Once Upon a Time There Was a Holding Corporation Called Old America; Haitian Fight Song; Self Portrait in 3 Colors; Pithecanthropus Erectus; Prayer for Passive Resistance; Meditation for a Pair of Wirecutters; Remember Rockefeller at Attica; Better Git It In Your Soul.
OPIS:
Zafascynowany dorobkiem zmarłego w 1979 roku w wieku 56 lat Charlesa Mingusa, chicagowski kontrabasista Ethan Philion w setną rocznicę urodzin swego idola postanowił opracować kilka jego najważniejszych utworów i wraz z gronem najlepszych z możliwych muzyków, zarejestrować je w formie programu "Meditations on Mingus".
Zaawansowana technika Mingusa, jego bezpośredni komunikatywny styl jako lidera zespołu, mieszanie kompozycji i improwizacje, dążenie do jednolitego głosu zarówno w małych jak i dużych grupach, a przede wszystkim jego bezkompromisowa polityka antyrasistowska i sposób, w jaki manifestuje się ona w jego twórczości: te cechy wciąż inspirują nie tylko Philiona, ale też wielu innych muzyków, którzy sięgają po jego twórczość. Jednak nagrany przez znakomity 10-osobowy zespół Ethana Philiona album zasługuje na szczególną uwagę.
Przede wszystkim Philion aranżując osiem klasycznych tematów Mingusa, zachował ich pierwotny kształt pod względem instrumentarium i przekazu, nadając im jednak świeży powiew brzmieniowy. Ethan Philion zebrał ponadto zespół doprawdy znakomitych instrumentalistów, pośród których warto wymienić choćby grającego na saksofonie tenorowym, klarnecie basowym i flecie Geofa Bradfielda, czy znakomitego perkusistę Danę Hall, który w każdym z tematów na płycie zgodnie z tradycją sekcji rytmicznych samego Mingusa, łączy się z Philionem budując solidne podstawy.
Aranżacje dzielą się na trzy podstawowe kategorie: "Pithecanthropus Erectus", "Once Upon a Time" i "Haitian Fight Song" są najbardziej wierne oryginalnym nagraniom, ale zaaranżowane są na 10-osobowy zespół; "Meditation", "Better Git It In Your Soul" i "Pair of Wirecutters" to z kolei utwory zawierające rozmaite detale pochodzące z kilku różnych wersji nagranych przez zespoły Mingusa; a "Self Portrait" i "Rockefeller" zawierają wplecione w strukturę kompozycji nowe pomysły Ethana Philiona.
W "Prayer for Passive Resistance" i "Remember Rockefeller at Attica" saksofonista altowy Rajiv Halim wnosi swoje surowe i wirtuozerskie umiejętności jako solista, podczas gdy w "Self-Portrait in Three Colors" trębacz Russ Johnson improwizuje w bardzo emocjonalny sposób.
Johnson i trębacz Victor Garcia również grają całym sercem w utworze otwierającym cały album o jednym z najdłuższych w jazzowej literaturze tytule: "Once Upon a Time There Was a Holding Corporation Called Old America".
"Meditation for a Pair of Wirecutters" został skomponowany przez Mingusa w odpowiedzi na nieludzkie uwięzienie na Południu, był wizytówką wielkiego sekstetu z początku do połowy lat 60-tych z Erickiem Dolphym, Johnnym Colesem, Cliffordem Jordanem, Jackie Byardem i Dannie Richmondem — zespołem, który Philion określa jako „główną inspirację do wykonywania większości tej muzyki”. Tutaj ducha Dolphy'ego przywołuje grający na klarnecie basowym Geof Bradfield, a następnie pałeczkę przejmują ogniste, pojedynkujące się puzony Brendana Whalena i Normana Palma oraz wzniosłe partie fortepianu Alexisa Lombre.
Ethan Philion twierdzi, że muzyka Mingusa jest dziś mimo wszystko zbyt rzadko wykonywana. Dzięki "Meditations on Mingus" Philion nie tylko pomaga temu zaradzić, ale także sięga do utworów, które można usłyszeć na ostatnich archiwalnych wydawnictwach Mingusa takich jak "At Bremen 1964 & 1975" oraz "Music Written for Monterey 1965".
Album ukazał się 26 sierpnia 2022.
______________________________________
Ethan Philion
Meditations on Mingus
CD 2022, Sunnyside SSC 1666
program:
1. Once Upon a Time There Was a Holding Corporation Called Old America
2. Haitian Fight Song
3. Self Portrait in 3 Colors
4. Pithecanthropus Erectus
5. Prayer for Passive Resistance
6. Meditation for a Pair of Wirecutters
7. Remember Rockefeller at Attica
8. Better Git It In Your Soul
personel:
Ethan Philion - kontrabas
Russ Johnson, Victor Garcia - trąbka
Rajiv Halim - saksofon
Geof Bradfield - saksofon, klarnet, flet
Max Bessesen - saksofony, flet
Norman Palm, Brendan Whalen - puzon
Alexis Lombre - fortepian
Dana Hall - perkusja
______________________________________