5.2.23

Stockhausen - Sendecki - Andersen - Héral : Electric Treasures

Electric Treasures.









Wyjątkowy koncert, który znajdziemy na tym albumie odbył się we wrześniu 2007 roku w Ausstellungshalle w Bonn z inicjatywy trębacza i kompozytora z Kolonii, Markusa Stockhausena.
Syn legendarnego awangardzisty Karlheinza Stockhausena to jeden z czołowych niemieckich muzyków jazzowych. Ma na koncie kilkadziesiąt albumów nagranych w rozmaitych składach dla takich wytwórni jak ECM, ACT czy OKeh Records, z takimi muzykami jak m.in. Gary Peacock, Ralph Towner czy Florian Weber. Jest laureatem wielu muzycznych nagród i wyróżnień (m.in. Echo Jazz i Srebrny Kamerton).
Skład kwartetu jakiego słuchamy podczas 90 minut na wydanych w 2008 roku dwóch płytach, wraz ze Stockhausenem tworzą pianista Vladyslaw Sendecki, oraz basista Arild Andersen i perkusista Patrice Héral. O ile z Andersenem i Héralem, Stockhausen współpracował już od 1998 roku w ramach innych projektów, o tyle od wielu lat działający w Niemczech znakomity polski pianista pojawił się w składzie trębacza po raz pierwszy. Sendecki wniósł nieoceniony wkład w muzykę kwartetu, niejako rozświetlając na ogół mroczne muzyczne wizje Stockhausena.
Od 1998 roku osiadły w Hamburgu pianista i kompozytor Vladyslav Sendecki, w latach 70-tych współtworzył tak znakomite formacje jak Extra Ball i Sunship. Po emigracji do Szwajcarii w 1981 roku, Sendecki został cenionym muzykiem sesyjnym i koncertowym współpracującym z takimi artystami jak m.in.: Billy Cobham, Michael i Randy Brecker, Marcus Miller czy Jaco Pastorius, oraz stałym muzykiem znakomitej orkiestry NDR Big Band. Warto wspomnieć iż prestiżowy New York Village Voice uznał muzyka jednym z pięciu najlepszych pianistów jazzowych na świecie.
Album "Electric Treasures" wypełnia stworzona kolektywnie przez czwórkę muzyków, kreowana w czasie rzeczywistym muzyka, płynąca do nas w dwóch częściach (Part I i Part II) ciągłym strumieniem bez przerw, a poszczególne fragmenty zindeksowane zostały na CD umownie. Jest to zapis kompletnego koncertu, kiedy to muzycy wyszli na scenę i zagrali całość dokładnie w takiej formie jakiej słuchamy z płyt.
W trakcie 90 minut pojawiają się zarówno rozmaite motywy i tematy, na bazie których rozwijane są swobodne wariacje, jak improwizacje z których wyłaniają się linie melodyczne powstałe w czasie rzeczywistym. Wszyscy muzycy korzystają z elektroniki, generując rozmaite efekty. Zawsze jednak robią to w sposób bardzo przemyślany i zgodny z koncepcją. 
To właśnie dzięki elektronice w muzyce tej dostrzeżemy echa dokonań Milesa Davisa z lat 80-tych, czy formacji Syndicate Joe Zawinula. Niektóre z fragmentów nawiązują do world music, inne do estetyki fusion, funku, a nawet klasycznego swingu. Odnajdziemy tu echa free jazzu i hard-swingowej modalności, hip-hop oraz afrykańskie rytmy i rytualne śpiewy (Héral).
Całość tworzy rodzaj świetnie koncepcyjnie ułożonej suity, której kulminacją jest zapierający dech w piersi finał.
Po 15 latach od ukazania się "Electric Treasures", album ten postrzegany jest jako jeden z najdoskonalszych w dorobku Marcusa Stockhausena. Jego styl i technika gry wyeksponowane zostały tutaj pod każdym względem: od bogatego brzmienia akustycznego, do fantazyjnie przetwarzanych tonacji i drapieżności, gdy z łagodnych partii trębacz przechodzi do ognistych post-bopowych fraz.
W grze znanego z płyt wytwórni ECM oraz wieloletniej współpracy z pianistką Yeleną Eckemoff Arilda Andersena, odnajdziemy liczne wpływy Jaco Pastoriusa, a wraz ze związanym w ostatnich latach z formacjami Dietera Ilga Patrice Héralem, tworzy jedyny w swoim rodzaju tandem odpowiedzialny za puls całego koncertu.
Z kolei Sendecki dodaje muzyce nieocenionej kolorystyki i przestrzeni i niejednokrotnie kreuje olśniewające partie solowe.
Jak wspomina ten koncert Vladyslav Sendecki:
"Był to jeden z niewielu przypadków, gdy zaimprowizowane spotkanie naprawdę się udało, a wkład wszystkich zaangażowanych muzyków uzupełniał się, tworząc wspólne dzieło".
"Electric Treasures" to pokaźna dawka wybitnej muzyki, która wciąż robi wrażenie bardzo odkrywczej i wizjonerskiej.
Album ukazał się 23 maja 2008.
Robert Ratajczak (2023)


 
____________________________________________


Stockhausen - Sendecki - Andersen - Héral
Electric Treasures. Live in Bonn
2CD's, Aktivraum AR 10107

program:
CD1: Part I
1. Electric Treasures one
2. Electric Treasures two
3. Electric Treasures three
4. Electric Treasures four
5. Electric Treasures five
6. Electric Treasures six
CD2: Part II
1. Electric Treasures seven
2. Electric Treasures eight
3. Electric Treasures nine
4. Electric Treasures teen
5. Electric Treasures eleven

personel:
Markus Stockhausen - trąbka, elektronika
Vladyslav Sendecki - instr.klawiszowe, fortepian
Arild Andersen - bass, elektronika
Patrice Héral - perkusja, instr.perkusyjne, głos, elektronika
____________________________________________