│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

14.11.22

Joe Fiedler: Solo - The Howland Sessions /2022/

 The Jack Rabbit; Otter Cam; Fiedlowitz Manor; The Long No; Stinger; Empire Trail; Sisyphean; '72.









OPIS:

Urodzony w 1965 roku amerykański kompozytor i puzonista Joe Fiedler nazywany jest przez krytyków "jednym z najbardziej imponujących puzonistów, którzy pojawili się w ciągu ostatnich kilku dekad”. Od 1993 roku mieszka w Nowym Jorku. Jest autorem wielu opraw muzycznych, w tym do popularnej "Ulicy Sezamkowej", w której od 2010 roku pełni funkcję dyrektora muzycznego i aranżera spektaklu. Jego zróżnicowana dyskografia obejmuje ponad 150 albumów, w tym dziesięć w roli lidera. W 2018 roku Fiedler wydał album z jazzowymi coverami klasycznych piosenek z "Ulicy Sezamkowej" zatytułowany "Open Sesame", a rok 2022 przyniósł pierwszy solowy album puzonisty: "Solo - The Howland Sessions".
Nagrany w historycznym Centrum Kultury Doliny Hudson album, upamiętnia 50-rocznicę pierwszego solowego występu Alberta Mangelsdorffa na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku.
Choć Mangeldorff był już wówczas europejską gwiazdą jazzu, jego występ poszerzył postrzeganie możliwości instrumentu i zainspirował wiele pokoleń eksperymentatorów puzonu, w tym Joe Fiedlera, który postanowił opublikować nagrania będące jego własnym wkładem w rozwój solowych dokonań puzonowych.
Joe Fiedler studiował technikę gry Mangelsdorffa i wszystkich mistrzów solowej gry na puzonie. Kanciastość linii Mangelsdorffa i mistrzowskie wykorzystanie multifonii (umiejętności grania i śpiewania lub nucenia dwóch linii naraz) zainspirowały Fiedlera do dalszego rozwijania tych umiejętności. Muzyk od dawna używał sekcji solowych lub kadencji we własnych występach, a nawet nagrał solowy album puzonowy, który jednak nigdy nie został wydany.
Tak więc od dawna celem Joe Fiedlera było nagranie idealnego solowego projektu dla potomności. Nastanie pandemii i związane z tym ograniczenie możliwości koncertowania oraz dokonywania wieloosobowych nagrań, okazało się idealnym momentem do realizacji tego przedsięwzięcia.
Jako wrażliwy artysta Fiedler wiedział, że aby nagrać wymagający program który sobie wyobraził, musiałby uzewnętrznić swoją drugą naturę.
Z każdym dniem podwajał więc swój czas ćwiczeń, rozwijając swoje kompozycje i wytrzymałość. Kiedy przyszedł czas na nagranie, Fiedler chciał uniknąć typowego studia nagraniowego i znaleźć inspirującą oprawę ze świetnym dźwiękiem i akustyką. Postanowił nagrywać w pięknych wnętrzach Howland Cultural Center w Beacon w stanie Nowy Jork.
Przez dwa dni pod koniec kwietnia 2022 roku Fiedler i jego asystent Tyler Hartman, nagrali muzykę wypełniającą "Solo - The Howland Sessions".
Materiał, który Fiedler skomponował na nagranie, jest zróżnicowany i wciągający. Nagrania jakie znajdziemy na płycie to radykalny postęp w podejściu do ogólnie akceptowanych form tworzenia muzyki.
Program zaczyna się od ukłonu w stronę świetnej melodii Grachana Moncura III "The Coaster". "The Jack Rabbit" Fiedlera nosi nazwę słynnej kolejki górskiej w Pittsburghu i zabiera puzon na przejażdżkę, odkrywając szeroki zakres interwałowych linii multifonicznych i rozwiązań rytmicznych generowanych przez tłumiki.
Porywający "Otter Cam" jest zainspirowany obyczajami wydr i podobnie jak zamykający album utwór "’72" (jednoznacznie nawiązujący do legendarnej sesji Mangelsdorffa), został pierwotnie skomponowany z myślą o sesji Lockdown w Jazz Gallery, prezentującej solowe występy transmitowane na żywo podczas pandemii.
Tytuł "Fiedlowitz Manor" jest połączeniem nazwisk członków rodziny jego i jego żony. Utwór zaczyna się jako ballada, która poprzez zmieniające się tempa i rytmy przekształca się w entuzjastyczną sekcję okrzyków, by pod koniec powrócić do łagodnego początkowego tematu.
W "The Long No" Fiedler tworzy melodyjny temat z ustalonym tonem, kończąc utwór klasyczną kadencją w stylu Mozarta.
Z kolei w "The Stinger" puzonista tworzy rytmiczne efekty z dodatkowym użyciem tłumika i motywami inspirowanymi muzyką Johna Coltrane'a.
Bluesowy groove i zabawę trytonami odnajdziemy w "The Empire Trail", a "Sisyphean" to jeden z najbardziej skomplikowanych tematów na całym albumie, a zarazem chyba największe wyzwanie techniczne dla muzyka.
Kiedy w 1972 roku Albert Mangelsdorff zwrócił uwagę na swoją grę na puzonie solo, odkrył zupełnie nowe obszary muzyki improwizowanej. Joe Fiedler sięgnął po tę inspirację idąc dalej i rozszerzając tę formułę.
na podst. materiałów prasowych
Album ukazał się 4 listopada 2022.

________________________________________


Joe Fiedler
Solo - The Howland Sessions
CD 2022, Multiphonics Music MM07

program:
1. The Jack Rabbit
2. Otter Cam
3. Fiedlowitz Manor
4. The Long No
5. Stinger
6. Empire Trail
7. Sisyphean
8. '72
________________________________________