│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

1.2.21

Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (6): Laureaci / Prize Winners /2019/

Teodor Leszetycki: Arabesque in the Form of an Etude, Op.45 No.1; Alexander Tansman: Sonata rustica; Fryderyk Chopin: Etude in C sharp minor, Op.10 no.4; Henryk Mikołaj Górecki: Piano Sonata, Op.6 No.1; Witold Maliszewski: 5 Variations, Op.5 No.4; Joachim Kaczkowski: Duo concertant in F minor for two violins, Op.10 No.1; Tadeusz Paciorkiewicz: Sonatina for two violins; Karol Szymanowski: String Quartet No.2 Op.56; Wojciech Kilar: Quintet for flute, oboe, clarinet, basoon and French horn.

OPIS:
 
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im.Stanisława Moniuszki w Rzeszowie to nowe cykliczne wydarzenie, którego celem jest popularyzacja polskiej muzyki XIX i XX wieku tworzonej przez wybitnych kompozytorów, ze szczególnym akcentem na dorobek patrona Konkursu, Stanisława Moniuszki, oraz promowanie młodych, utalentowanych muzyków. Konkurs odbywać się będzie co dwa lata w dwóch kategoriach: fortepian i zespoły kameralne, a udział w nim brać mogą zarówno soliści jak różne składy: od duetów, aż do zespołów 12-osobowych.
Pierwsza edycja Konkursu odbyła się 20–27 września 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Do udziału zakwalifikowało się 17 pianistów oraz 24 zespoły kameralne z Polski, Rosji, Ukrainy, Rumunii, Hong Kongu i Izraela. Wydarzeniu towarzyszyły targi wydawnictw nutowych i fonograficznych, spotkania autorskie, wykłady i warsztaty.
Wytwórnia DUX podjęła się udokumentowania I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im.Stanisława Moniuszki w Rzeszowie serią sześciu płyt z nagraniami uczestników Konkursu wykonujących kompozycje m.in. Stanisława Moniuszki, Ludomira Różyckiego, Michała Spisaka, Józefa Elsnera, Zygmunta Noskowskiego, Aleksandra Tansmana, Fryderyka Chopina, Henryka Mikołaja Góreckiego, Joachima Kaczkowskiego, Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara i wielu innych.
Pięć płyt zawiera utwory konkursowe i jest kroniką zmagań młodych instrumentalistów, natomiast szósta jest albumem złożonym z nagrań laureatów Konkursu: pianistów Pavla Dombrovskiego, Ryszarda Pawlaka i Mateusza Krzyżowskiego oraz zespołów kameralnych Gidaszewska/ Łaguniak Duo, Atma Quartet i Cracow Golden Quintet.
Płytę otwiera mini recital zdobywcy I Nagrody konkursu w kategorii: Pianiści, rosyjskiego wirtuoza Pavla Dombrovsky'ego: miniaturka Teodora Leszetyckiego (1830-1915), Sonata rustica Aleksandra Tansmana (1897-1986) i genialnie zagrana Etiuda cis-moll op.10 nr 4 Fryderyka Chopina (1810-1849).
Laureata II Nagrody I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im.S.Moniuszki w Rzeszowie w kategorii: Pianiści, Piotra Ryszarda Pawlaka słyszymy grającego I Sonatę na fortepian op.6 Henryka Mikołaja Góreckiego (1933-2010), a Pięć wariacji op.5 nr 4 Witolda Maliszewskiego (1873-1939) gra zdobywca II Nagrody w tej kategorii, Mateusz Krzyżowski.
Słuchając młodych pianistów, których kariera kiełkuje na naszych oczach (czy może w naszych uszach), łatwo wyobrazić sobie że mamy do czynienia z muzykami, którzy z biegiem lat zastąpią naszych najwybitniejszych wirtuozów klasycznej klawiatury. Entuzjazm i energia z jaką pianiści podchodzą do muzycznej materii idzie w parze z ogromnym szacunkiem i respektem wobec klasyki nabierającej w ich interpretacjach świeżości i polotu.
Druga część płyty zawiera nagrania laureatów Konkursu, przyznane w kategorii: Zespoły kameralne.
I Nagrodę przyznano istniejącemu od 2014 roku duetowi skrzypcowemu Marty Gidaszewskiej i Roberta Łaguniaka, którego repertuar poza muzyką XX wieku, obejmuje też utwory z epoki baroku, klasycyzmu i romantyzmu. Na płycie "Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (6)" w wykonaniu Gidaszewska / Łaguniak Duo słyszymy Duo concertant f-moll na dwoje skrzypiec op.10 nr 1 Joachima Kaczkowskiego (1789-1829).
W kategorii: Zespoły kameralne, jury I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im.S.Moniuszki przyznało dwie II Nagrody ex aequo, które przypadły grupom Atma Quartet i Cracow Golden Quintet.
Pierwszy z zespołów powstał w 2016 roku, a oklaskiwany był już m.in. w Szwajcarii, Francji, Holandii i Hiszpanii. Atma Quartet wykonuje dla nas II Kwartet smyczkowy op.56 Karola Szymanowskiego (1882-1937).
Program płyty złożonej z nagrań laureatów Rzeszowskiego Konkursu, zamykają I, II i IV część Kwintetu na flet, obój, klarnet, fagot i róg Wojciecha Kilara (1932-2013) w wykonaniu zespołu Cracow Golden Quintet, tworzonego przez wybitnie uzdolnionych młodych instrumentalistów, których połączyła radość wspólnego muzykowania i odkrywania rozmaitych barw zaklętych w ukochanych przez nich utworach. Repertuar Krakowskiego Kwintetu obejmuje szerokie spektrum gatunkowe: od epoki klasycyzmu poprzez muzykę współczesną, a na interpretacjach przebojów muzyki popularnej zakończywszy. Zespół ma za sobą liczne sukcesy w postaci nagród i wyróżnień zdobytych podczas licznych europejskich konkursów, festiwali i przeglądów, jak np. London International Music Competition, Rome International Chamber Music Competition, Madrid Music Competition for Winds, International Competition Davorin Jenko w Belgradzie, Enkor Competition w Dusseldorfie czy Międzynarodowy Konkurs Zespołów Kameralnych w Jaworze. Pod koniec 2020 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu "Polish Wind Quintets" z utworami pięciu współczesnych polskich kompozytorów: Michała Spisaka, Grażyny Bacewicz, Tadeusza Paciorkiewicza, Wojciecha Kilara i Józefa Świdra.
Za partie fletu w Cracow Golden Quintet odpowiedzialna jest należąca do elitarnego grona instrumentalistów potrafiących stosować technikę oddechu permanentnego Natalia Jarząbek. Artystka uważana za jedno z największych odkryć muzycznych ostatnich lat, w duecie z belgijską pianistką Emmy Wils nagrała znakomity album "Infinity", który w roku 2019 ukazał się pod patronatem LongPlay.
Zamykająca dokumentujący I Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im.Stanisława Moniuszki w Rzeszowie 6-płytowy cykl płyta, to nie tylko kronika przebiegu konkursowych zmagań utalentowanych muzyków, ale też pokaźny zestaw nagrań przybliżających dorobek rozmaitych polskich kompozytorów. Miejmy nadzieję, iż kolejne edycje Rzeszowskiego Konkursu doczekają się równie starannie i bogato wydanych płyt, do których wracać będziemy wielokrotnie.  
Płyta w katalogu wytwórni DUX od 28 marca 2020.
Robert Ratajczak
_____________________________________________


 
Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (6):
Laureaci / Prize Winners

CD 2019, DUX 1658

program:

  1. Teodor Leszetycki - Arabesque in the Form of an Etude, Op.45 No.1

Alexander Tansman - Sonata rustica:
  2. Allegro agreste
  3. Cantilena. Largo
  4. Danza festiva. Molto allegro
 
  5. Fryderyk Chopin - Etude in C sharp minor, Op. 10 no. 4

Henryk Mikołaj Górecki - Piano Sonata, Op.6 No.1:
  6. Allegro molto, con fuoco
  7. Grave pesante e corale
  8. Allegro vivace ma non troppo
 
  9. Witold Maliszewski - 5 Variations, Op.5 No.4
 
Joachim Kaczkowski - Duo concertant in F minor for two violins, Op.10 No.1:
10. Allegro moderato
11. Poco adagio quasi andante
12. Allegro
 
13. Tadeusz Paciorkiewicz - Sonatina for two violins: III Presto
 
Karol Szymanowski - String Quartet No.2 Op.56:
14.  I Moderato dolce e tranquillo
15. II Vivace scherzando
 
Wojciech Kilar - Quintet for flute, oboe, clarinet, basoon and French horn:
16.   I Sinfonia
17.  II Scherzo
18. IV Rondo-Finale

wykonawcy:

Pavel Dombrovsky, Piotr Ryszard Pawlak, Mateusz Krzyżowski - fortepian

Gidaszewska / Łaguniak Duo:
Marta Gidaszewska, Robert Łaguniak - skrzypce

Atma Quartet:
Katarzyna Gluza, Paulina Marcisz - skrzypce
Karolina Orsik-Sauter - altówka
Dominika Szczypka - wiolonczela

Cracow Golden Quintet:
Natalia Jarząbek - flet
Damian Świst - obój
Tomasz Sowa - klarnet
Małgorzata Wygoda - fagot
Konrad Gołda - waltornia
_____________________________________________