Sonata No.4;
Sergei Prokofiev:
Sonata No.1, Op.80;
Arvo Pärt:
Fratres.
Absolwentka Akademii Muzycznej im.K.Szymanowskiego w Katowicach Sulamita Ślubowska nazywana jest odkryciem wiolonistyki kilku ostatnich sezonów.
Swoje umiejętności skrzypaczka doskonaliła pod kierunkiem takich mistrzów, jak Pierre Amoyal, Gidon Kremer, Maria Szwajger-Kułakowska, Pinchas Zukerman, Roland Baldini czy Bartłomiej Nizioł.
Jest laureatką licznych konkursów i zdobywczynią szeregu prestiżowych nagród (m.in. I Nagrody: Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Młody Paganini w Legnicy i Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków im.S.Serwaczyńskiego w Lublinie, a także nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im.M.Spisaka w Dąbrowie Górniczej).
W ramach swej dotychczasowej działalności artystycznej jako solistka, występowała z takimi zespołami jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso, Orkiestry Symfoniczne Filharmonii: Sudeckiej, Podkarpackiej, Dolnośląskiej, Śląskiej i Poznańskiej, oraz Orkiestra Symfoniczna Staatstheater w Cottbus.
Poza działalnością solistyczną i współpracą z orkiestrami, Sulamita Ślubowska jest też skrzypaczką zespołów kameralnych: Equilibrium String Quartet, Metropolis Piano Quartet, współpracuje z {oh!} Orkiestrą Historyczną oraz grupą Polish Soloists.
Wraz ze znanym z Baltic Neopolis Orchestra pianistą Michałem Francuzem, artystka w roku 2022 firmuje nagrany w czerwcu 2021 roku album z utworami Grażyny Bacewicz, Sergeia Prokofieva i Arvo Pärta.
Pierwszą część programu wypełnia brawurowo zagrana Sonata No.4 na skrzypce i fortepian Grażyny Bacewicz (1909-1969). Utwór wyjątkowo trudny dla wykonawcy zarówno pod względem technicznym jak ze względu na specyfikę i formę. Utwory skrzypcowe Bacewicz tworzyła z myślą o własnym wykonaniu, dlatego zmierzenie się z dedykowaną autorskiemu wykonaniu przez kompozytorkę formą, wymaga wyjątkowego zaangażowania i kunsztu.
Druga część recitalu zawartego na płycie to także wyjątkowy utwór. Ukończoną w 1946 roku Sonatę No.1 na skrzypce i fortepian Sergei Prokofiev (1891-1953) zadedykował znakomitemu mistrzowi skrzypiec, a zarazem swemu muzycznemu przyjacielowi Dawidowi Ojstrachowi (1908-1974). W dynamicznym i pełnym kontrastów utworze, twórca zawarł ogrom emocji i uniesień.
Znakomicie ułożony pod względem dramaturgii program zamyka praca estońskiego kompozytora Arvo Pärta z 1977 roku "Fratres", będąca znakomitym przykładem wynalezionego przez niego stylu kompozytorskiego: tintinnabuli. Sam kompozytor określa ten utwór jako „hipnotyzujący zestaw wariacji na sześciotaktowy temat, łączący szaloną aktywność i wzniosłą ciszę". "Fratres" Arvo Pärta stanowi doskonałe zamknięcie całej płyty.
Sulamita Ślubowska i Michał Francuz grają perfekcyjnie, ale też bardzo intuicyjnie. Porozumienie panujące pomiędzy artystami i wzajemne słuchanie swej gry, to nieodzowny element każdego duetu.
Zarówno skrzypaczka jak pianista odczytują swe intencje w sposób naturalny i oczywisty, co sprawia iż płyta zrobi ogromne wrażenie nawet na najbardziej wymagających melomanach.
Album ukazał się 1 lipca 2022.
Robert Ratajczak
_____________________________________________
Prokofiev / Bacewicz / Pärt - Works for Violin and Piano
CD 2022, DUX 1753
program:
Grażyna Bacewicz - Sonata No.4:
1. Moderato – Allegro non troppo
2. Andante ma non troppo
3. Scherzo. Molto vivo
4. Finale. Con passione
Sergei Prokofiev - Sonata No.1, Op.80:
5. Andante assai
6. Allegro brusco
7. Andante
8. Allegrissimo – Andante assai
9. Arvo Pärt - Fratres
Sulamita Ślubowska - skrzypce
Michał Francuz - fortepian
_____________________________________________