│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

19.10.21

Piotr Scholz: Birds From Another Planet /2021/

Modi I-VII.

 
 
 
 
 
 
 
 
Poznański gitarzysta, kompozytor, aranżer i dyrygent Piotr Scholz w ciągu kilku lat z młodego obiecującego muzyka, przeistoczył się w jedną z najważniejszych postaci poznańskiego środowiska jazzowego.
Jest pomysłodawcą i założycielem tworzonej przez grono znakomitych muzyków z Wielkopolski Poznań Jazz Philharmonic Orchestra, współtworzy założoną w 2014 roku grupę Weezdob Collective, a także realizuje liczne autorskie projekty.
W roku 2016 pod patronatem LongPlay ukazał się pierwszy firmowany nazwiskiem artysty album "Suite The Road", nawiązujący w swym klimacie do kanonicznych orkiestrowo-jazzowych dokonań Gila Evansa i Counta Basiego.
Drugim w pełni autorskim dziełem Piotra Scholza jest album "Birds From Another Planet", tym razem będący odniesieniem do twórczości francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena (1908-1992) i stworzonego przez niego języka harmonicznego opartego na systemie siedmiu skal zbudowanych z następstw interwałów powtarzanych po dwa lub trzy razy.
Messiaen zwany kompozytorem-ornitologiem przybliżył melomanom śpiew ponad stu gatunków ptaków. Spacerując po lasach, polach i parkach nagrywał ptasie trele, a następnie cytował je w swoich kompozycjach. Najbardziej znane kompozycje w dorobku Oliviera Messiaena to oparty na ptasim śpiewie fortepianowy cykl "Catalogue d'oiseaux" ("Katalog ptaków") i miniatura na flet i fortepian "Le merle noir" ("Czarny kos").
Na albumie wypełnionym siedmioma utworami utrzymanymi w siedmiu symetrycznych skalach (modi), Piotr Scholz łączy filozofię dźwięków Messiaena z estetyką jazzowego big bandu.
Album zarejestrowany został przez 17-osobowy skład pod dyrekcją kompozytora, w którym znaleźli się tak znakomici muzycy jak m.in. saksofoniści Maciej Kociński i Kuba Marciniak, czy gitarzysta Dawid Kostka.
Mimo akordowego ciężaru i symetrycznej dyscypliny spoczywających na każdym z utworów, Scholzowi udało się stworzyć program przystępny i komunikatywny. Podczas słuchania albumu zapominamy o teorii muzyki i filozofii przyświecającej budowie każdego z utworów, mogąc w pełni oddać się przyjemności słuchania muzyki granej przez świetnie przygotowany big band.
Na płycie znajdziemy zarówno elementy swingu i bluesa, jak muzyki latynoskiej. Jest też wywołująca skojarzenia z klasyką gatunku
stylowa ballada ("Modi IV"). Bogate brzmienie jazzowej orkiestry, pomysłowe melodyjne kompozycje i urozmaicona stylistyka. A jeśli wszystko to podpięte jest pod stworzony przez Messiaena język harmoniczny i siedem symetrycznych skal, stanowiąc tym samym rodzaj ciekawego muzycznego eksperymentu - tym lepiej.
Piotr Scholz: "Birds From Another Planet” nawiązuje do ogromnej pasji Messiaena, jaką była ornitologia. Dodatkowo słowo „bird” symbolizuje również modalizm tej wielkiej postaci i również łączy się z postacią Charlie’go Parkera, który miał taki przydomek. Określenie „Another planet” symbolizuje z kolei muzykę jazzową, która jest innym światem w kontekście muzyki poważnej. I to nie ze względu na harmonię (ta jest wspólna dla obu gatunków), lecz na stosunek do czasu i sposobu realizacji zapisanego rytmu".
Album ukazał się 15 października 2021.
Robert Ratajczak

_____________________________________________

 
 
Piotr Scholz: Birds From Another Planet
CD 2021, Audio Cave ACD-012-2021

program:
1. Modi I
2. Modi II
3. Modi III
4. Modi IV
5. Modi V
6. Modi VI
7. Modi VII

personel:
Maciej Kociński, Seweryn Graniasty, Kuba Marciniak, Maciej Sokołowski, Marek Konarski - saksofony
Kajetan Sobieraj - trąbka, flugelhorn
Tomasz Orłowski, Patryk Rynkiewicz, Kacper Grzanka - trąbka
Piotr Banyś, Adam Kurek, Wojciech Jeliński, Gracjan Matouszek - puzony
Dawid Kostka - gitara
Filip Chojnacki - fortepian
Nikodem Kulczyński - kontrabas
Stanisław Aleksandrowicz - perkusja
dyrygent: Piotr Scholz
_____________________________________________