│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

20.1.21

Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (2): Lessel, Różycki /2019/

Franciszek Lessel:
String Quartet No.8 in B flat major, Op.19; Piano Trio in E major, Op.5;
Ludomir Różycki:
Italia Op.50; Rhapsody for piano, violin and cello, Op.33; Piano Quintet in C minor, Op.35.

 
 
 
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im.Stanisława Moniuszki w Rzeszowie to nowe cykliczne wydarzenie, którego celem jest popularyzacja polskiej muzyki XIX i XX wieku tworzonej przez wybitnych kompozytorów, ze szczególnym akcentem na dorobek patrona Konkursu, Stanisława Moniuszki, oraz promowanie młodych, utalentowanych muzyków. Konkurs odbywać się będzie co dwa lata w dwóch kategoriach: fortepian i zespoły kameralne, a udział w nim brać mogą zarówno soliści jak różne składy: od duetów, aż do zespołów 12-osobowych.
Pierwsza edycja Konkursu odbyła się 20–27 września 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Do udziału zakwalifikowało się 17 pianistów oraz 24 zespoły kameralne z Polski, Rosji, Ukrainy, Rumunii, Hong Kongu i Izraela, a wydarzeniu towarzyszyły targi wydawnictw nutowych i fonograficznych, spotkania autorskie, wykłady i warsztaty.
Wytwórnia DUX podjęła się udokumentowania I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im.S.Moniuszki serią sześciu płyt z nagraniami uczestników Konkursu wykonujących kompozycje m.in. Stanisława Moniuszki, Ludomira Różyckiego, Michała Spisaka, Józefa Elsnera, Zygmunta Noskowskiego, Aleksandra Tansmana, Fryderyka Chopina, Henryka Mikołaja Góreckiego, Joachima Kaczkowskiego, Karola Szymanowskiego i Wojciecha Kilara.
Pięć płyt zawiera utwory konkursowe i jest kroniką zmagań młodych instrumentalistów, natomiast szósta jest albumem złożonym z nagrań laureatów Konkursu: pianistów Pavla Dombrovskiego, Ryszarda Pawlaka i Mateusza Krzyżowskiego oraz zespołów kameralnych Gidaszewska/ Łaguniak Duo, Atma Quartet i Cracow Golden Quintet.
Na drugiej płycie serii "Competition of Polish Music in Rzeszów 2019" znajdziemy kompozycje Franciszka Lessla (1780-1838) i Ludomira Różyckiego (1883-1953).
Dość rzadko sięga się dziś po twórczość polskiego pianisty i kompozytora przełomu XVIII i XIX wieku, Franciszka Lessla. Fakt ten zdumiewa wobec niewątpliwej wartości kompozycji jakie pozostawił po sobie ten urodzony 30 lat przed Fryderykiem Chopinem twórca. Warto pamiętać iż Franciszek Lessel w roku 1799 wyjechał na 10 lat do Wiednia studiując kompozycję u samego Józefa Haydna, z którym połączyła go głęboka przyjaźń. Był jedynym polskim kompozytorem jakiemu dane było otrzeć się o geniusz austriackiego kompozytora. Po śmierci swego nauczyciela i mistrza, Lessel wrócił do Polski gdzie udzielał lekcji muzyki, komponował i koncertował. W jego nasączonych piękną melodyką utworach wyraźnie dostrzec można wpływy zarówno Haydna jak i Mozarta. Franciszek Lessel pozostawił po sobie: symfonie, uwertury, utwory kameralne a także koncerty na instrumenty solowe. Wielu biografów uważa, iż gdyby twórczości Lessla nie przyćmił fenomen Chopina, jego twórczość zostałaby zdecydowanie szerzej dostrzeżona.
Z dorobku Lessela dla potrzeb tej płyty wybrano fragmenty VIII Kwartetu smyczkowego B-dur op.19 i Trio fortepianowe E-dur op.5.
Dwie części wybrane z odnalezionego w 1996 roku a pochodzącego z 1824 roku Kwartetu smyczkowego, wykonuje powstały w 2016 roku, a oklaskiwany już m.in. w Szwajcarii, Francji, Holandii i Hiszpanii Atma Quartet. Natomiast Tria fortepianowego słuchamy w interpretacji zespołu Cuore Piano Trio, tworzonego przez doskonale nam znanych dzięki wydanej pod patronatem LongPlay płycie "Polonaises" (2018) Zuzannę Budzyńską (skrzypce) i Szymona Ogryzka (fortepian) oraz Jadwigę Rogulską (wiolonczela).
Drugą część płyty złożoną z kompozycji, tworzącego w trudnych dla Polski czasach przełomu XIX i XX wieku, oraz z uporem walczącego o zachowanie polskości w muzyce Ludomira Różyckiego, wypełniają trzy utwory: "Itala, Op.50" w wykonaniu studenta Akademii Muzycznej im.Karola Szymanowskiego w Katowicach, pianisty Michała Dziewiora; Rapsodia na fortepian, skrzypce i wiolonczelę op.33 w wykonaniu tworzonego przez absolwentów i pedagogów Akademii Muzycznej im.I.J.Paderewskiego w Poznaniu, zespołu Apeiron Trio; oraz najbardziej rozbudowana forma na całej płycie, 25-minutowy Kwintet fortepianowy c-moll op.35 zagrany przez, związany z poznańskim środowiskiem muzycznym skład Septem Quintet. W kompozycjach tych odnajdziemy echa fascynacji twórczością rosyjskich mistrzów Aleksandra Skriabina i Siergieja Rachmaninowa, ale przede wszystkim silnie zarysowany indywidualny charakter, właściwy emanującej romantyzmem muzyce Ludomira Różyckiego.
Ten ciekawie ułożony program pozwala melomanom nie tylko odkryć mało rozpowszechnione utwory dwóch wybitnych polskich kompozytorów, ale i zasłuchać się w pełną entuzjazmu i witalności grę młodych polskich instrumentalistów. Album jest też przede wszystkim bardzo ważnym dokumentem konkursowych zmagań utalentowanych muzyków podczas I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im.Stanisława Moniuszki w Rzeszowie.
Płyta dostępna w katalogu wytwórni DUX od 28 marca 2020.
Robert Ratajczak
_____________________________________________
 
 
 
Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (2):
Lessel, Różycki
CD 2019, DUX 1654

program:

Franciszek Lessel
-String Quartet No.8 in B flat major, Op.19:
  1. III Menuetto. Presto
  2. IV Finale. Allegro assai
-Piano Trio in E major, Op.5:
  3. Allegro brillante
  4. Reve. Adagio
  5. Rondo. Allegro di molto

 Ludomir Różycki
-Italia Op.50:
  6. Ave Maria
  7. Campo santo
  8. Dogaressa. Barcarolle
  9. La mort de Béatrice Cenci

10. Rhapsody for piano, violin and cello, Op.33 
-Piano Quintet in C minor, Op.35:
11. Lento – Allegro moderato
12. Adagio

wykonawcy:
Atma Quartet
Michał Dziewior - fortepian
Apeiron Trio
Cuore Piano Trio
Septem Quintet
_____________________________________________