierzę jednak iż ich wartość docenią zwolennicy tego rodzaju wokalistyki
Album ukazał się 20 sierpnia 2021.

Robert Ratajczak

____________________________________________

 

Ignacy Wiśniewski: Duos
CD 2021, Hevhetia HV 0221-2-331

program:
  1. A Battle Between Cincidence and Destiny
      Claun
  2. Bezwzględny słuch
      No Plan B
  3. Wigwam or Teepee?
  4. Jak już przegramy tę bitwę
      The Dream
      Josef
  5. Krzywe zwierciadło
  6. Czwórkami
      Jungle
  7. Highway
  8. Ujarzmienie powietrza
  9. Far Away
10. Tarantulla

personel:
Ignacy Jan Wiśniewski - fortepian
Mikołaj Trzaska - saksofon
Marcin Januszkiewicz - śpiew
Olo Walicki - kontrabas
Michał Bryndal - perkusja

____________________________________________