│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

15.7.22

Greger Garage

Kinomarra; Glakalla; Pożegnajmy się; Tęczowy wojownik II; O moich przyjaciołach; Prince Rock; Jazzowiec; Red Car; Płatny strzał do słonia.







Gitarzystę i kompozytora Przemka Gregera kojarzyć możemy przede wszystkim z zespołami Stanisława Soyki. Jednak ten wyjątkowy artysta (także znakomity rysownik, grafik i malarz) od lat równolegle prowadzi własną formację, początkowo funkcjonującą pod nazwą Hot Asterix. Po zmianach personalnych ukształtował się obecny skład zespołu, który przemianowany został na Greger Garage. Wraz z twórcą repertuaru, gitarzystą Przemkiem Gregerem grupę tworzą: trębacz Rafał Gęborek, basista Paweł Janaszek i zasiadający za perkusją Kuba Soyka.
Określenie stylu Greger Garage mianem jazz rocka bądź fusion, byłoby zbyt wielkim uproszczeniem. W muzyce grupy dostrzeżemy szereg nawiązań do rozmaitych estetyk i brzmień, oraz mnóstwo zapadających w pamięć motywów kreowanych przez partie solowe, zarówno korzystającego z rozmaitych syntezatorów gitarowych lidera, jak eksponującego szerokie możliwości brzmieniowe trąbki, Rafała Gęborka.
Na wydanej w 2022 roku płycie, której okładkę zdobią fantazyjne grafiki Przemka Gregera, znajdziemy dziewięć kompozycji zarejestrowanych w podwarszawskim studio Załuski.
Dominują pełne dźwiękowych barw utwory o wyraźnie zarysowanej melodyce jak: oparta na transowym rytmie perkusji "Kinomarra", czy znakomity temat "O moich przyjaciołach" (idealny utwór na ewentualny singiel).
Progresywne utwory "Glakalla" i zbudowany na niemal hard rockowym riffie "Tęczowy wojownik II", wyposażona w elementy orientu nostalgiczna ballada "Pożegnajmy się", funkujące "Prince Rock" i "Red Car", oraz silnie podszyty elektroniką "Jazzowiec", układają się w świetnie (także pod względem dramaturgii) ułożony program.
Całość zamyka rozbudowana do ponad 10 minut nostalgiczna kompozycja "Płatny strzał do słonia", w której odnajdziemy liczne rozwiązania kojarzące się z estetyką progresywnego art rocka. To także znakomita okazja do zasłuchania się w gitarę Gregera, który "maluje" tu najwspanialszą solówkę na całej płycie.
Rafał Gęborek często korzysta z różnego rodzaju pogłosów i efektów fx dodających brzmieniu trąbki przestrzeni oraz fantazyjnie preparuje instrument, co w zestawieniu z "malarskim" podejściem Przemka Gregera do gitary, skutkuje znakomitą fuzją.
Muzyczna propozycja Greger Garage, to bardzo atrakcyjny program oparty na świeżych pomysłach i ciekawych rozwiązaniach, bezproblemowo godzący jazzową improwizację z rockiem i elementami funku.
Płyta ukazała się 11 lipca 2022.
Robert Ratajczak

Mnóstwo materiałów dotyczących zespołu, jego pełną historię oraz biografię Przemka Gregera i wywiady z artystą, znajdziecie na prowadzonej przez Martę Ratajczak stronie:

_____________________________________________


Greger Garage
CD, Greger Garage

program:
1. Kinomarra
2. Glakalla
3. Pożegnajmy się
4. Tęczowy wojownik II
5. O moich przyjaciołach
6. Prince Rock
7. Jazzowiec
8. Red Car
9. Płatny strzał do słonia

personel:
Przemek Greger - gitary, syntezator gitarowy, ring thing modulator
Rafał Gęborek - trąbka, FX
Paweł Janaszek - gitara basowa, FX
Kuba Soyka - perkusja, instr.perkusyjne
_____________________________________________