10.2.23

Adrien Chicot: Sound of Eymet /2022/

 Chic o'clock; Room two; If white keys were black; Rainy day; Searching the sound; Boubou's bubbles; Fiesta y siesta; Die with the secret of the hidden treasure; Funk for Slem.







Od dzieciństwa zafascynowany muzyką takich artystów jak McCoy Tyner, Herbie Hancock, Ahmad Jamal, czy Red Garland, urodzony w Paryżu pianista, kompozytor i aranżer Adrien Chicot, jest dziś jest jedną z najjaśniej świecących gwiazd francuskiej sceny jazzowej. Zarówno jako muzyk Kwartetu Samy Thiebault i Kwintetu Julien Alour, jak w ramach własnych projektów z powodzeniem występuje w najważniejszych klubach jazzowych Europy oraz w USA, Afryce i Azji, dzieląc scenę z takimi muzykami jak Avishai Cohen czy Seamus Blake.
W roku 2014 ukazał się pierwszy autorski album Adriena Chicota "All In", nagrany w trio z Sylvainem Romano i Jean-Pierre Arnaudem, który został bardzo gorąco przyjęty przez miłośników jazzu i krytyków muzycznych. Podobnie było z kolejnymi albumami francuskiego pianisty: "Playing in the Dark” (2017), "City Walk” (2018) i nagranym przez pianistę po raz pierwszy w formule kwintetu z udziałem instrumentów dętych "Babyland" (2021).
Zgrabną kontynuacją działalności składu znanego z "Babyland", jest wypełniony dziewięcioma nowymi kompozycjami pianisty, piąty już autorski album Adriena Chicota "Sound of Eymet", ponownie nagrany w kwintecie tworzonym wraz z nim z saksofonistą Ricardo Izquierdo, trębaczem Julienem Alourem oraz sekcją: Sylvain Romano (kontrabas) i Antoine Paganotti (perkusja). Tytuł płyty odnosi się do położonej we Francji miejscowości Eymet, w której we wrześniu 2022 roku zarejestrowany został album.
Chicot już na poprzedniej płycie udowodnił, iż jest znakomitym liderem pięcioosobowego składu, a tym albumem rozwija i rozbudowuję koncepcję oferując zestaw znakomicie przygotowanych kompozycji utrzymanych na najwyższym poziomie współczesnego jazzu. To także kolejny przykład wypracowanego przez artystę własnego, charakterystycznego stylu. Pianista pozostawia muzykom bardzo dużo przestrzeni, każdorazowo w przemyślany sposób wykorzystywanej przez improwizowane partie zarówno saksofonu i trąbki jak basu i perkusji.
Dynamiczne i pełne werwy tematy, jak otwierający program hardbopowy "Chic o'clock", nawiązująca do estetyki latynoamerykańskiej ognista "Fiesta y siesta", czy nasączony funkiem "Funk for Slem", sąsiadują z tematami spokojniejszymi w rodzaju pełnego przestrzeni "If white keys were black", refleksyjnego "Rainy Day", pięknej urzekającej wyjątkowym klimatem ballady "Boubou's bubbles" i przejmującego, niemal elegijnego "Die with the secret of the hidden treasure".
Prawdziwy popis kunsztu sekcji dętej składu poznajemy podczas "Room Two", a w rozimprowizowanym "Searching the sound" odnajdziemy tak niezbędną w muzyce improwizowanej nutkę szaleństwa i zapomnienia, oraz znakomite, rozbudowane solo kontrabasu i wyjątkowo żywiołowe partie perkusji.
"Sound of Eymet" Adriena Chicota to album z powodzeniem łączący jazzową tradycję z nowatorskimi, pomysłowymi rozwiązaniami.
Na bis wybieram nasyconą piękną melodyką, urzekającymi partiami trąbki i saksofonu, oraz pięknie oprawioną przez perkusję i bas przestrzenną grą Chicota, balladę "Boubou's bubbles". Prawdziwy majstersztyk!
Premiera 3 marca 2023.
Robert Ratajczak


____________________________________________


Adrien Chicot
Sound of Eymet
CD 2022, Finger Snap AC694771

program:
1. Chic o'clock
2. Room two
3. If white keys were black
4. Rainy day
5. Searching the sound
6. Boubou's bubbles
7. Fiesta y siesta
8. Die with the secret of the hidden treasure
9. Funk for Slem

personel:
Adrien Chicot - fortepian
Ricardo Izquierdo - saksofon
Julien Alour - trąbka, flugelhorn
Sylvain Romano - kontrabas
Antoine Paganotti - perkusja
____________________________________________