17.2.21

Stanisław Moryto In Memoriam /2020/


 
Stanisław Moryto:
Missa brevis pro defunctis;
O mors crudelis;
Msza legnicka;
Cantio polonica.

 
 
Wybitny kompozytor, organista i pedagog Stanisław Moryto (1947-2018) był nie tylko wszechstronnym artystą, ale też współtwórcą narodowych instytucji kultury i skoncentrowanym na polskiej muzyce organowej wydawcą. W latach 2005–2012 pełnił też stanowisko rektora Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Dorobek kompozytorski Stanisława Moryto obejmuje liczne utwory smyczkowe, chóralne, pieśni i koncerty na orkiestrę. W roku 2017 wybór jego kompozycji, pośród których znalazły się miniatury smyczkowe, cykl pieśni nawiązujących do folkloru kurpiowskiego, suita smyczkowa oraz Koncert na perkusję, harfę i orkiestrę smyczkową, ukazał się na wydanej nakładem wytwórni DUX, monograficznej płycie nagranej przez sopranistkę Annę Mikołajczyk-Niewiedział, harfistkę Annę Sikorzak-Olek, perkusistę Stanisława Skoczyńskiego i muzyków Filharmonii Kameralnej w Łomży pod dyr. Jana Miłosza Zarzyckiego ("Stanisław Moryto", 2016). Z kolei w roku 2019 wytwórnia Requiem Records opublikowała dedykowany artyście przez akordeonistów Elżbietę Rosińską, Krzysztofa Olczaka i Pawła Zagańczyka oraz perkusistę Mirosława Adrjanczyka album "A tre" zawierający tytułową kompozycję na dwa akordeony i instr. perkusyjne z 1984 roku.
Wyjątkową pozycją fonograficzną prezentującą wszechstronność kompozytorską Stanisława Moryto jest wydana dwa lata po śmierci artysty płyta "In Memoriam", nagrana przez Warszawski Chór Chłopięcy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod dyr. Jakuba Michała Hutka i organistę Adama Kowalskiego.
W programie albumu znajdziemy dwa przejmujące cykle mszalne na chór mieszany a capella: "Missa brevis pro defunctis" i "Msza legnicka", oraz rozpisaną na głosy solowe, chór mieszany i organy, motet-lamentację "O mors crudelis" i zamykający całość instrumentalny utwór organowy "Cantio polonica".
Poruszająca 8-częściowa "Missa brevis pro defunctis" napisana została w hołdzie zmarłemu przyjacielowi kompozytora, Mirosławowi Ławrynowiczowi.
Z kolei po raz pierwszy wydana na płycie lamentacja "O mors crudelis" jest miniaturą dedykowaną przez Stanisława Moryto Marianowi Sawie, a złożona z 6 części "Msza legnicka" z wplecionym weń cytatem z czterogłosowego motetu Jerzego Libana "Ortus de Polonia", nawiązuje do powiązań kompozytora z Legnicą.
Materiał zarejestrowany został w 2019 roku w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie przez Warszawski Chór Chłopięcy przy UMFC, a wydanie płyty zbiegło się z 30-rocznicą istnienia, założonego w 1990 roku przez Krzysztofa Kusiel-Moroza zespołu.
Chór prowadzi bardzo aktywną działalność koncertową występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych całej Europy, a w listopadzie 2019 roku dał cykl gorąco przyjętych koncertów w Chinach.
W nagraniach zgromadzonych na niniejszej płycie Warszawski Chór Chłopięcy przy UMFC znakomicie poprowadził Jakub Michał Hutek. Mamy do czynienia z zespołem doskonale przygotowanym i perfekcyjnie odczytującym dźwięki zaklęte w nutach Stanisława Moryto.
Zamykający program utwór "Cantio polonica" zagrany na organach przez Adama Kowalskiego, w znakomitym doniosłym stylu kończy ten wyjątkowy album.
Płyta ukazała się 8 października 2020.
Robert Ratajczak
 
_____________________________________________
 
 
 
Stanisław Moryto In Memoriam
CD 2020, Chopin University Press UMFC CD 123


program:

Stanisław Moryto

Missa brevis pro defunctis na chór mieszany a cappella:
  1.    I Introitus: Requiem aeternam
  2.   II Kyrie eleison
  3.  III Graduale: Requiem aeternam (ad libitum)
  4.   IV Tractus: Absolve Domine
  5.    V Offertorium: Domine Jesu Christe
  6.   VI Sanctus
  7.  VII Agnus Dei
  8. VIII Communio: Lux aeterna

  9. O mors crudelis [Lamentatio super morte Marian Sawa] na chór mieszany a cappella

Msza legnicka na chór mieszany i organy:
10.   I Antiphon ad introitum
11.  II Kyrie
12. III Gloria
13. IV Sanctus
14.  V Agnus Dei
15. VI Benedicamus Domino

16. Cantio polonica na organy
 
wykonawcy:
Warszawski Chór Chłopięcy przy UMFC
Miłosz Marchelak - alt
Jakub Mróz - sopran
Jacek Szponarski - tenor
Adam Kowalski - organy
dyrygent: Jakub Michał Hutek
 
_____________________________________________