17.6.20

Messages Quartet: Messages /2019/

Andrzej Panufnik:
II Kwartet smyczkowy „Messages”;
Stanisław Moniuszko:
I Kwartet smyczkowy d-moll;
Krzysztof Penderecki:
III Kwartet smyczkowy „Kartki z niezapisanego dziennika”.

Messages Quartet to zespół złożony z absolwentek warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im.F.Chopina oraz Akademii Muzycznej w Krakowie, którego nazwa nawiązuje do II Kwartetu smyczkowego Andrzeja Panufnika. Powstały w składzie: Małgorzata Wasiucionek i Oriana Masternak (skrzypce), Maria Dutka (altówka) oraz Beata Urbanek-Kalinowska (wiolonczela) kwartet smyczkowy, od momentu powstania w 2014 roku skupia swą działalność wokół muzyki polskiej XX i XXI wieku. Założeniem repertuarowym zespołu jest wykonawstwo mniej spopularyzowanych dzieł polskich kompozytorów i odkrywanie ich dla szerszego odbiorcy.
Messages Quartet z powodzeniem koncertuje na całym świecie (m.in. w Wiedniu, Londynie, Moskwie i Sao Paulo), oraz współpracuje z takimi artystami, jak Olga Pasiecznik, Robert Cohen, Lars Hoefs, Marek Żebrowski, Piotr Lato,  zespół Camerata Silesia, czy w ostatnim czasie Andrzej Karałow (udział w nagraniu meta opery "De invitatione mortis", 2020).
Messages Quartet już w 2016 roku usłyszeć można było na płycie skrzypka Roberta Kwiatkowskiego i pianistki Dominiki Glapiak wypełnionej muzyką Felixa Mendelssohna-Bartholdy i Ernesta Chaussona ("Mendelssohn / Chausson - Double Concertos"), a rok później zespół zadebiutował pod flagą prestiżowej wytwórni DUX monograficznym albumem wypełnionym kwartetami smyczkowymi Szymona Laksa ("Szymon Laks String Quartets"), nagranym dzięki Programowi Stypendialnemu "Młoda Polska", którego w 2016 roku Messages Quartet został laureatem. Grupa idealnie odnalazła się w tym neoklasycznym repertuarze, a płyta z niesłusznie zapomnianymi dziś Kwartetami Panufnika, okazała się przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę" i zebrała mnóstwo pozytywnych recenzji.
Na swym kolejnym albumie grupa sięga po utwór Andrzeja Panufnika od którego pochodzi nazwa zespołu ("Messages"), I Kwartet smyczkowy d-moll Stanisława Moniuszki, oraz "Kartki z niezapisanego dziennika” Krzysztofa Pendereckiego.
Andrzej Panufnik, którego utwór otwiera program niniejszej płyty, urodził się w Warszawie jednak w 1954 roku z powodu muzycznej i ideologicznej polityki ówczesnego rządu, przeniósł się do Wielkiej Brytanii, z czasem zostając głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej w Birmingham. W Polsce uznano go za zdrajcę i zakazano  publikacji i wykonywania jego utworów (embargo trwało do roku 1977), mimo iż przed ucieczką z kraju uznawany był powszechnie za jednego z najwybitniejszych kompozytorów i dyrygentów. Wciąż wobec geniuszu Panufnika i wyjątkowości pozostawionych przez niego utworów, stosunkowo mało jest w kraju ogólnodostępnych rejestracji jego dzieł. Tym większą więc atrakcją jest nagranie II Kwartetu smyczkowego „Messages” przez znakomity zespół nazwany od tytułu tej kompozycji.
Druga część płyty to I Kwartet smyczkowy d-moll Stanisława Moniuszki, będący kolejnym dowodem na to iż nazwisko kompozytora niesłusznie powszechnie kojarzone jest wyłącznie z operą.
Z kolei III Kwartet smyczkowy "Kartki z niezapisanego dziennika” Krzysztofa Pendereckiego z roku 2008, uważany jest za jedną z najbardziej osobistych wypowiedzi muzycznych zmarłego w 2020 roku kompozytora
Messages Quartet grają z ogromnym polotem i wdziękiem okraszając każdy z utworów wyjątkową wirtuozerią i zespołową intuicją. Drugi album zespołu wydany przez wytwórnię DUX w 2019 roku tworzy wyjątkowo interesujący i pełen rozmaitych dźwiękowych detali program.
Płyta ukazała się 29 listopada 2019.
Robert Ratajczak

_________________________________________


Messages Quartet: Messages
CD 2019, DUX 1586

program:

1. Andrzej Panufnik - II Kwartet smyczkowy „Messages”

Stanisław Moniuszko - I Kwartet smyczkowy d-moll:
2.   I. Allegro agitato
3.  II. Andantino
4. III. Scherzo. Vivo
5. IV. Finale. Allegro assai

6. Krzysztof Penderecki - III Kwartet smyczkowy „Kartki z niezapisanego dziennika”

wykonawcy:
Małgorzata Wasiucionek, Oriana Masternak - skrzypce
Maria Dutka - altówka
Beata Urbanek-Kalinowska - wiolonczela
_________________________________________



____________________________________________

Od kilku lat LongPlay patronuje nie tylko wielu festiwalom, koncertom i wydarzeniom muzycznym, ale też wydawnictwom fonograficznym. Logo portalu znajdziecie na okładkach płyt takich wytwórni jak m.in. DUX, Soliton, Chopin University Press czy Phasma-Music. LongPlay z dumą przyczynia się do popularyzacji aktualnie ukazujących się płyt zarówno z nagraniami muzyki klasycznej jak jazzowej. Na płytach objętych patronatem przez portal znajdziecie najwyższej jakości nagrania muzyki klasycznej: znakomite wykonania ponadczasowych dzieł takich kompozytorów jak Chopin, Moniuszko, Schumann, Bach, Szostakowicz, Britten, Bartok, czy Sibelius, oraz szeroko rozumianą muzykę współczesną zarówno wielkich mistrzów (Penderecki, H.M.Górecki), jak młodych kompozytorów. Pośród kilkudziesięciu wydanych jak dotąd albumów ze znakiem jakości: LongPlay, dużą część zajmują płyty z muzyką jazzową. To zarówno debiutanckie albumy młodych artystów, jak płyty z nagraniami od lat cenionych jazzmanów.
Spis wszystkich patronackich albumów płytowych znajdziecie: TUTAJ 
____________________________________________