30.1.20

Kamila Wąsik-Janiak: Violin with a difference /2019/


Jules Massenet: Medytacja z opery "Thais"; Manuel de Falla: Taniec hiszpański z opery "Krótkie życie"; Josef Rheinberger: Pastorale G-dur op. 150 nr 4; Béla Bartók: Rumuńskie tańce ludowe Sz. 56; Jean Sibelius: Duet [C-dur]; Dmitrij Szostakowicz: 5 utworów na dwoje skrzypiec i fortepian.


Urodzona w Lublinie znakomita skrzypaczka Kamila Wąsik-Janiak jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i zdobywczynią licznych nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Artystka ma za sobą występy z wieloma prestiżowymi orkiestrami (m.in. Orkiestra Filharmonii Narodowej i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia). W ostatnim czasie jej grę słyszeliśmy m.in. na płycie z kompozycjami Pawła Łukaszewskiego "Musica Profana 1" (2015), oraz nominowanym do Nagrody Fryderyk albumie Joanny Freszel "real life song" (2015).
Na początku roku 2020 ukazała się płyta Kamili Wąsik-Janiak: "Violin with a difference", zawierająca wyjątkowo oryginalny program obejmujący utwory skomponowane w XIX i XX wieku przez Julesa Masseneta, Manuela De Fallę, Josefa Rheinbergera, Belę Bartóka, Jeana Sibeliusa i Dmitrija Szostakowicza.
Utwory zostały opracowane na skrzypce z harfą, z gitarą, organami, akordeonem, altówką, oraz na dwoje skrzypiec i fortepian. W poszczególnych nagraniach dokonanych w 2017 r. w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, artystce towarzyszą wyborni instrumentaliści, a zarazem błyskotliwi wirtuozi swoich instrumentów.
Od rozpoczynającej album przepięknej Medytacji z opery "Thais" Masseneta, wykonanej wraz z harfistką Zuzanną Elster, poprzez sześć porywających Rumuńskich tańców ludowych Bartóka zagranych w duecie ze znanym m.in z formacji Cup of Time i płyty "Atom Accordion Quartet", znakomitym akordeonistą Rafałem Grząką, a na kończącym album nagranym z Jakubem Jakowiczem (skrzypce) i Piotrem Kopczyńskim (fortepian) cyklem 5 utworów na dwoje skrzypiec i fortepian Szostakowicza, wraz z Kamilą Wąsik-Janiak odbywamy fascynującą podróż po Europie i jej rozmaitych muzycznych tradycjach.
Rytmy flamenco odnajdziemy w Tańcu hiszpańskim z opery "Krótkie życie" Manuela de Falli (gitara: Leszek Potasiński), sakralny nastrój w Pastorale G-dur Josefa Rheinbergera (organy: Mateusz Rzewuski), a wzruszenie i łezka w oku pojawią się w trakcie słuchania utworu Sibeliusa zagranego przez Panią Kamilę z altowiolistką Aleksandrą Demowską-Madejską.
Urozmaicony w zakresie formy repertuar, oraz szeroki wachlarz instrumentów pojawiających się wraz z skrzypcami, zapewnia atrakcyjny brzmieniowo, a jednocześnie bardzo przystępny w odbiorze program.
Jak czytamy we wstępie do płyty: "Harfa, gitara, akordeon, organy i altówka nadają świeżości tak popularnemu instrumentowi, jakim są skrzypce, a zamykające płytę trio na dwoje skrzypiec i fortepian również jest połączeniem nieoczywistym”.
"Violin with a difference" to piękna kameralna, lecz mieniąca się ogromem rozmaitych dźwiękowych barw płyta.
Album ukazał się 17 stycznia 2020.

Robert Ratajczak

__________________________________________


Kamila Wąsik-Janiak: Violin with a difference
CD 2019, Chopin University Press UMFC CD 116

program:

  1. Jules Massenet - Medytacja z opery "Thais", wersja na skrzypce i harfę
  2. Manuel de Falla - Taniec hiszpański z opery "Krótkie życie", wersja na skrzypce i gitarę
  3. Josef Rheinberger - Pastorale G-dur op. 150 nr 4 na skrzypce i organy

Béla Bartók - Rumuńskie tańce ludowe Sz. 56,wersja na skrzypce i akordeon:
  4.    I Taniec z pałeczką
  5.   II Taniec z szarfą
  6.  III W jednym miejscu
  7.  IV Taniec z Bucium
  8.   V Rumuńska polka
  9.  VI Szybki taniec

10.Jean Sibelius - Duet [C-dur] na skrzypce i altówkę

Dmitrij Szostakowicz - 5 utworów na dwoje skrzypiec i fortepian:
11.    I Preludium
12.   II Gawot
13.  III Elegia
14.  IV Walc
15.   V Polka

wykonawcy:
Kamila Wąsik-Janiak – skrzypce
oraz:
Zuzanna Elster – harfa
Leszek Potasiński – gitara
Piotr Kopczyński – fortepian
Mateusz Rzewuski – organy
Rafał Grząka – akordeon
Aleksandra Demowska-Madejska – altówka
Jakub Jakowicz – skrzypce
__________________________________________


Od 2017 roku Wydawnictwo Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina rozpoczęło wydawanie niezależnych płyt CD i DVD. Działalność skoncentrowana jest na rejestrowaniu i upowszechnianiu najbardziej wartościowych zjawisk i obszarów poszukiwań artystycznych, nietuzinkowych interpretacji wykonawczych oraz prezentacji cennych zabytków muzycznych – w tym archiwalnych, nieobecnych dotąd na rynku fonograficznym nagrań. Priorytetowo traktowane są propozycje eksponujące rodzimą twórczość – zarówno nowo powstającą, jak i zapomnianą.
Od grudnia 2017 roku wszystkie płyty wydawane przez Chopin University Press ukazują się pod patronatem LongPlay.