13.2.23

Brave Old World: Dus gezang fin Geto Lodzh – Song of the Lodz Ghetto /2005/

 Dus gezang fin Geto Lodzh
– Song of the Lodz Ghetto









OPIS:

Założona w 1990 roku międzynarodowa klezmerska grupa Brave Old World, już w 1992 roku zdobyła pierwszą nagrodę na festiwalu muzyki klezmerskiej w Safed. Dwa lata później zespół otrzymał nagrodę niemieckiej krytyki muzycznej za album "Beyond the Pale", a w 1996 płyta kwartetu nagrana z udziałem Itzhaka Perlmana "In the Fiddler’s House" zdobyła nagrodę Emmy.
"Pieśń łódzkiego getta" to program przygotowany przez kwartet Brave Old World w 2005 roku. Wydana nakładem znanej na całym świecie z najwyższych standardów jakości nagrań wytwórni Winter & Winter płyta "Dus gezang fin Geto Lodzh – Song of the Lodz Ghetto", jest zbiorem utworów wykonywanych w języku jidysz na ulicach łódzkiego getta w czasie II wojny światowej, oraz utworów instrumentalnych. Muzyka ta czerpie z oryginalnych przedwojennych kompozycji, oraz utworów powstałych bezpośrednio w getcie. Jej kompozytorzy to uliczni muzycy, tacy jak zapamiętani z tamtych czasów Jankiel Herszkowicz, Miriam Harel i Jeszajahu Szpigel.
Alan Bern, Michael Alpert, Kurt Bjorling i Stuart Brotman, tworzący Brave Old World, podjęli się rekonstrukcji i aranżacji pieśni, łącząc w swych interpretacjach tradycyjną żywotność muzyki żydowskiej z klasyczną finezją i jazzową witalnością. 
Piosenki stanowiące sedno tego programu zostały zebrane przez ocalałą z łódzkiego getta Gilę Flam z Uniwersytetu Hebrajskiego i opublikowane w jej poruszającej książce „Singing for Survival”. Wiele z tych piosenek zostało po raz pierwszy opublikowanych w formie nagrania fonograficznego.
Podczas gdy szerzej znane pieśni z getta wileńskiego, warszawskiego, krakowskiego i białostockiego wyszły spod piór słynnych poetów i kompozytorów, pieśni z Łodzi są w dużej mierze dziełem ówczesnych ulicznych śpiewaków i  bardów. 
Nowe piosenki i kompozycje zespołu w języku jidysz przeplatają się z pieśniami łódzkimi i tradycyjnymi melodiami żydowskimi z centralnej Polski, tworząc muzyczną podróż, która przemierza dystans między przedwojenną Europą, czasem holokaustu i współczesnością.
Pełny program albumu to 69 minut muzyki wypełnionej 18 utworami, natomiast w wersji EP jaka posłużyła do tego opisu znajdziemy 4 nieopisane nagrania: piękną kompozycję zagraną solo na fortepianie, dwie rozbudowane kilkuczęściowe pieśni i utwór instrumentalny o typowo klezmerskim brzmieniu na fortepian i klarnet.
Płyta ukazała się 1 kwietnia 2005.
Robert Ratajczak (2023)

___________________________________________


Brave Old World
Dus gezang fin Geto Lodzh – Song of the Lodz Ghetto
CD 2005, Winter & Winter 9101042WINP

program:
1.
2.
3.
4.
___________________________________________