│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

19.10.21

Adrien Chicot: Babyland /2021/

Now!; Cala Carbo; Birth; Meeting With Fred; The Rooster In The Hat Is Watching TV; Sunlight; Brain Eaters; Low Latency.

 
 
 
 
 
 
Urodzony w Paryżu pianista, kompozytor i aranżer Adrien Chicot jest muzycznym samoukiem, od dzieciństwa zafascynowanym muzyką takich artystów jak McCoy Tyner, Herbie Hancock, Ahmad Jamal, czy Red Garland. Jego wyjątkowy talent, muzyczny instynkt i improwizacyjne predyspozycje sprawiły, iż dziś jest jedną z najjaśniej świecących gwiazd młodej francuskiej sceny jazzowej.
Zarówno jako muzyk Kwartetu Samy Thiebault i Kwintetu Julien Alour, jak w ramach własnych projektów z powodzeniem występuje zarówno w najważniejszych klubach jazzowych Francji, jak w całej Europie oraz USA, Afryce i Azji, dzieląc scene z takimi znakomitościami jak m.in. Avishai Cohen czy Seamus Blake.
W roku 2014 ukazał się pierwszy autorski album Adriena Chicota "All In", nagrany w trio z Sylvainem Romano i Jean-Pierre Arnaudem, który został bardzo gorąco przyjęty zarówno przez miłośników jazzu, jak przez najbardziej wymagających krytyków muzycznych. Podobnie było z kolejnymi albumami francuskiego pianisty: "Playing in the Dark” (2017) i "City Walk” (2018).
Rok 2021 przyniósł czwarty autorski album Adriena Chicota "Babyland", tym razem po raz pierwszy częściowo nagrany przez pianistę w formule kwintetu z udziałem instrumentów dętych.
Na płycie wypełnionej ośmioma premierowymi kompozycjami Chicota, do pianisty dołączają saksofonista Ricardo Izquierdo, trębacz Julien Alour, basista Sylvain Romano i perkusista Antoine Paganotti.
"Babyland" to zestaw utworów mieniących się rozmaitymi dźwiękowymi barwami. Głęboki liryzm, ale też rytm, dynamika i energia, a wszystko to podane poprzez pełne melodyki tematy, stylistycznie oscylujące wokół estetyki jazzowych standardów spod znaku klasyki Blue Note ("Now!”, zagrany w trio "Meeting With Fred", czy "Brain Eaters”), ale też muzyki latynoskiej (podobnie jak "
The Rooster In The Hat Is Watching TV", zagrany przez lidera na piano Fendera, ozdobiony fantazyjnymi piszczałkami "Cala Carbo").
Pomiędzy zwartymi tematami znajdziemy też formę bardziej rozbudowaną jaką jest złożone z kilku odmiennych rytmicznie fragmentów, 9-minutowe "Birth", oraz solową miniaturkę fortepianową "Sunlight".
Na "Babyland" niby nie ma fajerwerków, dzięki którym francuski pianista mógłby być postrzegany jako innowator i jazzowy rewolucjonista. Jest za to znakomite rzemiosło i mnóstwo świeżych pomysłów usytuowanych w głównym nurcie jazzu. Znakomite kompozycje, świetne aranżacje i wyśmienita współpraca całego kwintetu. Do tej płyty po prostu chce się wielokrotnie wracać.
Szczerze polecam!
Album ukazał się 15 października 2021.
Robert Ratajczak
____________________________________________

 
 
Adrien Chicot: Babyland
CD 2021, Gaya Music Production GAYA 055

program:
1. Now!
2. Cala Carbo
3. Birth
4. Meeting With Fred
5. The Rooster In The Hat Is Watching TV
6. Sunlight
7. Brain Eaters
8. Low Latency

personel:
Adrien Chicot - fortepian, Fender Rhodes
Ricardo Izquierdo - saksofon
Julien Alour - trąbka
Sylvain Romano - bass
Antoine Paganotti - perkusja
____________________________________________